Štybar v Zolderu prohrál ve finiši jen s Pauwelsem

26. 12. 2011 16:30
Radomír Šimůnek dojel desátý
Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. | Foto: Josef Hrábek

Heusden-Zolder - Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar vybojoval druhé místo v závodě Světového poháru v Heusdenu-Zolderu.

Na belgickém okruhu podlehl ve strhujícím finiši domácímu jezdci Kevinu Pauwelsovi, který slavil třetí triumf v sezoně a vrátil se do čela celkové klasifikace. Další český reprezentant Radomír Šimůnek skončil desátý stejně jako Pavla Havlíková v závodě žen.

Závod na blátě v Zolderu se od čtvrtého z devíti kol proměnil v souboj trojice medailistů z letošního mistrovství světa, kde Štybar obhájil titul před Nijsem a Pauwelsem.

Tenistka Kvitová opanovala Sportovce roku

Český reprezentant zvlášť v závěru hýřil aktivitou a bylo zřejmé, že zastaví pětitýdenní sérii nevydařených výsledků, kterou zakončil den před Štědrým večerem osmým místem na Superprestige v Diegemu.

V předposledním okruhu "cvičně" zaútočil v závěrečné technické pasáži, trojice se ale záhy opět sjela dohromady. Štybar odtáhl celé poslední kolo, ale v kritickém místě tentokrát žádný výraznější náskok nezískal. Přesto před sebe nikoho nepustil a do cílové roviny vjel jako první.

V zatáčce před finišem upadl Nijs a vypadl z boje o své čtvrté vítězství v sezoně, jeho krajan ale v posledních metrech dramatického dojezdu předstihl Štybara a uhájil belgickou neporazitelnost v SP. S Nijsem se spolu v triumfech pravidelně střídají od začátku sezony a nyní má v celkovém pořadí o deset bodů navrch Pauwels.

Štybara od prvního vítězství v sezoně dělilo pár centimetrů, což dal také při průjezdu cílem najevo naštvaným bouchnutím do řidítek.

Druhý byl letos už v Táboře, kde rovněž prohrál s Pauwelsem, při premiéře v Plzni skončil při Nijsově triumfu za oběma Belgičany třetí. Na stupně vítězů se vrátil po jednom čtvrtém a dvou pátých místech a upevnil si třetí příčku v celkové klasifikaci.

Mezi ženami dojela Havlíková desátá

Závodu žen dominovaly nizozemské reprezentantky, které kompletně obsadily stupně vítězů. Zvítězila mistryně světa Marianne Vosová před Daphny van den Brandovou a Sanne van Paassenovou.

Havlíková za vítězkou zaostala o dvě minuty a šest sekund a v pátém závodě seriálu se potřetí vešla do elitní desítky. Lépe dopadla v úvodu sezony v Plzni (8.) a Táboře (5.), z Top Ten pak vypadla na belgických okruzích v Koksijde (11.) a Namuru (15.).

V průběžném pořadí se Havlíková posunula na osmé místo před krajanku Kateřinu Nash, která po medailových umístěních v České republice další závody SP vynechala.

Vosová v závěru bez problémů setřásla vedoucí ženu SP Van den Brandovou, oplatila jí porážku z Koksijde a navázala na předchozí triumf v Namuru. Po absenci v obou českých pohárových závodech se už posunula na třetí místo průběžného pořadí za Van Paassenovou.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Heusdenu-Zolderu (Belgie):

Muži: 1. Pauwels (Belg.) 1:03:44, 2. Štybar (ČR) stejný čas, 3. Nijs -20, 4. Vantornout -32, 5. Meeusen -35, 6. Wellens (všichni Belg.) -38, ...10. Šimůnek -1:00, 24. Zlámalík -1:50, 34. Hník -2:54, 36. J. Polnický -3:09, 38. Kyzivát -3:34, 44. Kášek -4:52, ...Dlask a Bambula (všichni ČR) nedokončili.

Průběžné pořadí (po 6 z 8 závodů): 1. Pauwels 440 b., 2. Nijs 430, 3. Štybar 375, 4. Vantornout 335, 5. Meeusen 325, 6. Aernouts (Belg.) 305, ...14. Šimůnek 197, 29. Zlámalík 102, 35. Kyzivát 89, 40. Dlask 67, 41. Kášek 66, 43. J. Polnický 63, 50. Hník 37, 66. Petruš (ČR) 18, 71. Bambula 17.

Ženy: 1. Vosová 39:45, 2. Van den Brandová -29, 3. Van Paassenová (všechny Niz.) -1:11, 4. Cantová (Belg.) -1:21, 5. Ferrandová Prévotová (Fr.) -1:30, 6. Kupfernagelová (Něm.) -1:40, ...10. Havlíková -2:06, 27. Mikulášková (obě ČR) -4:52.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. Van den Brandová 226, 2. Van Paassenová 180, 3. Vosová 170, ...8. Havlíková 119, 9. Nash (ČR) 105, 25. Mikulášková 37.