Polský poslanec chce zákaz minisukní a makeupu

man
10. 5. 2007 11:30
Návrhy v Sejmu jsou stále radikálnější
Jeden ze stoupenců úplného zákazu potratů agituje před polským parlamentem. Katoličtí radikálové volají i po zákazu minisukní.
Jeden ze stoupenců úplného zákazu potratů agituje před polským parlamentem. Katoličtí radikálové volají i po zákazu minisukní. | Foto: Reuters

Varšava - Po neúspěšných návrzích na zákaz propagace homosexuality nebo na úplný zákaz potratů i v případě ohrožení života matky přichází krajně konzervativní a ultrakatolická část polské politické scény s další předlohou tohoto ražení.

Poslanec Sejmu Artur Zawisza chce postavit mimo zákon minisukně a "příliš silný makeup". Odůvodnil to tím, že zákaz pomůže v boji s prostitucí, sníží zisky obchodníků v sexbyznysu a vůbec se stane důležitým krokem proti přílišné vyzývavosti žen v ulicích.

Dívka z diskotéky může mít problém

Poslanec se obrátil na ministerstvo spravedlnosti, aby jej podpořilo. Ve svém návrhu také hovoří o nevhodnosti "průsvitných nebo příliš krátkých blůz".

"Je možné, že hezká dívka, která se bude večer vracet z diskotéky, může být zatčena. Ale věřím, že policie rozezná normální ženy od těch s nízkou morálkou," citoval politika týdeník Newsweek Polska, který je polskojazyčnou mutací známého amerického časopisu.

POLSKÝ SEJM

  • Právo a spravedlnost (vláda)- 150 křesel
  • Občanská platforma (opozice) - 133 křesel
  • Sebeobrana (vláda) - 56 křesel
  • Svaz demokratické levice (opozice) - 55 křesel
  • Liga polských rodin (vláda) - 34 křesel
  • Polská lidová strana (opozice) - 25 křesel
  • Pravice republiky (odštěpila se od Práva a spravedlnosti) - 5 křesel
  • Zástupci německé menšiny - 2 křesla
 

Kdo je Artur Zawisza? Osmatřicetiletý politik a jeden z pěti poslanců, kteří nedávno opustili řady největší vládní strany Právo a spravedlnost. Na protest proti tomu, že se v parlamentu nepodařilo prosadit totální zákaz interrupcí.

Ministr: Gayové do škol nepatří

Šest politiků v čele s předsedou Sejmu Markem Jurkem založilo novou stranu s názvem Pravice republiky. Nepopírají, že mají blízko k jiné silně katolické vládní straně: Lize polských rodin.

Jejím členem je například ministr školství Roman Giertych, jehož požadavky za zákaz propagace homosexuality nebo na propouštění homosexuálních učitelů vyvolaly odpor v Evropském parlamentu.

Homosexualitu polský ministr nazval "úchylkou od přírodních zákonů" a dodal, že "homosexuální propaganda se dostává ke stále menším dětem". Politik ultrakatolické Ligy polských rodin zároveň žádal ve Štrasburku okamžitý zákaz interrupcí. "Tento zločin povolovaný mnoha parlamenty je novou formou barbarství," řekl.

Právě Liga polských rodin navrhovala úplný zákaz potratů. Znásilněné nebo zdravotně ohrožené ženy by tak  novým zákonem přišly o možnost požádat o ukončení těhotenství.

Ale značná část strany Právo a spravedlnost se postavila proti. Stejně tak jako prezident Lech Kaczyński a premiér Jaroslav Kaczyński.

Katolické Rádio Maryja je v Polsku mluvčím ultrakonzervativních názorů.
Katolické Rádio Maryja je v Polsku mluvčím ultrakonzervativních názorů. | Foto: Aktuálně.cz

Giertychovi se ale podařilo v Sejmu prosadit, aby žáci a studenti chodili do škol v jednotných uniformách.

Naposledy v Řecku

Obskurní návrh Artura Zawiszy velmi pravděpodobně neprojde, ale je v Evropě první svého druhu po čtyřiceti letech. Zákazem minisukní se naposledy zabývala řecká vláda na konci šedesátých let.

Zajímavým způsobem letos vyřešil problém s oblékáním na univerzitách postsovětský Tádžikistán. Zakázal studentkám jak minisukně, tak islámské hidžáby, které slouží k zakrývání vlasů.

Jednou ranou tak zabil dvě mouchy: jak vzestup islámského fundamentalismu, tak příznivce přílišné uvolněnosti.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy