22. 12. 2009 21:36
1. Sáblíková, 2. Špotáková, 3. Váňa
Martina Sáblíková s trenérem Petrem Novákem
Martina Sáblíková s trenérem Petrem Novákem | Foto: Reuters

Praha - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala vítězkou 51. ročníku novinářské ankety Sportovec roku 2009. Rozhodlo se tak během úterního slavnostního večera v pražském hotelu Hilton.

Talentovaná reprezentantka ovládla prestižní anketu již podruhé v kariéře, když uspěla i v roce 2007.

Vítězka a jedna z velkých nadějí nadcházejících zimních olympijských her v kanadském Vancouveru nakonec porazila v konečném bodování oštěpařku Barboru Špotákovou a dostihového žokeje Josefa Váňu.

Cenu ji pak na pódium přinesla mladší kolegyně Karolína Erbanová.

"Jsem ráda za toto ocenění, je to super být v desítce nejlepších sportovců. Tato korunka nepatří jenom mě ale i týmu, který se mnou jezdí a který mě drží nad vodou když se mi nedaří," uvedla bezprostředně po předání ceny.

"Mějte na startu kuráž," popřála ji pak před OH také legendární Věra Čáslavská.

Váňa si užil aplaus vestoje

Dvaadvacetiletá závodnice, která si u příležitosti vyhlasování oblékla i poprvé v životě slavnostní šaty, tak završila zřejmě nejúspěšnější rok v kariéře.

V něm získala především dvě zlaté medaile z mistrovství světa, a sice ve víceboji a na trati 5000 metrů. Z cenného kovu se pak mohla těšit i v závodu na 3000 metrů a ve víceboji na mistrovství Evropy.

Na favoritku ji před začátkem galavečera tipovali nejen sportovní žurnalisté, ale i její kolegové.

"Je mojí tajnou favoritkou," přiznala například oštěpařka Barbora Špotáková.

Svěřenkyně kouče Petra Nováka se objevila v anketě již počtvrté v řadě. Vedle vítězství v roce 2007 (kdy také porazila v konečném souboji Barboru Špotákovou) byla také vyhlášena nejlepší juniorkou za rok 2006.

Očekávaný aplaus si mohl v hotelu Hilton vychutnat i v anketě třetí Josef Váňa, jemuž tleskal celý sál vestoje.

"Začínám se trochu potit," žertoval Váňa během slavnostní a příjemné chvíle.

Titul nejlepšího týmu pak byl udělen podle očekávání Daviscupovému družstvu ČR, které se pod vedením nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila probojovalo až do finále, kde však nestačilo na výběr Španělska.