Lední medvěd vymírá,Bush nabízí záchranu

man
3. 1. 2007 0:00
Washington - Vláda George Bushe chce prosadit zákon o ochraně ledních medvědů. Tvrdí, že jejich počet drasticky klesá.
Foto: Reuters

Jako důvod úbytku medvědí populace uvádí mizení ledovců a ker z oceánů.

Deník Washington Post to označil za nepřímé přijetí faktu, že globální oteplování existuje. Bushova administrativa se k varovným tvrzením ekologů o klimatických změnách stavěla dosud skepticky s tím, že neexistuje dostatek důkazů.

Podle Bushe jsou klíčem nové technologie 

Až loni americký prezident poprvé veřejně připustil, že globální oteplování je skutečností.

Za správný způsob boje s tímto problémem ale označil vyvíjení nových technologií a nikoliv omezování skleníkových plynů na základě Kjótského protokolu.

Foto: Reuters

Iniciativa americké vlády na záchranu ledních medvědů vychází z tvrzení vědců, kteří předpovídají v blízké budoucnosti rychlé vymírání tohoto živočišného druhu.

Na severní polokouli se zmenšuje rozloha ledové plochy pokrývající oceán, a tím přicházejí medvědi o životní prostor a možnosti obživy.

V posledních letech mnoho medvědů kvůli tání zahynulo, protože nebyli schopni přeplavat velké vzdálenosti mezi ledovci a krami a utopili se. Byly zaznamenány i případy kanibalismu, jinak mezi medvědy krajně neobvyklého jevu.

Nebude led, nebudou medvědi

Návrh na zákonnou ochranu ledních medvědů, jejíž součástí by byl i zákaz lovu, podal Americký úřad pro rybolov a ochranu přírody.

"Obdrželi jsme od úřadu analýzu, která jasně a přesvědčivě dokládá ubývání ledních medvědů. Jak ubývá ledu, pokrývajícího oceán, ubývá i medvědů," řekl agentuře Reuters americký ministr pro životní prostředí a ochranu přírody Dirk Kempthorne.

Kritici Bushe si rozhodnutí vysvětlují jako "tiché" uznání faktu, že globální oteplování existuje a představuje problém.

Ministerstvo ale odmítlo tvrzení, že ohrožení ledních medvědů je argumentem pro omezení skleníkových plynů a přijetí Kjótského protokolu.

Vláda také odmítá hlasy kritizující těžbu ropy na Aljašce. Ta je domovem téměř pěti tisíc ledních medvědů a zároveň jsou její naleziště zdrojem asi osmi procent veškeré ropy, spotřebovávané ve Spojených státech.

"Za třicet let těžby ropy na Aljašce nemáme po ruce důkazy, že by tato činnost ovlivňovala život ledních medvědů," tvrdí ředitel úřadu pro rybolov a ochranu přírody Dale Hall.

Bush se předloni rozhodl přes protesty řady ochránců životního prostředí povolit těžbu ropy na území přírodních parků na Aljašce, ale návrh těsně zablokoval Senát.

V Kanadě postupuje zkáza rychle

Na světě nyní podle odhadů vědců žije přibližně 25 tisíc ledních medvědů. Kromě USA především v Kanadě, Rusku, Grónsku a Norsku.

Kanada ale hlásí, že mezi lety 1997 a 2004 se její populace ledních medvědů snížila o pětinu.

 

Právě se děje

Další zprávy