21. 7. 2009 14:21
Pechanová zaostala za vítězkou skoro o minutu
Jana Pechanová
Jana Pechanová | Foto: Reuters

Řím - Česká dálková plavkyně Jana Pechanová obsadila na mistrovství světa v závodě na pět kilometrů jedenácté místo.

Ze zlata se radovala Australanka Melissa Gormanová, druhá byla osminásobná šampionka Ruska Larisa Ilčenková, třetí Brazilka Poliana Okimotová.

Pechanová, která na stejné trati získala v roce 2003 stříbro, za vítěznou Australankou zaostala o 48,5 sekundy. Druhá Češka na startu Sylvie Rybářová obsadila se ztrátou dvou minut a 42 vteřin 30. příčku.

Závod měl dramatický závěr a o zlatu nakonec rozhodovala cílová fotografie. Organizátoři několik minut zkoumali televizní záběry a poté první místo přiřkli Gormanové.

Původně byl závod na programu už v neděli dopoledne, ale nakonec byl přesunut na dnešek. Důvodem byl velký vítr a vlny, které na pobřeží v Ostii zdemolovaly prostory startu a časomíru.

Pětikilometrový závod mužů vyhrál Němec Thomas Lurz a získal zlato na třetím světovém šampionátu za sebou. Čeští reprezentanti Jan Pošmourný a Jakub Fichtl obsadili sedmnácté a dvacáté místo.