Vědec chce "oživit" marťanskou DNA, není to bez rizik

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
23. 10. 2012 11:07
Podobné projekty mohou být potenciálně nebezpečné, lidé se bojí kmenu Andromeda
Nemůže nás případně mimozemský organismus ohrozit? Může. Také proto jeho DNA přiletí v digitální podobě.
Nemůže nás případně mimozemský organismus ohrozit? Může. Také proto jeho DNA přiletí v digitální podobě. | Foto: Thinkstock

Washington - Známý americký vědec Craig Venter má odvážný plán.

Chce na Mars poslat robota, který na něm najde mimozemskou DNA, rozklíčuje ji a genetickou informaci v digitální podobě odešle na Zem.

Na základě přijatých dat by vědci mohli marťanský genom za mimořádně přísných bezpečnostních opatření "složit" v laboratoři, napsal server Space.com.

O tom, že se život, respektive návod na jeho složení, na Marsu vyskytuje, Venter nepochybuje. 

"Budou tam životní formy," tvrdí Venter, který bývá označován za genetického čaroděje. Jeho tým totiž před pěti lety oznámil první rozluštění genomu člověka.

Podobné projekty ale mohou být potenciálně nebezpečné. "Lidé se bojí kmenu Andromeda," vysvětlil Venter s odkazem na stejnojmenné dílo amerického spisovatele Michaela Crichtona o tom, jak se na Zemi ve zřícené družici dostal smrtící mimozemský virus.

Venter není jediným, kdo uvažuje o podobně smělém plánu. Stejný nápad má i biotechnolog Jonathan Rothberg, který založil společnost Ion Torrent zabývající se sekvenováním ("čtením") genomů. Ion Torrent podle Rothberga pracuje společně s Harvardovou univerzitou a Massachusettským technickým institutem (MIT) na úpravě své genomové "čtečky" pro použití na Marsu.

Takhle hledá na Marsu život sonda Curiosity:

Jde o součást projektu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem SET-G, jehož cílem je najít mimozemský genom.

Vyslání přístroje, který by na Zemi genetická data odvysílal, je podle universetoday.com řešením napjatého rozpočtu vesmírného programu. NASA podle všeho do roku 2030 neuskuteční misi s plánovaným návratem vzorků na Zemi. V roce 2018 by se ale k Marsu mělo vydat další vozítko, které by mohlo být čtečkou DNA vybaveno. Digitální přenos genetické informace navíc řeší nebezpečí havárie při přistání a následnou hrozbu kontaminace prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy