Florbalisté utekli hrobníkovi z lopaty. Do semifinále

8. 12. 2010 22:00
Česko - Estonsko 3:2 po samostatných nájezdech
Když otočil Vojtěch Skalík na 4:3 pro Českou republiku, viděli se Češi již možná s bronzovými medailemi na krku. Vzápětí na to přišla odplata Finů a tak následovalo prodloužení. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Helsinky - Jen minutu a tři čtvrtě byli florbalisté Estonska od senzačního postupu do semifinále mistrovství světa na úkor české reprezentace.

Ti ale v helsinské Hartwall Areně vyrovnali zásluhou Tomáše Sladkého na 2:2, a protože v desetiminutovém prodloužení gól nepadl, musely o vítězi rozhodnout samostatné nájezdy.

Zásluhou dvou úspěšných zákroků brankáře Tomáše Kafky a proměněných pokusů Milana Fridricha, Aleše Zálesného, Martina Richtera a Tomáše Chrápka v nich zvítězili 4:1 a postoupili do pátečního semifinále (16:30), v němž se střetnou s domácími obhájci titulu.

Trenér Tomáš Trnavský poslal oproti poslednímu zápasu s Norskem (4:4) do brány Davida Rytycha místo Tomáše Kafky, a aniž by si do té doby Rytych sáhnul na míček, po 25 vteřinách už musel lovit balónek ze své sítě, když jej po přihrávce bratra Henrika prostřelil Kristian Talme.

Češi byli stejně jako v závěru zápasu s Norskem ve velkém útlumu a z něj mu nepomohly ani dvě přesilové hry. V té druhé navíc chyboval Tomášík, o míč jej obral Salm a český útočník jej těsně před bránou fauloval.

K nařízenému trestnému střílení se postavil nejlepší estonský střelec Kivi, jenže penaltového specialistu Kafky, který se na nájezd postavil do branky, nepřekonal.

Až do konce třetiny české útočníky doslova ničil estonský brankář Jarkko Saastamoinen, hned třikrát vychytal kapitána Fridricha a poté i Sladkého. Činil se i Rytych, který vychytal ve slibných pozicích oba bratry Talmy, Markuse, Jarise i Kiviho.

Češi se prosadili až z nenápadné akce v 35. minutě, když si do středu hřiště naběhl obránce Garčar a trefil se přesně k levé tyči.

Jenže česká křeč pokračovala i v dalších minutách. Zatímco oni nevyužili ve třetí třetině další přesilovku, Estonci se v té své v 50. minutě prosadili, když se z úhlu trefil Markus.

I když čtyři minuty před koncem nastřelil Brus z půlky horní tyčku, Estonci dál hrozili a Češi mohli děkovat za udržení nadějě na postup brankáři Rytychovi.

Sto čtyři sekund před koncem se povedlo Čechům vyrovnat, když Jelínkovo nahození doklepl do brány Sladký.

V úvodu prodloužení měli Estonci blízko k zajištění postupu, Markusův pokus se pod Rytychovým tělem prošoural jen těsně vedle pravé tyče. Svěřenci trenéra Trnavského mohli o postup přijít i v posledních sekundách prodloužení, Henrika Talmeho však opět vychytal Rytych.

V nájezdech pak Kafka nestačil jen na úvodní pokus Henrika Talmeho, s pokusem jeho bratra Kristiana a Kiviho si poradil, a protože čeští střelci byli stoprocentní, s velkým štěstím potvrdili roli velkého favorita a postoupili.

Zato Finové v úvodním čtvrtfinále nedali Lotyšsku šanci a porazili jej 12:2, když se dvěma brankami a třemi asistencemi na výhře podílel Tero Tiitu a tři góly a jednu přihrávku zaznamenal Mika Kohonen.

Mistrovství světa florbalistů:

Čtvrtfinále:

Česká republika - Estonsko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
35. Garčar (Slaný), 59. Sladký (Jelínek), rozhodující sam. nájezd Chrápek - 1. K. Talme (H. Talme), 50. Markus (H. Talme). Proměněné nájezdy: Fridrich, Zálesný, Richter, Chrápek - H. Talme. Neproměněné nájezdy: K. Talme, Kivi. Rozhodčí: Baumgartner, Kläsi (oba Švýc.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 1020.

Česká republika: Rytych (v 11. na TS a na nájezdy Kafka) - Chrápek, Jakůbek, Garčar, Slaný, Jelínek, Brus - Fojta (35. Šebek), Sikora, Zálesný - Ostřanský, Fridrich, Richter - Sladký, Tomašík, Skalík. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.
Estonsko: Saastamoinen - Thomsson, Strömfelt, Pass, Sivakov - H. Talme, Markus, K. Talme - Karis, Kivi, Söber - Salm. Trenéři: Jari-Petteri Anttila, Risto Lall a Marko Saksing.

Finsko - Lotyšsko 12:2 (2:1, 6:1, 4:0)
Branky: 35., 40. a 45. Mika Kohonen, 5. a 49. Hyvärinen, 18. a 29. Tiitu, 32. a 53. Vänttinen, 25. Johansson, 36. Jussila, 41. Kivilehto - 4. a 30. Atis Blinds.

O 9. - 12. místo:

Kanada - Polsko 4:9 (1:4, 0:3, 3:2)
15. Laporte, 49. Ferron, 50. Parikka, 52. Leblanc - 6. a 12. Mikulski, 36. a 56. Gaicki, 37. a 46. Kostela, 11. Dziurdzik, 20. Daniel Girys, 40. Chlebda.

Německo - Itálie 8:4 (3:0, 2:3, 3:1)
8. a 44. M. Mucha, 31. a 42. Gahlert, 16. Wunderlich, 20. Radünz, 39. Stüble, 56. Dietel - 21. Mores, 34. Rocco, 38. Horn, 59. B. Pellegrini.

O 13. - 16. místo:

Dánsko - Singapur 24:1 (11:1, 4:0, 9:0)
Branky: 3,. 8., 10., 16., 18., 20. a 48. A. Jensen, 6., 44. a 57. Pedersen, 33., 40. a 55. Andersen, 49., 52. a 56. Engelsen, 8. a 49. Olesen, 19. a 29. Hedorf, 18. N. J. Jensen, 20. B. K. Jensen, 35. Pahle, 53. Beier - 18. Hafeez.

Austrálie - Japonsko 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
27. O'Sullivan, 40. Veron, 60. Collopy - 7. Tomioki Nagakawa, 15. Watabe.