Zmar na US Open: Berdych si proti Llodrovi ani neškrt´

1. 9. 2010 20:55
Berdych - Llodra (Fr.) 6:7, 4:6 a 4:6
Tomáš Berdych nedokázal čelit Llodrovu podání
Tomáš Berdych nedokázal čelit Llodrovu podání | Foto: Reuters

Praha - Měl to být jen první krok k dalšímu postupu do grandslamového semifinále. Tomáš Berdych však na posledním grandslamu sezony, US Open, vypadl hned v 1. kole a navíc - na svého soupeře vůbec nestačil.

Berdychovým přemožitelem se stal francouzský ranař Michael Llodra, který jako jeden z mála tenistů na okruhu ATP praktikuje styl servis-volej.

Během zápasu právě tímto způsobem 7. hráče žebříčku ATP zcela vymazal z kurtu a po třísetové výhře (7:6, 6:4 a 6:4) postoupil do 2. kola.

Černý den na US Open: Vypadl Štěpánek a 5 dalších Čechů
Tenista Berdych ve videoblogu nazval kameru kamarádkou

"On (Llodra) si odehrál to, co potřebuje hrát. Jediné tři brejkboly, které jsem za celý zápas měl, on dobře odvrátil. Od té doby jsem neměl jedinou šanci otočit, nebo dostat šanci vyhrát set," řekl Berdych po zápase Radiožurnálu.

Česká jednička tak jen podtrhla špatnou bilanci českých tenistů ve dvouhře - ze čtrnácti Čechů postoupily do druhého kola jen Petra Kvitová a Iveta Benešová.

Po vypadnutí Radka Štěpánka, Jana Hájka i deblisty Lukáše Dlouhého tak na turnaji skončil celý daviscupový tým, který čeká za dva týdny semifinále v Bělehradu proti Srbsku.

Berdych, jehož legendární Švéd Björn Borg dokonce pasoval na favorita zisku titulu, tak nejenže po semifinále French Open a finále Wimbledonu nedokázal naplnit očekávání fanoušků, navíc přijde o body, které si loni uhrál po postupu do 3. kola.

Je tak jisté, že mu sedmá příčka na žebříčku ATP nezůstane, což ohrožuje jeho účast na listopadovém Turnaji mistrů, kam postoupí osm nejlepších hráčů dvouhry.

Berdych nedokázal Llodru ničím zaskočit

Čtyřiadvacetiletý Berdych už před zápasem tvrdil, že mu los přidělil nejhoršího možného soupeře, 35. hráč světa je totiž nejvýše 'nenasazeným' hráčem turnaje. Navíc mu vadilo, že do turnaje vstoupil až v třetí den turnaje.

I kvůli těmto okolnostem se tak očekávala vyrovnaná bitva, což potvrdil i první set. Aniž by si jeden z hráčů dokázal vypracovat brejkbol, dospěla první sada do tie-breaku.

Za stavu 1:1 Llodra díky špatnému Berdychovu prohozu získal klíčový minibrejk, a protože byl při svém servisu neomylný, získal i první set.

Berdych ani v dalším průběhu zápasu nedokázal atleticky hrajícího soupeře při jeho podání ničím zaskočit a nepokusil se ani změnit tempo či styl své hry. Naopak se začal sám trápit při servisu.

Ve čtvrté hře druhé sady poprvé v zápase chyboval i Llodra a Berdych si při jeho podání vypracoval hned tři brejkboly. Llodra však všechny odvrátil a poté, co se nechal ošetřit, doservíroval hru k vítěznému konci.

Českého tenistu zahozená šance srazila ještě více a hned v další hře poprvé v zápase přišel o své podání, což později vedlo i ke ztrátě celého setu.

Zcela rozložený Berdych pak nenašel sílu na zvrat ani v třetím setu. Hned v první hře sice po dlouhém boji uhájil svůj servis, v pátém gemu však živější soupeř brejk získal a bez větších problémů dovedl zápas do vítězného konce.

Dvouhra - 1. kolo:

Muži: Llodra (Fr.) - Berdych (7) 7:6 (7:3), 6:4, 6:4, Murray (4-Brit.) - Lacko (SR) 6:3, 6:2, 6:2, Almagro (14-Šp.) - Starace (It.) 4:6, 6:4, 6:4, 7:6 (7:5), Harrison (USA) - Ljubičič (15-Chorv.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:3, 6:4, Querrey (20-USA) - Klahn (USA) 6:3, 4:6, 7:5, 6:4, Wawrinka (25-Švýc.) - Kukuškin (Kaz.) 6:3, 6:2, 6:2, Granollers (Šp.) - Seppi (It.) 2:6, 5:7, 6:3, 6:2, 6:3, Hanescu (Rum.) - Berlocq (Arg.) 6:2, 6:4, 6:3, García-López (Šp.) - Kubot (Pol.) 6:3, 6:2, 7:6 (7:4), Brown (Jam.) - Ramírez Hidalgo (Šp.) 6:4, 7:6 (8:6), 7:5, Stachovskij (Ukr.) - Luczak (Austr.) 6:7 (8:10), 7:5, 6:4, 6:2, Chela (Arg.) - Lu Jen-hsun (Tchaj-wan) 6:4, 4:6, 6:3, 6:3, Simon (Fr.) - Young (USA) 6:1, 6:4, 6:2.

Dvouhra - 2. kolo:

Ženy: V. Williamsová (3-USA) - Marinová (Kan.) 7:6 (7:3), 6:3, Schiavoneová (6-It.) - Camerinová (It.) 6:2, 6:1, Dulková (Arg.) - Azarenková (10-Běl.) 5:1 skreč, Dementěvová (12-Rus.) - Bammerová (Rak.) 6:3, 6:4, Razzanová (Fr.) - Bartoliová (13-Fr.) 7:5, 6:4, Pavljučenkovová (20-Rus.) - Mirzaová (Indie) 6:2, 6:4, Hantuchová (24-SR) - Kingová (USA) 5:7, 6:3, 6:4, Minellaová (Luc.) - Pironkovová (32-Bulh.) 6:4, 6:0, Ivanovičová (Srb.) - Čeng Ťie (21-Čína) 6:3, 6:0.

Čtyřhra - 1. kolo:

Cirsteaová, Šafářová (Rum./ČR) - Flipkensová, Wöhrová (Belg./Něm.) 6:7 (4:7), 6:0, 6:3.