13. 7. 2010 18:14
Český závodník Kreuziger vypadl z první desítky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Saint-Jean-de-Maurienne - Český cyklista Roman Kreuziger vypadl po nejtěžší alpské etapě Tour de France z první desítky průběžného pořadí.

Vyhrál Francouz Sandy Casar, do žlutého trikotu lídra se poprvé v kariéře oblékl Andy Schleck z Lucemburska.

Po dni volna čekalo na cyklisty 204,5 km mezi Morzine-Avoriaz a Saint-Jean-de-Maurienne, během kterých museli překonat dvě stoupání první kategorie a poté nejnáročnější výjezd letošní Tour - pětadvacetikilometrové stoupání na 2000 m vysoký Col de la Madeleine.

TdF: Kreuziger dojel čtvrtý, Armstrongovy naděje zhasly
Tour mění lídra. Po první horské etapě vede Chavanel

Jednatřicetiletý Casar v závěrečném spurtu porazil kolegy z úniku Španěla Luíse Leona Sáncheze a Itala Damiana Cunega a připsal si druhý etapový triumf na Tour v kariéře. Obhájce loňského vítězství Alberto Contador dojel na šesté příčce, jeho největší rival Schleck byl o místo horší.

Sedmá pozice však lucemburskému cyklistovi stačila na posun do čela průběžné klasifikace, kterou vede o 41 vteřin před Contadorem. Dosavadní lídr Cadel Evans tak o žlutý trikot přišel po jediné etapě. Australský jezdec nezvládl náročné stoupání Col de la Madeleine a dojel s osmiminutovou ztrátou na 42. místě.

Kreuziger dorazil do cíle na 19. místě necelé čtyři minuty za Casarem. V průběžném pořadí čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Liquigas klesnul o čtyři místa na 11. pozici a na Schlecka ztrácí pět minut a 11 vteřin. Dvě sekundy pak ztrácí na stájového kolegu Ivana Bassa, který je desátý.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 9. etapa: Morzine-Avoriaz - Saint-Jean-de-Maurienne (204,5 km):
1. Casar (Fr.) 5:38:10, 2. L. Sánchez (Šp.), 3. Cunego (It.) oba stejný čas, 4. Moreau, 5. Charteau (oba Fr.), 6. Contador (Šp.), 7. A. Schleck (Luc.) všichni -2, 8. S. Sánchez -52, 9. Rodriguez (oba Šp.), 10. Leipheimer (USA) oba -2:07, ...19. Kreuziger (ČR) -3:48.
Průběžné pořadí: 1. A. Schleck 43:35:11, 2. Contador -41, 3. S. Sánchez -2:45, 4. Meňšov (Rus.) -2:58, 5. Van den Broeck (Belg.) -3:31, 6. Leipheimer -3:59, 7. Gesink (Niz.) -4:22, 8. L. Sánchez -4:41, 9. Rodriguez -5:08, 10. Basso (It.) -5:09, 11. Kreuziger -5:11.