Češi vedou 2:0, po Štěpánkovi ubojoval výhru i Berdych

10. 2. 2012 23:25
Štěpánek - Seppi 4:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:3, Berdych - Bolelli 6:3, 4:6, 7:5, 6:2
Radek Štěpánek slavil úspěch díky své tradiční bojovnosti
Radek Štěpánek slavil úspěch díky své tradiční bojovnosti | Foto: Eduard Erben

Ostrava - Radek Štěpánek potvrdil v úvodní dvouhře 1. kola Světové skupiny Davisova poháru roli favorita, když po téměř čtyřhodinové bitvě porazil italskou jedničku Andrease Seppiho v poměru 4:6, 6:4, 6:3, 3:6 a 6:3.

Třiatřicetiletý český tenista tak poslal české tenisty do vedení, které navýšila česká jednička Tomáš Berdych. Ten porazil Simoneho Bolelliho v poměru 6:3, 4:6, 7:5 a 6:2.

Český tým tak dělí už jen jedna výhra od postupu do čtvrtfinále, v němž se vítěz tohoto zápasu patrně utká s tenisty Srbska.

Svěřenci Jaroslava Navrátila mohou o postupu rozhodnout už v sobotní čtyřhře (15:00), do níž by měli za český tým nastoupit právě Štěpánek s Berdychem.

ONLINE reportáž ze zápasu si přečtěte ZDE

Vítěz nedávného Australian Open ve čtyřhře Štěpánek porazil Seppiho i ve třetím vzájemném duelu.

Pro Štěpánka to ale nebylo jednoduché vítězství. Dvouhru hrál naposledy před více než třemi týdny právě na Australian Open, navíc po zápase přiznal, že bojuje s nemocí.

"Ráno jsem se probudil se zánětem v krku a na sto procent jsem nevěděl, jestli nastoupím. Myslel jsem, že po prvním setu padnu, byl jsem rád, že se držím na nohou. Hodně jsem se na výhru nadřel, v posledním setu se ukázaly moje zkušenosti a srdce," řekl České televizi.

V prvním setu přišel jako první o svůj servis v šesté hře Štěpánek, ten si ale hned vzápětí vzal výhodu podání zpět. Za stavu 4:5 však při svém servisu neuhrál ani jeden míček, a Seppi se tak ujal vedení v prvním setu.

Štěpánek však hned na úvod druhé sady vzal soupeři servis a oproti první sadě tentokrát na svém podání neměl problémy. Naopak za stavu 5:3 si při Seppiho podání vytvořil hned sedm setbolů, které však nevyužil.

Proměnil až ten osmý při svém servisu, který vyhrál čistou hrou.

Český tenista, který svými gesty dostával do varu sebe i diváky, pokračoval v bezchybném výkonu na servisu i ve třetí sadě. Za stavu 3:3 využil hned svůj první brejkbol ve třetím setu, následně brejk potvrdil a při Seppiho servisu proměnil hned první možnost na zisk třetí sady.

Ve stejném rytmu vstoupil Štěpánek i do čtvrtého setu a hned při prvním servisu měl brejkbol. Nejenže jej však nevyužil, naopak sám o své podání přišel za stavu 2:2, když při dvou brejkbolech soupeře udělal dvojchybu.

Hned vzápětí mohl Štěpánek srovnat, ale nevyužil ani vedení 40:0, dva brejkboly nevyužil ani za stavu 3:4. To Seppi si vedl v další hře při využití brejkbolů lépe a třetím proměněným setbolem poslal zápas do pátého setu.

Za stavu 1:1 v páté sadě Štěpánek doběhl několik zdánlivě ztracených míčů a po využitém brejkbolu se dostal do obrovské euforie. Tu využil za stavu 5:3, když Seppiho doslova uštval. Po proměněném druhém mečbolu pak lehl na zem a vychutnával si ovace diváků.

Česko - Itálie 2:0 po úvodní dvouhře

Štěpánek - Seppi 4:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:3
Esa: 11:17. Dvojchyby: 4:5. Vítězné míče: 47:61. Využité brejkboly: 6/25 - 4/7. Nevynucené chyby: 31:49. Celkem získané míče: 159:149. Čas: 3:50 hod.

Berdych - Bolelli 6:3, 4:6, 7:5, 6:2

Japonsko - Chorvatsko 1:2 po druhém dnu

Soeda - Dodig 6:7 (3:7), 3:6, 6:4, 6:3, 7:5, Nišikori - Karlovič 4:6, 4:6, 3:6, Ito, Sugita - Karlovič, Dodig 4:6, 4:6, 6:3, 3:6

Srbsko - Švédsko 2:0 po úvodním dnu

Tipsarevič - Prpic 6:3, 6:3, 6:4, Troicki - Ryderstedt 6:4, 6:3, 5:7, 6:3.

Německo - Argentina 0:2 po úvodním dnu

Petzschner - Mónaco 3:6, 3:6, 3:6, Mayer - Nalbandian 6:2, 0:6, 1:6, 6:7 (5:7).

Fribourg: Švýcarsko - USA 0:2 po úvodním dnu

Wawrinka - Fish 2:6, 6:4, 6:4, 1:6, 7:9, Federer - Isner 6:4, 3:6, 6:7 (4:7), 2:6.

Španělsko - Kazachstán 2:0 po úvodním dnu

Ferrero - Kukuškin 6:1, 4:6, 7:6 (7:2), 4:6, 6:4, Almagro - Golubjov 6:3, 4:6, 6:1, 6:1.

Rakousko - Rusko 2:0 po úvodním dnu

Melzer - Kunicyn 6:2, 6:7 (3:7), 6:4, 3:6, 6:1, Haider-Maurer - Bogomolov 6:1, 6:4, 6:7 (1:7), 6:2.

Kanada - Francie 1:1 po úvodním dnu

Pospisil - Tsonga 1:6, 3:6, 3:6, Raonic - Benneteau 6:2, 6:4, 7:5.