Kafka: Pořád to nic nebylo, Švédové to umí řezat i víc

Jiří Šidliák
7. 12. 2008 22:00
Český brankář byl blízko florbalové senzace
Čeští florbalisté se radují z branky do sítě Švédska - vzadu gólman Kafka
Čeští florbalisté se radují z branky do sítě Švédska - vzadu gólman Kafka | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Dlouho držel naděje florbalové reprezentace na senzační výsledek s favorizovaným Švédskem.

Nakonec ale zkušený brankář Tomáš Kafka lovil ze své sítě o jeden míček více než jeho protějšek Sjörgren a musel skousnout další porážku s šestinásobnými mistry světa.

„Dneska jsme byli úspěchu se Švédy opravdu blízko, ale štěstí nám bohužel nakonec nepřálo," litoval bezprostředně po zápase.

Svůj výkon nijak nepřeceňoval, přesto připustil, že nedělní utkání se mu před devíti tisíci diváky v ostravské ČEZ Aréně vydařilo.

„Dvakrát mi tam pomohla tyč a měl jsem i několik hodně šťastných zákroků. Někdy jsem byl jen o chvilku rychlejší než dorážející švédský střelec," popisoval Kafka.

Předvedl jste ale i několik zázračných zákroků…
To je věc, která se od brankáře čeká, obzvlášť v národním týmu. Ale máte pravdu, zápas se mi docela vydařil.

Proč myslíte, že jste dobře rozehraný zápas nakonec vyhrát nedokázali?
Asi to zlomily ty dva rychlé góly na začátku třetí třetiny. Za minutu najednou místo nás vedli Švédové.

Věřil jste někdy během zápasu, že dnes Švédy konečně porazíte?
Asi ne, protože je známe moc dobře a víme, že vedení o gól nebo dva proti nim nic neznamená. Když je potřeba, začnou hrát úplně jinak - nastřelují balóny do brankoviště a dva tři frajeři to tam sekají. Tak daleko se to dnes ani nedostalo.

Finům nestačily ani tři góly

Takže se dá říct, že mistři světa nehráli ještě úplně naplno?
To zase neříkám. Naplno určitě hráli, ale pořád jsme ještě neviděli jejich styl, když se blíží konec zápasu a oni jsou o gól pozadu.

Jaký stav by podle vás byl už v utkání s nimi dostatečný?
Takový ani neexistuje, nebo se spíš zeptejte Finů. Ti nad nimi na posledním mistrovství vedli ve finále po dvou třetinách o tři góly a stejně jim to nestačilo.

I tak to ale dnes byl asi nejvydařenější český zápas se Švédy, že?
My už jsme jednou takhle blízko byli. Kdysi v přáteláku jsme taky dlouho hráli 4:4 a nakonec podlehli 4:5 až těsně před koncem.

Sice jste proti největšímu favoritovi nezískali znovu ani bod, ale na psychiku týmu může dobře zapůsobit i takto těsná porážka.
Je to určitě ku prospěchu. Kluci si zapamatují, co dneska hráli a stejně budou hrát i v dalších zápasech s ostatními těžkými soupeři.

První zápas odchytal David Rytych, teď jste nastoupil vy. Víte už, kdo bude chytat proti Lotyšsku?
Nevíme nic. Že budu chytat se Švédskem, jsem se dozvěděl dnes po snídani.

Nevadí vám, že post brankářské jedničky letos nebyl určen?
Někdy v lednu jsem nebyl ani mezi čtyřmi brankáři, se kterými chtěli trenéři reprezentace pracovat. Z páté pozice jsem se tak vlastně dostal na místo jedna až dva a s tím jsem spokojen.

V hledišti bylo dnes skoro devět tisíc diváků, vnímal jste to?
Já už přece jenom chytám třináct let a v zahraničí už jsem podobné návštěvy zažil. Nemůžu sice říct, že by to na mě nepůsobilo, ale přehnaně nervózní jsem nebyl.

A na mladších spoluhráčích byla nervozita nějak patrná?
Měl jsem dost práce se sledováním Švédů, takže naše kluky jsem moc nepozoroval (úsměv). Diváci se možná podepsali na rozcvičení, které z naší strany moc dobré nebylo. Zápas už pak dobrý byl.