Írán přioděl Obamovou. Na Oscarech byla příliš odhalená

ČTK ČTK
26. 2. 2013 22:15
Dekolt bez rukávů je v Íránu nepřípustný. Oddělení fotografií Obamovou zahalilo
Michelle Obamová na předávání Oscarů.
Michelle Obamová na předávání Oscarů. | Foto: Reuters

Teherán - Oddělení fotografií íránské agentury Fars neuneslo příliš odhalenou americkou první dámu Michelle Obamovou.

Pro zprávu, v níž se oznamovalo její zapojení do ohlašování vítězného Oscara, "vyrobil" vlastní fotografii, na níž je Obamová v šatech ke krku s krátkým rukávem. 

Zbytek světa ale Obamovou viděl tak, jak stála před kamerou, tedy ve stříbrných přiléhavých šatech s krásným, leč co do použitého materiálu nicotným vrškem - s dekoltem a bez rukávů.

Obamová ohlašovala vítězství filmu Argo, který pojednává o zajetí amerických diplomatů v Teheránu po islámské revoluci v roce 1979. Írán výběr kritizoval jako nikoli filmové umění, nýbrž politizování filmové tvorby. Kritiku vyvolalo i to, že pro ohlášení byla vybrána první dáma, což nebývá u Oscarů zvykem.

Fars o těchto peripetiích sice chtěla informovat, avšak v souladu s místními zvyklostmi. A na ně byla Obamová nepatřičně odhalená. Íránky se v televizi objevují se zahalenými hlavami i rameny. V případě cizinek je cenzor sice benevolentnější, ale jenom do určité míry. 

Toleruje například odhalené vlasy. Poněkud volněji se zachází s muži před kamerou, ale i v jejich případě existují hranice, takže třeba v šortkách se mohou objevit jenom sportovci.

Írán natočí vlastní verzi filmu Argo

Je-li íránský sdělovací prostředek nucen použít foto, které odporuje místním zvyklostem, nezbývá mu, než se obrátit na editační program Photoshop. Jde-li o film, mohou cenzoři požadovat "zakrytí" herců záběr po záběru nebo je z něj třeba i vymazat.

Film Argo kritizovali i mnozí Íránci, kteří nepatří k bezvýhradným stoupencům své vlády. Považují ho za další příspěvek ke stereotypnímu vykreslování Íránců v negativním světle. 

Írán chce natočit vlastní verzi o krizi s americkými rukojmími, která trvala 444 dní. Má jít o "patřičnou odpověď" na "historickým událostem odporující" film režiséra Bena Afflecka. Fars k tomu nezapomněla dodat, že "jde o produkci sionistické společnosti Warner Bros".

To, že se do ceremoniálu Oscara, který bývá přehlídkou světa Hollywoodu, "vtěsnala" také Obamová, je kritizováno i v USA. Dle kanadského listu National Post se nelíbí, jak si Obamovi "Oscara zabrali". Server Breitbart.com se domnívá, že první pár státu "překročil červenou hranici propagandy a jejich kult osobnosti nabral špatný směr".

 

Právě se děje

Další zprávy