Koudelka doplachtil v Ga-Pa na výborné čtvrté místo

Martin Jůzek
1. 1. 2008 15:35
V německém Ga-Pa bodovali čtyři čeští skokani

Garmisch-Partenkirchen - Roman Koudelka předvedl v německém Ga-Pa výborný výkon. V druhém závodu na Turné čtyř můstků vybojoval na Nový rok čtvrtou pozici, když ho jen dva body dělily od stupňů vítězů.

Osmnáctiletý jilemnický student gymnázia tak o dost vylepšil své umístění z Oberstdorfu, kde skončil šestnáctý. Může se tak radovat i z výrazného posunu v pořadí Turné, v němž mu nyní patří devátá příčka.

Základ úternímu úspěchu položil Koudelka už v první části, kdy doplachtil na značku 132 metrů, což mu stačilo na průběžné šesté místo.

Ve finálovém kole poté zopakoval tu samou délku a díky lepším bodům od rozhodčích těsně předstihl Poláka Adama Malysze i dosavadního suveréna Světového poháru Thomase Morgensterna z Rakouska.

Druhý závod Turné čtyř můstků vyhrál jiný Rakušan Gregor Schlierenzauer, který triumfoval díky parádnímu skoku z druhého kola. Podařilo se mu doletět až na 141 metrů, čímž překonal hodinu starý rekord můstku.

Schlierenzauer vyhrál úterní závod v Ga-Pa. Podaří se mu zopakovat celkový triumf na Turné z loňska? | Foto: Reuters

Krátce předtím totiž v prvním kole skočil Janne Ahonen 139 metrů, ale ani velký náskok zkušenému Finovi ve finále nestačil. Schlierenzauer před ním zvítězil o necelé dva body, třetí místo obsadil Němec Michael Neumayer.

"Je to ohromné. Konečně mi to sedlo a jsem opravdu hodně spokojený," radoval se po vyhlášení Schlierenzauer. Teprve sedmnáctiletý Rakušan se dostal do průběžného vedení Turné čtyř můstků, v němž je těsně před Morgensternem a Ahonenem.

Thomas Morgenstern skončil v úterý až sedmý. "Z takových skoků se nemůžu radovat. Ale snad se to zlepší, do Innsbrucku se už těším," řekl novinářům další rakouský mladík.

V úterý kromě Koudelky bodovali i jiní tři čeští skokani. Dobře rozjeté to měl po první části Jakub Janda, ovšem podruhé už mu tolik skok nevyšel a z osmnácté pozice klesl na celkovou 26. příčku. Hned za ním figuruje v pořadí duo Jan Matura a Borek Sedlák.

Na můstek se vrátil rakouský reprezentant Andreas Kofler. Přitom měl startovat až v rakouské části Turné, protože první díl v Oberstdorfu pro něj skončil pádem a musel do nemocnice.

Turné čtyř můstků se nyní přesune do Rakouska. Už ve čtvrtek 3. ledna startuje kvalifikace v Innsbrucku.

1. Schlierenzauer (Rak.) 274,4 b. (132+141 m), 2. Ahonen (Fin.) 272,7 (139+135), 3. Neumayer (Něm.) 258,6 (131,5+135,5), 4. Koudelka (ČR) 256,7 (132+132), 5. Malysz (Pol.) 256,6 (133+131,5), 6. Morgenstern (Rak.) 256,0 (129,5+133), ... 26. Janda 216,5 (125+120), 27. Matura 215,6 (124,5+120), 28. Sedlák 215,5 (124+121), 34. Cikl (všichni ČR) 105,3 (12).