Malé ostrovní státy nepřežijí. Vyšší teplota je zničí

Roman Gazdík
11. 12. 2009 6:36
Jejich "limitu přežití 1,5 stupně" podle britských meteorologů není možné dosáhnout
Hlavní město Malediv Male
Hlavní město Malediv Male | Foto: Shahee Ilyas

Londýn/Kodaň - Zajistit, aby globální teploty nenarostly oproti předindustriální éře o více než dva stupně Celsia, bude téměř nemožné, pokud celosvětové emise skleníkových plynů nezačnou během deseti let klesat. Zcela nemožné je dosažení cíle 1,5 stupně oproti předindustriální éře.

Vyplývá to z nové zprávy britského Meteorologického střediska (Met Office).

Skupina bohatých zemí G8 se na základě šestice scénářů předložených vědci OSN zavázala k limitu dvou stupňů. Přísnější limit 1,5 stupně požaduje dvaačtyřicet malých ostrovních států (AOSIS) a osmdesátičlenná skupina nejméně rozvinutých zemí.

Tento druhý, ambicióznější závazek podpořil také předseda Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny (IPCC) Rádžendra Pačaurí.

Podle nynější zprávy britských meteorologů však nebude prakticky možné tento ambiciózní cíl naplnit.

Potápějící se Maledivy:

Bez šance

„Není zde žádný způsob, jak dosáhnout padesátiprocentní pravděpodobnosti, že teploty nepřesáhnou 1,5 stupně," řekla serveru BBC News ředitelka klimatické sekce Met Office Vicky Popeová.

„Když byste v této chvíli omezili všechno na nulu, stále byste dosáhli nárůstu 1,3 stupně, protože už máme skleníkové plyny v atmosféře," dodala.

Uhelná elektrárna v čínském Š'-cuej-šan.
Uhelná elektrárna v čínském Š'-cuej-šan. | Foto: Reuters

Například oxid uhličitý, který se po vodních parách podílí na skleníkovém efektu oteplujícím planetu nejvýrazněji, zůstává v atmosféře přibližně 120 let. S procentuálními pravděpodobnostmi pracují klimatologové kvůli tomu, že je budoucnost tak komplexního systému jako klima, nemožné odhadnout přesně.

Podle Popeové bychom mohli dosáhnout limitu 1,5 stupňů jen v tom případě, že by šly emise do mínusu. To by znamenalo odchytávat skleníkové plyny z ovzduší a skladovat je pod zemí.

Limit pro přežití

Právě dosažení maximálního nárůstu teplot o 1,5 stupně však považují malé ostrovní státy za „zásadní pro své přežití".

„Odhady IPCC jsou nyní už dva roky staré. Novější studie ukazují, že jsme na cestě ke zvýšení hladiny moří o nejméně jeden a možná i dva metry do konce století. To by pro některé naše národy znamenalo katastrofu a dokonce i zánik," prohlásil nedávno předseda AOSIS a zástupce ostrovního státu Grenada Dessima Williams.

Jedním z nejohroženějších ostrovních států jsou Maledivy, kde žije na dvou stech ostrovech tři sta tisíc obyvatel. Nejvyšší bod souostroví se nachází ve výšce 2,3 metru a za posledních sto let zde hladina moře stoupla o dvacet centimetrů.

Maledivy se tak staly jedním ze států, které reálně uvažují o tom, že budou muset své občany poslat do zahraničí.

I dva stupně vzdálené

Studie Met Office však věští problémy i pro mezník dvou stupňů Celsia. I kdyby emise dosáhly svého vrcholu v roce 2020, počítají vědci jen s padesátiprocentní pravděpodobností, že teplota nestoupne více.

Pokud dosáhnou globální emise vrcholu v roce 2020, budou poté muset klesat rychlostí pěti procent ročně. Jestliže však budou stoupat až do roku 2025, nebude dle Met Office cíl dvou stupňů udržitelný.

Současný největší znečišťovatel, Čína, počítá s tím, že její emise dosáhnou vrcholu mezi lety 2030 a 2040.

 

Právě se děje

Další zprávy