6. 1. 2011 12:55
1. Cologna, 2. Hellner, 3. Northug, 4. Jakš
Martin Jakš
Martin Jakš | Foto: Ondřej Besperát

Toblach - Martin Jakš potvrdil svou skvělou formu z posledních dní, když v šestém dílu Tour de Ski na 35 km volně s hendikepovými starty dojel na čtvrtém místě. Lukáš Bauer dojel v závodě z italské Cortiny do Toblachu na 13. místě.

Náskok na čele si udržel vedoucí muž pořadí Světového poháru Švýcar Dario Cologna, který o 1:06 minuty porazil Švéda Markusem Hellnera.

O půlminutu zpět dojela dvanáctičlenná skupina s Jakšem a Bauerem. Jakš ve finiši nestačil jen na loňského vítěze pořadí Světového poháru Nora Pettera Northuga, naopak Bauer dojel až na chvostu skupiny s desetisekundovou ztrátou na Northuga.

Tour de Ski: Jakšovi se sprint povedl, Bauer klesl

I tak se ale Bauerovi podařilo srazit ztrátu na vedoucího Colognu o téměř minutu. A mohlo to být ještě lepší, jenže v závěru se připletl do kolize, v níž zlomil hůlku a ztratil místo na čele stíhací skupiny, kterou po jejím vytvoření až téměř do cíle 'odtáhl'.

Jakš ztrácí na Colognu svě minuty

Na startu závodu podle očekávání chyběli Martin Koukal s Dušanem Kožíškem, kteří sice bodovali ve středečním sprintu, i tak už však měli na vedoucího Colognu velkou ztrátu. Do závodu pak nezasáhl ani pátý muž pořadí Tour Rus Alexander Legkov.

Jakš tak odstartoval jako šestý o 2:10 minuty později než Cologna, obhájce prvenství na Tour Bauer pak z 11. místa o téměř tří minuty za Švýcarem.

Lukáš Bauer
Lukáš Bauer | Foto: Reuters

Po zhruba šesti kilometrech se sjela jedenáctičlenná skupina, která pronásledovala Colognu, Kanaďana Devona Kershawa a Hellnera. Po třinácti kilometrech dojela Kershawa, později navíc stáhla Colognův náskok na minutu a půl.

V závěru však Cologna zrychlil a vytvořil si na stíhací skupinu zhruba dvouminutový náskok.

Jakš ztrácí na čtvrtém místě na Švýcara téměř dvě minuty, Bauer ještě o devět sekund více. Na třetího Northuga pak Jakš ztrácí šest sekund.

Po pátečním dni volna se bude rozhodovat v sobotním závodu na 20 km klasickou technickou s hromadným startem. Turné pak tradičně zakončí závod na 11 km volně s handicapovým startem a závěrečným výstupem sjezdovkou Alpe Cermis.

Tour de Ski  - muži - 35 km volně s handicapovým startem:

1. Cologna (Švýc.) 1:20:06,9, 2. Hellner (Švéd.) -1:06,3, 3. Northug (Nor.) -1:39,9, 4. Jakš -1:40,7, 5. Harvey (Kan.) -1:41,2, 6. Perl (Švýc.) -1:41,5, 7. Rickardsson (Švéd.) -1:41,6, 8. Heikkinen (Fin.) -1:42,1, 9. Gaillard (Fr.) -1:42,1, 10. Kershaw (Kan.) -1:46,6, ...13. Bauer -1:50,2.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 6 z 8 závodů):

1. Cologna 2:59:44,9, 2. Hellner -1:11,4, 3. Northug -1:50,3, 4. Jakš -1:56,4, 5. Harvey -1:56,7, 6. Perl -1:56,8, ...12. Bauer -2:05,2.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 31 závodů): 1. Cologna 738 b., 2. Legkov (Rus.) 651, 3. Hellner 505, 4. Rickardsson 402, 5. Bauer 388, 6. Kershaw 353, ...14. Jakš 202, 65. Kožíšek 31, 71. Koukal 26, 76. Magál 23.