Češi opět vyhořeli ve střelbě, nejlepší byl 22. Moravec

15. 1. 2012 16:00
1. Šipulin, 22. Moravec, 31. Soukup, 32. Šlesingr
Tři čeští závodníci v cíli - (zleva) Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr | Foto: Eduard Erben

Nové Město na Moravě - Ondřej Moravec dojel ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě na 22. místě.

O lepší výsledek ho však připravily dvě chyby na poslední položce, celkem udělal na střelnici čtyři chyby.

Moravec, který vyjel do závodu z 23. pozice se ztrátou více než minuty a půl na vítěze sobotního sprintu Emila Hegleho Svendsena z Norska, ztratil na vítězného Antona Šipulina z Ruska dvě minuty a čtyřicet sekund.

Naopak česká jednička Michal Šlesingr, která vyjížděla do závodu ze 17. pozice o 22 sekund před Moravcem, si o hodně pohoršila. Šlesingr udělal na střelnici hned šest chyb a dojel na 32. příčce se ztrátou téměř tří minut na Šipulina.

Sportovní tragédie Neunerové. Střílela do cizího terče
Šlesingr skončil na 10 km sedmnáctý, vyhrál Svendsen

Třetí z českých závodníků Jaroslav Soukup udělal na střelnici pět chyb a dojel o jedno místo před Šlesingrem. Zdeněk Vítek, který vyjížděl ze startu jako poslední ze všech šedesáti závodníků, rovněž pětkrát chyboval a skončil na 51. příčce.

"Střelecky je pro mě nejen dnešek, ale i celej víkend velkým zklamáním. V běhu se sice klukům dařilo, ale se střelbou se dobře popasovali. Do šampionátu v Ruhpoldingu ji musíme vyladit," shrnul počínání českých závodníků trenér Ondřej Rybář.

Peifferovi se nesklopil terč, skončil dodatečně druhý

Šipulin, mladší bratr olympijské vítězky z Vancouveru Anastasie Kuzminové, udělal na střelnici jedinou chybu, a o tři příčky si tak polepšil oproti sprintu. Ve Světovém poháru triumfoval podruhé v kariéře.

Arnd Peiffer (vzadu) a Martin Fourcade jdou ruku v ruce pro druhé místo.
Arnd Peiffer (vzadu) a Martin Fourcade jdou ruku v ruce pro druhé místo. | Foto: Eduard Erben

Šipulin tak potvrdil dobrou formu ruských biatlonistů v Novém Městě. Ve čtvrtek vyhrál ve vytrvalostním závodě Andrej Makovějev, v pátečním sprintu pak vyhrála Olga Zajcevová.

V cíli měl náskok 13,5 sekundy na třetího muže ze sprintu Francouze Martina Fourcada, který udělal na střelnici tři chyby.

Po protestu německé výpravy však později byl na druhé místo dosazen čtrnáctý muž ze sprintu Arnd Peiffer. Němci totiž uspěli s odvoláním, že se Peifferovi při poslední položce nesklopila klapka, i když terč prokazatelně zasáhl.

Jury proto zvolila šalamounské řešení. Protože by Fourcade po uznaném německém protestu skončil až třetí, uznala, že nelze posoudit, v jakém čase by dojel v konfrontaci s Peifferem, a proto mu přisoudila také druhé místo.

Fourcade se díky tomu přiblížil v průběžného pořadí seriálu SP vedoucímu Svendsenovi, který se ve stíhacím závodě propadl na deváté místo.

V cíli na třetím místě skončil Fourcadův starší bratr Simon, rozhodčí ho však poslali na čtvrté místo, tedy stejné, jaké obsadil ve vytrvalostním závodě.

1. Šipulin (Rus.) 34:50,8 (1 tr. okruh), 2. Peiffer (Něm.) a M. Fourcade oba -11,1 (3), 4. S. Fourcade (oba Fr.) -29,5 (3), 5. Malyško (Rus.) -31,0 (3), 6. Lindström (Švéd.) -32,6 (3), 7. Garaničev (Rus.) -34,8 (2), 8. Bergman (Švéd.) -45,2 (3), 9. Svendsen (Nor.) -1:11,3 (5), 10. Makovějev (Rus.) -1:15,9 (4), ...22. Moravec -2:39,5 (4), 31. Soukup -2:51,8 (5), 32. Šlesingr -2:54,5 (6), 51. Vítek -5:25,4 (5).

Průběžné pořadí SP (po 12 z 26 závodů): 1. Svendsen 474 b., 2. M. Fourcade 450, 3. S. Fourcade 395, 4. Birnbacher (Něm.) 391, 5. Bö (Nor.) 377, 6. Makovějev 370, ...15. Šlesingr 243, 20. Soukup 217, 43. Moravec 74, 50. Holubec 56, 61. Vítek 30.