Expert: KLDR musí mít na jaderný útok výbušnou fólii

Martin Novák Martin Novák
12. 4. 2013 16:03
Severokorejci hrozí Tokiu atomovým úderem. V USA se vedou spory, zda toho jsou schopni
Rakety na vojenské přehlídce v Pchjongjangu.
Rakety na vojenské přehlídce v Pchjongjangu. | Foto: Reuters

Praha - Po třech klidnějších dnech Severní Korea obnovila slovní palbu na své nepřátele.

Státní tisková agentura KCNA oznámila, že Japonsko se ocitne v "jaderných plamenech," pokud bude pokračovat v provokacích. "Naše armáda stále míří na Japonsko," uvádí se ve výhružném textu.

Japonci nic nepodceňují a kolem Tokia rozmístili protiraketové střely Patriot pro případ, kdy by severokorejská balistická raketa letěla směrem na hlavní město.

Je možné, že raketu Musudan s doletem až čtyři tisíce kilometrů Severokorejci odpálí v pondělí, kdy režim slaví 101. výročí narození zakladatele státu Kim Ir-sena. Děda nynějšího vůdce Kim Čong-una.

Raketou středního doletu KLDR Japonsko bezpochyby zasáhnout může, ale střelou s jadernou hlavicí?

Atomovou bombu vyzkoušela už třikrát. V letech 2006, 2009 a naposledy letos v březnu. Od těchto výbuchů je ale k miniaturizované náloži, kterou může na cíl přepravit raketa, velmi, velmi daleko.

Jaderný komplex v Jongbjonu. KLDR zvládne atomový výbuch, ale sestrojení jaderné hlavice?
Jaderný komplex v Jongbjonu. KLDR zvládne atomový výbuch, ale sestrojení jaderné hlavice? | Foto: Reuters

Ředitel Ústavu jaderné fyziky AV ČR Petr Lukáš se domnívá, že KLDR takto daleko nedošla, protože takzvaná miniaturizace jaderné bomby je technologicky nesmírně obtížný a dlouhý proces.

"Miniaturní zbraň spočívá v tom, že štěpný materiál v těsně podkritickém množství obalíte výbušnou fólií. Výbušninu pak musíte naprosto přesně v jeden moment iniciovat tak, aby celá fólie vybuchla přesně současně, najednou. Pak dojde k implozi, štěpný materiál se velmi silně stlačí. Výbuchem musíte vzniklé nadkritické množství  materiálu udržet pohromadě určitou dobu, než palivo vyhoří. Je to technologicky velmi náročné," řekl Petr Lukáš Aktuálně.cz.

Názory na to, jak daleko Severokorejci ve svém "výzkumu" dospěli, se různí. Jihokorejská armáda se vzhledem ke svým zpravodajským informacím domnívá, že moc daleko ne. Američtí odborníci se neshodují.

Podívejte se na porovnání vojenských sil Jižní a Severní Koreje:

Americká vojenská rozvědka (DIA) uvádí v nové zprávě, že KLDR buď je schopná sestrojit funkční jadernou hlavici, anebo je tomu velmi blízko.

"Severní Korea je schopná odpálit balistickou raketu s jadernou hlavicí, i když spolehlivost a přesnost takové střely je zřejmě velmi nízká," uvádí se v hodnocení agentury.

Rakety Patriot v Japonsku.
Rakety Patriot v Japonsku. | Foto: Reuters

Šéf amerických tajných služeb James Clapper poté vydal prohlášení, že závěr DIA neznamená konsensus v řadách amerických zpravodajských pracovníků ohledně této otázky.

"Severní Korea zatím neprokázala, že má vše, co je třeba k vytvoření rakety, vybavené jadernou hlavicí," řekl Clapper.

Podle ministra obrany Spojených státůChucka Hagela Severní Korea zatím nemůže jadernou zbraní ohrozit Spojené státy, ale není vyloučeno, že se to v budoucnosti změní.

DIA se už jednou v minulosti dopustila velmi nepřesné prognózy. Na začátku roku 2003 vehementně hájila názor, že irácký režim Saddáma Husajna má zbraně hromadného ničení.

Patrioty v Japonsku:

Zatím ale není způsob, jak stoprocentně ověřit, že se plete i tentokrát. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, Jihokorejec, na otázku CNN, co si o potenciálu Severní Koreje ohledně jaderných hlavic myslí, odpověděl diplomaticky, ale realisticky.

"Nemáme k dispozici nezávislé informace, kterými bychom ověřili, zda jde o pravdivé tvrzení."

 

Právě se děje

Další zprávy