OSN má nového šéfa. Přijdou reformy?

redakce ZAH, čtk
1. 1. 2007 9:45
New York - Funkce generálního tajemníka Organizace spojených národů se dnes ujímá dvaašedesátiletý Jihokorejec Pan Ki-mun. Uvnitř: PROFIL
Nový generání tajemník OSN Pan Ki-mun
Nový generání tajemník OSN Pan Ki-mun | Foto: Reuters

V úřadu střídá Kofiho Annana z Ghany, jemuž druhé funkční období vypršelo poslední den loňského roku.

Pan Ki-mun se podle svých dosavadních vyjádření hodlá během pětiletého mandátu soustředit především na obnovu důvěry členských států v OSN, na zvýšení profesionálního charakteru jejího řízení, na průhlednost a sladění veškeré činnosti světové organizace a na dosažení nejvyšších etických standardů. Nepřímo tak kritizuje svého předchůdce, jemuž se ani přes započatou reformu OSN nepodařilo těchto cílů dosáhnout.

Organizace spojených národů

  • OSN zvolila nového šéfa, Korejce
    Korejskému diplomatovi tak připadne nelehká a nevděčná úloha stát v čele organizace, která je téměř na celém světě z různých důvodů kritizovaná.
  • Pomoc chudým? OSN plýtvá penězi
    Spletitá síť programů na pomoc chudým nebo ochranu životního prostředí mění OSN v nefunkční organizaci plýtvající penězi i vlastním potenciálem.
  • Annan: Irák se má hůř než za Saddáma
    Situace v Iráku je podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana mnohem horší než to, co se obecně považuje za občanskou válku.
  • OSN tvrdě omezí obchod se zbraněmi
    Skončí doba nezákonných "obchodníků se smrtí"? OSN začíná připravovat novou mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi.

Nový generální tajemník je odhodlaný pokročit v reformě OSN, jejíž jméno v minulých letech pošramotila korupce v programu Ropa za potraviny pro Irák a sexuální skandály v mírových jednotkách, stejně jako obecně kritizovaná zkostnatělost a nízká efektivita. Už po svém zvolení slíbil, že se zasadí o dosažení rozvojových cílů OSN, mezi nimiž je na prvním místě snížení světové chudoby do roku 2015 na polovinu úrovně začátku tohoto tisíciletí. Právě tato předsevzetí ze světového summitu v roce 2000 se světové organizaci dlouhodobě nedaří naplňovat.

Pan Ki-mun je rovněž rozhodnutý k rozšíření mírových operací a k boji s hrozbami plynoucími z terorismu, ze zbraní hromadného ničení, choroby AIDS a dalších celosvětových epidemií i ze zhoršování životního prostředí. Usilovat chce také o naplnění "odpovědnosti chránit nejzranitelnější členy lidského společenství" a o mírové řešení konfliktů ohrožujících mezinárodní
bezpečnost a regionální stabilitu.

"Skutečným měřítkem úspěchu OSN není, jak moc slibujeme, ale kolik poskytujeme těm, kteří nás potřebují nejvíce," zdůraznil při svém zvolení letos v říjnu.

Přes svoji pověst bezbarvého a nenápadného úředníka je Pan Ki-mun zároveň považován za schopného vyjednávače, což potvrdil například při šestistranných rozhovorech o severokorejském jaderném programu. Sankce proti Pchjongjangu, vyhlášené Radou bezpečnosti OSN letos září v reakci na první test severokorejské jaderné zbraně, podle něho musejí pokračovat, dokud jednání nepovedou k výsledkům.

Nový generální tajemník bude řídit organizaci s ročním rozpočtem pět miliard dolarů, s 92.000 příslušníky mírových jednotek po celém světě a s více než pěti tisíci zaměstnanci v jejím ústředí. Po Kofim Annanovi převezme OSN v době, kdy většina ze 192 členských států volá po razantním zefektivnění její práce a po zvýšení závaznosti rozhodnutí jejích orgánů.

Pan Ki-mun se stal osmým generálním tajemníkem ve více než šedesátileté historii OSN. Po Barmánci U Thantovi, který řídil OSN v 60. letech minulého století, je druhým zástupcem Asie v čele světové organizace.

Dnes se svého dvouletého mandátu ujímají také noví nestálí členové Rady bezpečnosti OSN - Indonésie, Jihoafrická republika, Itálie, Belgie a Panama. Předsednictví rady přebírá Rusko, které příští měsíc vystřídá Slovensko.

 

Právě se děje

Další zprávy