Biatlonista Soukup vybojoval na MS bronzovou medaili

6. 3. 2012 16:30
Soukup vybojoval pro Česko medaili po pěti letech
Jaroslav Soukup
Jaroslav Soukup | Foto: Reuters

Ruhpolding - Jaroslav Soukup vybojoval po pěti letech čekání medaili z mistrovství světa pro český biatlon.

Devětadvacetiletý závodník dojel v německém Ruhpoldingu na třetím místě ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů, když bronzovou příčku uhájil o 0,8 sekundy před domácím biatlonistou Andreasem Birnbacherem.

"Věřil jsem, že udělám dobrý výsledek, ale tohle jsem nečekal. Chtěl bych to věnovat rodičům, přítelkyni Renatě a trenéru Rybářovi," řekl Soukup po závodě v České televizi.

Závod vyhrál Slovinec Jakov Fak, který stejně jako stříbrný Francouz Simon Fourcade, Soukup (při první položce vestoje) a Birnbacher udělal na střelnici jednu chybu z dvaceti ran.

Sprint biatlonistů na MS vyhráli Fourcade a Neunerová
Fourcade vyhrál na MS i stíhačku, Moravec dojel 15.

Naposledy vybojoval medaili na MS Michal Šlesingr, který si z italské Anterselvy přivezl stříbro a bronz.

A právě Šlesingr potvrdil úspěšný den českých biatlonistů, když s jednou trestnou minutou skončil šestý, dařilo se Ondřeji Moravcovi, který chyboval dvakrát a skončil dvanáctý.

Všichni tři Češi si díky tomu zajistili účast v nedělním závodu s hromadným startem.

Čeští biatlonisté opět dokázali, že je vytrvalostní závod jejich historicky nejlepší disciplína.

Šlesingr v něm vybojoval v Anterselvě rovněž bronz, Roman Dostál se stal v roce 2005 na MS v rakouském Hochfilzenu ve vytrvalostním závodě mistrem světa, stejně jako o dva roky dříve na MS v Chanty Mansijsku Kateřina Holubcová.

Soukup přitom byl po poslední střelbě na pátém místě o osm sekund za Birnbacherem, v posledním čtyřkilometrovém kole ale zrychlil a Němce, jehož výsledný čas už těsně před cílem znal, o osm desetin předstihl.

"Před závěrečnou položkou jsem netušil, že bych na tom mohl být tak dobře, proto jsem ani nebyl nervózní a trefil všechny terče," smál se Soukup.

"Jel jsem, co to šlo. Ale až v závěrečném stoupání, v kterém na mě u trati volali, že jsem na dotek medaile, mi teprve došlo, že by to mohlo být dobrý," dodal.

Rodák z Jičína tak vyrovnal své nejlepší umístění v kariéře - třetí místo ve Světovém poháru z prosincového stíhacího závodu ve švédském Östersundu.

Neuspěl naopak mistr světa ze sobotního sprintu a nedělního stíhacího závodu Francouz Martin Fourcade, který kvůli pěti trestným minutám dojel až ve třetí desítce.

Mistrovství světa v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):

Muži - vytrvalostní závod na 20 km:

1. Fak (Slovin.) 46:48, 2 (1 tr. minuta), 2. S. Fourcade (Fr.) -7,0 (1), 3. Soukup (ČR) -12,3 (1), 4. Birnbacher (Něm.) -13,1 (1), 5. Bauer (Slovin.) -16,6 (1), 6. Šlesingr (ČR) -25,1 (1), 7. Peifffer (Něm.) -36,5 (2), 8. Svendsen (Nor.) -49,2 (2), 9. Novikov (Běl.) -49,8 (0), 10. Lindström (Švéd.) -52,0 (1), ...12. Moravec -59,7 (2), 33. Holubec (oba ČR) -3:30,4 (2).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 910 b., 2. Svendsen 881, 3. Birnbacher 704, 4. S. Fourcade 662, 5. Bergman (Švéd.) 552, 6. Bö (Nor.) 546, ...16. Šlesingr 479, 25. Soukup 338, 36. Moravec 211, 59. Holubec 64, 69. Vítek (ČR) 39.