Vtipy o řeckém pádu frčí. Třeba ten: Pracujte celý den

Tomáš Fránek
24. 4. 2010 11:45
O Řecku na pokraji bankrotu se sice vtipkuje, nejde ale o žádný laskavý humor.

Brno - A tenhle znáte?

Svatý Petr si vybírá někoho, kdo opraví nebeskou bránu. Američané chtějí za práci šest milionů eur, Rakušané ještě o milion víc. Pak přijde nabídka z Německa: pět milionů eur.

Svatý Petr váhá a obrátí se ještě s žádostí o nabídku do Řecka. Řekové neváhají a slibují, že nebeskou bránu opraví za 15 milionů eur. "Vy jste se zbláznili, to je hrozně drahé. Proč je cena tak vysoká," ptá se Svatý Petr.

"Pět milionů pro tebe, pět pro nás a pět pro Němce, kteří bránu opraví," zní odpověď z Řecka.

Vtipy odpovídají skutečnosti

Málokterý vtip charakterizuje dnešní situaci v zemi, která se žádostí o zahraniční pomoc zoufale snaží odvrátit bankrot státních financí. Řecko si na svoje obří dluhy a ohrožení celé eurozóny zadělalo všeobjímající korupcí a vyplácením bohatých sociálních výhod a důchodů pro všechny obyvatele země.

A Řekové proto dostávají i ve vtipech zabrat a to především z Německa, které Řekům vyčítá, že žijí na úkor druhých. "Jak se dá ještě poškodit řecká ekonomika? Nijak, žádná není," píše se na německých serverech.

A to, jak funguje řecký stát, podle lidí charakterizuje další vtip z německých serverů (má ale řecký původ, je tedy kritikou do vlastních řad).

V havarovaném letadle je britský premiér, americký prezident a řecký předseda vlády. Nikde žádná pomoc, jenom v poušti stojí veřejný dům. Britský i americký politik přesvědčí dámu vedoucí vykřičený dům, aby je pustila k telefonu a mohli si zavolat domů. Dostanou povolení, musí ale za to zaplatit pět tisíc dolarů.

Řecký premiér je v rozpacích, tolik peněz u sebe nemá. Proto volá jen krátce a napjatě čeká, kolik zaplatí. Dáma se ale usměje a říká, že to bude jenom padesát centů. "Tak málo, vždyť kolegové platili pět tisíc dolarů," říká premiér. "No, při volání z bordelu do bordelu máme ceny jako při místních hovorech," odpovídá dáma.

Když jste lezli po stromech a jedli banány

Ale vtipné poznámky k Řecku už zní i z dalších evropských zemí. Tento je z diskuze v internetové verzi slovenského deníku Sme. Proč Evropská unie zachraňuje Řecko? Protože se jeho premiér jmenuje Papandr-EU.

Drsné vtipy především z Německa už od začátku roku přitom vyvolávají nevoli Řeků. Nejdříve dva němečtí poslanci prostřednictvím německého deníku řecké vládě radili, aby prodala neobydlené ostrovy. Vycházeli přitom z filozofie, že když je někdo zadlužen, musí prodat majetek, aby dostál svým závazkům.

Pracovníci úklidové čety odpočívají před budovou řecké centrální banky.
Pracovníci úklidové čety odpočívají před budovou řecké centrální banky. | Foto: Reuters

Německý deník Bild zase napsal otevřený dopis, ve kterém vyzval Řeky, aby pracovali celý den. "U nás lidé pracují do 67 let a nedostávají 14. platy. Naši zemědělci nešvindlují s miliony neexistujících olivovníků a němečtí taxikáři dávají účtenky. Sice máme veřejné dluhy, ale jsme schopni je splácet. To proto, že vstáváme brzy a pracujeme celý den. Chceme být s vámi kamarádit, proto jsme Řecku od té doby, co přijalo euro, dali už 50 miliard eur," napsal deník.

A německý týdeník Focus zveřejnil na přední straně reprodukci slavné řecké sochy zobrazující Venuši Mílétskou. Socha je přitom doplněna o ruku, která má vztyčený prostředníček.

To Řeky rozlítilo nejvíc. "Zkreslování symbolu řeckých dějin, krásy a civilizace z doby, kdy v Německu žili na stromech a jedli banány, je nepřípustné a neodpustitelné," uvedla řecká spotřebitelská organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy