Cyklon století udeřil, Austrálie čeká historické škody

ČTK ČTK, Václav Viták
2. 2. 2011 22:35
Nad Queensland, zdevastovaný nedávnou povodní, se přesunul obří cyklon Yasi
Obrovská bouře Yasi (vpravo nahoře) už je u pobřeží Queenslandu
Obrovská bouře Yasi (vpravo nahoře) už je u pobřeží Queenslandu | Foto: Reuters

Brisbane - K severovýchodnímu pobřeží Austrálie vážně poničenému nedávnými rozsáhlými povodněmi dorazil nebezpečný cyklon Yasi. "Velký a ničivý střed" bouře podle meteorologů udeřil u města Mission Beach na severu státu Queensland.

Živel strhával střechy domů, vyvracel stromy a ničil sloupy elektrického vedení. Bez proudu se podle australských úřadů citovaných agenturou Reuters ocitlo nejméně 150 tisíc domácností. Meteorologové odhadli, že Yasi by mohl být nejničivější bouří v dějinách Austrálie.

Cyklon zasáhl stovky kilometrů severního pobřeží státu Queensland. Po dopadu zeslabil z nejvyššího pátého stupně škály na stupeň tři a zamířil do vnitrozemí. Meteorologové varují, že cyklon i po zeslabení zůstal velmi ničivý. Mimořádný stupeň devastace hlásí obyvatelé města Tully blízko míst, kde oko cyklonu zasáhlo pevninu.

Foto: Austrálie pod náporem vichru, dorazil obří cyklon

Queenslandská premiérka Anna Blighová řekla, že záchranáři rozsah škod ještě ověřují. Odnikud prý zatím nejsou hlášeni mrtví ani ranění. "Z evakuačních středisek nepřišly zprávy o škodách," řekla.

Tisíce lidí se před příchodem bouře zabarikádovaly ve svých domech, další tisíce jsou v evakuačních centrech. V pohotovosti jsou záchranáři na území celého svazového státu. "Zní to, jako když se po střeše domu řítí vlak. Venku praskají stromy," řekl Hayley Leonard australským médiím ze svého podzemního betonového bunkru v zasaženém městě Innisfail.

Ti, kdo nejsou v evakuačních centrech, musejí čekat ve svých zabarikádovaných domech a doufat, že se jim podaří řádění ničivého živlu přestát.

"Najděte si hned úkryt, kde to jen jde," apelovala na začátku dne na obyvatele severního Queenslandu premiérka Blighová.

Australský stát tak po obrovských několik měsíců trvajících záplavách čelí další nebývalé přírodní katastrofě.

Nízko položeným pobřežním oblastech hrozily přívalové vlny vysoké až devět metrů. S Yasim přicházejí navíc ohromné srážky. Během dvou dnů má napršet až metr vody.

"Bude to situace, jakou jsme dosud nikdy nezažili," citoval Blighovou deník The Australian.

Australská premiérka Julia Gillardová pak označila cyklon za "strašlivý a vražedný".

"Lidé mají před sebou několik opravdu děsivých hodin," řekla.

Nejhorší cyklon od roku 1918

Cyklon Yasi je bouře pátého, tedy nejvyššího stupně. Jeho oko bylo 35 kilometrů široké a bouřková fronta, jež se hnala na australské pobřeží, je dlouhá 650 kilometrů.

Živel zasáhl hustě osídlené oblasti, kde žije asi 400 000 lidí.

Australský Meteorologický úřad varoval, že Yasi může být nejničivějším cyklónem na australském kontinentu od roku 1918.

Navíc se očekává, že způsobí mnohem větší škody, než cyklón Larry v roce 2006 a cyklon Tracy, jenž v roce 1974 srovnal se zemí město Darwin. Tracy byla přitom "jen" bouří čtvrtého stupně.

Musíte už spoléhat sami na sebe

Do dvaceti evakuačních center se dostalo asi 10 000 lidí, ti ostatní už museli v zájmu své bezpečnosti zůstat doma.

Ian Stewart, který organizoval evakuaci ohrožených oblastí, varoval, že v následujících hodinách se lidé budou muset spoléhat jen sami na sebe.

Evakuační centra jsou již plná a na další evakuaci ani nezbývá čas
Evakuační centra jsou již plná a na další evakuaci ani nezbývá čas | Foto: Reuters

Záchranáři totiž nemohou reagovat na případné volání o pomoc, protože běsnící živel by ohrožoval jejich životy.

Podle meteorologů může Yasi proniknout až 400 kilometrů do vnitrozemí. Tam jeho síla zeslábne na bouři třetího stupně.

Další hospodářské škody

Queensland, v němž nedávné povodně způsobily škody přinejmenším ve výši 5 miliard amerických dolarů, tak musí počítat s dalšími velkými finančními ztrátami.

Očekává se, že bude opět nejvíce postižen zemědělský sektor. Kvůli cyklonu Yasi zastavily činnost například rafinerie cukru, živel zřejmě navíc silně poničí banánové plantáže.

Letiště v městě Cairns je zavřené, železnice zastavila v této oblasti veškerou přepravu, uhelné doly i nákladové přístavy také stojí.

 

Právě se děje

Další zprávy