Biatlonista Soukup zajel životní závod. Skončil třetí

4. 12. 2011 13:00
Soukup se ve stíhačce zlepšil o čtyři místa
Jaroslav Soukup zaznamenal třetím místem svůj nejlepší výsledek v SP
Jaroslav Soukup zaznamenal třetím místem svůj nejlepší výsledek v SP | Foto: ČTK

Östersund - Čeští biatlonisté se předvedli v úvodních závodech Světového poháru ve švédském Östersundu ve velké formě.

Po druhém místu Michala Šlesingra ve středečním vytrvalostním závodě dojel na třetím místě v nedělní stíhačce na 12,5 kilometru Jaroslav Soukup.

Ten tak účastí na stupních vítězů dosáhl svého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. Dosud nejlépe byl čtvrtý loni v italské Anterselvě ve vytrvalostním závodu.

Soukup, který minul terč z dvaceti střel jen jednou, mohl skončit dokonce druhý, ve finiši jej však předčil Nor Emil Hegle Svendsen.

Šlesingr skončil v úvodním závodě SP biatlonistů druhý
České biatlonistky v úvodu sezony na body nedosáhly
Soukup a Šlesingr byli v Östersundu do první desítky

Na prvním místě dojel stejně jako ve středečním vytrvalostním závodě na 20 kilometrů Francouz Martin Fourcade, který na střelnici ani jednou nechyboval, a pojistil si tak vedení v průběžném pořadí SP. Český biatlonista na něj ztratil téměř 27 sekund.

Šlesingr udělal na střelnici čtyři chyby a doběhl na 12. místě a v průběžném pořadí SP se propadl z druhého na čtvrté místo. Naopak Soukup si o jedno místo polepšil a je šestý.

Michal Šlesingr se naopak propadl na 12. místo
Michal Šlesingr se naopak propadl na 12. místo | Foto: ČTK

Devětadvacetiletý Soukup, který byl v pátečním sprintu sedmý, vybíhal na trať se ztrátou 41 na vítěze sprintu Carla Johana Bergmana ze Švédska. Hned o dvě sekundy za Soukupem vybíhal osmý ze sprintu Šlesingr.

Zatímco v první střelbě vleže oba čeští závodníci nechybovali, ve druhé si připsal každý jednu chybu a oba biatlonisté museli absolvovat jedno trestné kolo.

V obou položkách vestoje však Soukup na rozdíl od Šlesingera ani jednou nechyboval a po čtvrté střelbě dojel Svendsena, který udělal na střelnici dvě chyby. A přestože Soukup odtáhl celý poslední okruh, Svedsen jej v cílové rovince přesprintoval.

Další český biatlonista Ondřej Moravec udělal stejně jako Soukup na střelnici jen jednu chybu a posunul se ze 48. na 25. místo. Naopak Zdeněk Vítek, který na střelnici udělal šest chyb, se propadl z 36. na 51. příčku.

1. M. Fourcade (Fr.) 32:56,0 min. (0 tr. kol), 2. Svendsen (Nor.) -25,5 (2), 3. Soukup -26,9 (1), 4. Bö (Nor.) -52,0 (3), 5. Bergman (Švéd.) -52,5 (4), 6. Birnbacher (Něm.) -1:05,4 (3), 7. Weger (Švýc.) -1:08,0 (1), 8. Berger (Nor.) -1:13,1 (4), 9. Burke (USA) -1:21,2 (3), 10. Greis (Něm.) -1:31,9 (2), ...12. Šlesingr -1:48,5 (4), 25. Moravec -2:47,3 (1), 51. Vítek -4:56,0 (6).

Pořadí SP (po 3 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 163 b., 2. Bergman 122, 3. Svendsen 122, 4. Šlesingr 117, 5. Bö 113, 6. Soukup 108, ...44. Holubec 18, 47. Moravec 16, 53. Vítek 5.

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Bergerová (Nor.) 33:56,9 (1), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -33,2 (2), 3. Neunerová (Něm.) -1:24,4 (4), 4. Valj Semerenková (Ukr.) -1:27,1 (1), 5. Slepcovová (Rus.) -1:32,8 (3), 6. Bachmannová (Něm.) -1:43,3 (1), 7. Brunetová (Fr.) -1:43,8 (1), 8. Ekholmová (Švéd.) -1:55,5 (1), 9. Kuzminová (SR) -2:20,5 (3), 10. Henkelová (Něm.) -2:28,3 (3), ...56. Tomešová (ČR) -7:50,4 (5).