Sörensen po úniku vyhrál etapu. Kreuziger neztratil

16. 7. 2009 17:53
Tour vede Nocentini
Nicki Sorensen míří za vítězstvím ve 12. etapě Tour de France.
Nicki Sorensen míří za vítězstvím ve 12. etapě Tour de France. | Foto: Reuters

Tonnerre - Dánský cyklista Nicki Sörensen vyhrál po sólovém úniku v závěru dnešní dvanáctou etapu Tour de France, která vedla z Tonnerre do Vittelu a měřila 211,5 km.

Druhý projel cílem se ztrátou 48 sekund Francouz Laurent Lefevre a třetí byl Ital Franco Pellizotti.

Žlutý dres vedoucího jezdce celkového pořadí udržel Ital Rinaldo Nocentini. Jediný český cyklista na startu Roman Kreuziger dojel v hlavním pelotonu a udržel si celkově čtrnácté místo se ztrátou 2:40 minuty na lídra.

V první desítce průběžného pořadí ke změnám nedošlo.

Stávka na Tour zažehnána, pojede se s vysílačkami
Spor na Tour de France: Král spurtu je prý rasista

Sörensen byl součástí sedmičlenné skupiny, která nastoupila 65 km po startu a v nepříliš náročné etapě s šesti snadnými stoupáními si vytvořila několikaminutových náskok před pelotonem.

Asi dva kilometry před cílem se Seveřan rozhodl zaútočit a jeho nástup nezachytil nikdo ze soupeřů, ani Francouz Sylvain Calzati, který s pozdějším vítězem úzce spolupracoval a dříve si společně vytvořili náskok asi 15 sekund.

V hlavním pelotonu, který nakonec ztratil bezmála šest minut, dojeli do cíle Nocentini, Američan Lance Armstrong i jeho stájový kolega a další favorit na celkové vítězství Alberto Contador.

Armstrong měl potíže po šedesáti kilometrech, kdy ho potkal defekt na zadním kole. Už ve středu se nechal slyšet, že jeho hlavním cílem je nedostat se do pádu. Ve středeční etapě totiž po několika nehodách zůstalo lehce zraněno devatenáct závodníků.

12. etapa cyklistické Tour de France:
1. Sörensen (Dán.) 4:52:24 hod., 2. Lefevre (Fr.) -48, 3. Pellizotti (It.), 4. Fothen (Něm.), 5. Martinez (Šp.), 6. Calzati (Fr.) všichni stejný čas, 7. Pauriol (Fr.) -1:33, 8. Cavendish (Brit.) -5:58, 9. Hushovd (Nor.), 10. Bandiera (It.), ...52. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Nocentini (It.) 48:27:21, 2. Contador (Šp.) -6, 3. Armstrong -8, 4. Leipheimer (oba USA) -39, 5. Wiggins (Brit.) -46, 6. Klöden -54, 7. Martin (oba Něm.) -1:00, 8. Vande Velde (USA) -1:24, 9. A. Schleck (Luc.) -1:49, 10. Nibali (It.) -1:54, ...14. Kreuziger -2:40.