Skifař Synek vybojoval světové stříbro

1. 9. 2007 11:22
Veslař zajel v Mnichově životní maximum
Stříbrný Ondřej Synek (vlevo) a bronzový Olaf Tufte z Norska (vpravo) zvedají mistra světa ve skifu Mahe Drysdala z Nového Zélandu. | Foto: Reuters

Mnichov - Český skifař Ondřej Synek získal na světovém šampionátu v Mnichově stříbrnou medaili.

V dramatickém dojezdu nestačil jen na Mahe Drysdala z Nového Zélenadu, za nímž český závodník zaostal o 81 setin sekundy. Třetí dojel norský veterán Olaf Turte.

Drysdale v Německu vyhrál už třetí světový šampionát za sebou, což zbývající dva medailisté ocenili tím, že jej při slavnostním ceremoniálu vyzdvihli nad sebe. Syenk byl na MS zatím dvakrát třetí.

Skifařka Mirka Knapková přišla o medaili v samotném závěru. Dvě třetiny závodu sice vedla, ale pak jí došly síly oslabené zdravotními problémy.

Vyhrála Kartenová-Chodotovičová z Běloruska před Bulharkou Nejkovovcou a Gueretteovou z USA. Knapková ztratila na medaili pouhých 19 setin sekundy.

Párová dvojka Gabriela Vařeková, Jitka Antošová obsadila páté místo. Vítězné Číňanky jim ujely o osm vteřin.

Čtyřka bez kormidelníka Michal Horváth, Jan Gruber, Milan Bruncvik jr. a Karel Neffe jr. vyhrála finále B, čímž si jako pátá z českých lodí zajistila účast na olympiádě v Pekingu.

Muži:
Skif:
1. Drysdale (N. Zél.) 6:45,67, 2. Synek (ČR) 6:46,48, 3. Tufte (Nor.) 6:47,58.
Skif lehkých vah: 1. Grant (N. Zél.) 6:53,89, 2. Bertini (It.) 6:57,43, 3. Schouten (Niz.) 6:58,81.
Dvojskif: 1. Čop, Špik (Slovin.) 6:16,65, 2. Macquet, Hardy (Fr.) 6:16,93, 3. Jaanson, Endrekson (Est.) 6:18,32.
Dvojka bez korm.: 1. Ginn, Free (Austr.) 6:24,89, 2. Twaddle, Bridgewater (N. Zél.) 6:30,19, 3. Smith, Landgrive (Brit.) 6:31,06.
Dvojka s korm.: 1. Polsko (Kardas, Paczes, Trojanowski) 7:00,10, 2. Itálie 7:01,84, 3. Kanada 7:02,94, ...B-finále: 2. ČR (Patera, Friedberger, Telenský) 7:16,76.
Čtyřka bez korm.: 1. Nový Zéland (Meyer, Dallinger, Murray, Bond) 5:54,24, 2. Itálie 5:55,15, 3. Nizozemsko 5:55,49, ...B-finále: 1. ČR (Neffe, Bruncvík, Gruber, Horváth) 5:59,25.
Osma lehkých vah: 1. Nizozensko (Van den Broek, Bottema, Blankert, Beemsterboer, Tromp, Greidanus, Snijders, Godschalk, korm. Wiersum) 5:42,06, 2. Německo 5:44,52, 3. Itálie 5:46,33.