Nymburk opět vyhrál. V Eurocupu veze body z Rigy

18. 1. 2012 20:30
VEF Riga - ČEZ Nymburk 81:91 (20:21, 30:48, 51:74)
Pavel Pumprla přispěl k výhře Nymburka deseti body
Pavel Pumprla přispěl k výhře Nymburka deseti body | Foto: ČTK

Riga/Brno - Basketbalisté Nymburka vstoupili do osmifinálové skupiny Evropského poháru ULEB výhrou 91:81 na palubovce lotyšského celku VEF Riga.

Připsali si tak už 24. výhru z posledních 25 soutěžních zápasů a čtrnáctou v řadě. O triumfu rozhodli v druhé čtvrtině, kterou ovládli v poměru 27:10.

Nymburk vedl v podstatě už od druhé minuty, kdy se ujal vedení 6:4. Od té doby dovolil Rize pouze jednou srovnat, a to v závěru první čtvrtiny, kdy domácí dohnali osmibodovou ztrátu.

Jenže pak přišel klíčový nápor Nymburka. Český mistr předvedl šňůru 23:4 a získal dvacetibodový náskok, který už nepustil.

V Evropské lize prohrály basketbalistky USK i Brno

Riga se nezmohla na výraznější odpor a Nymburk si bez problémů hlídal výhru. A to především díky velmi dobré střelbě, když trefil 31 ze 43 střel za dva body. Úspěšnost tak měl výrazně nadprůměrnou 72 procent.

Trenér Nymburka Ronen Ginzburg
Trenér Nymburka Ronen Ginzburg | Foto: ČTK

Paradoxně ji měl výrazně lepší než z čáry trestného hodu, kde se dostal jen na 61 procent. Domácí snížili na přijatelných deset bodů až v poslední pětiminutovce.

Nymburk se opíral v útoku především o podkošovou dvojici Petr Benda, Lamayne Wilson, kteří zaznamenali dohromady 47 bodů.

Dařilo se i rozehrávačovi Miku Lenzlymu, který dal osm bodů, třikrát asistoval a získal tři míče. Pavel Pumprla k deseti bodům přidal devět doskoků, ale také pět ztracených míčů.

Další utkání osmifinále Evropského poháru čeká na Nymburk za týden v úterý doma proti BCM Gravelines Dunkerque. To v úvodním kole podlehlo hostům z Valencie 63:69.

Brňanky v Eurolize opět utrpěly debakl

Basketbalistky Friska Brno utrpěly ve 12. kole Evropské ligy domácí debakl od Rivasu Madrid 52:81. Brňanky stejně jako v první vzájemném duelu ve Španělsku, kde prohrály 70:112, propadly hned v úvodní čtvrtině a už se nedokázaly do zápasu vrátit.

České vicemistryně jsou s jedním vítězstvím stále na posledním místě tabulky skupiny C. Na výhru čekají Brňanky už osm utkání.

Jan Bobrovský
Jan Bobrovský | Foto: Ondřej Besperát

"Na utkání jsme se přitom pečlivě připravovali, protože v prvním zápase v Madridu byl náš začátek šílený. Ovšem i dnes jsme hráli v první čtvrtině bojácně, chyběla nám bojovnost jak v obraně, tak i v útoku. Tak se basketbal nedá hrát," posteskl si kouč Brňanek Jan Bobrovský.

"Nemáme sice klasickou podkošovou hráčku, ale můžeme se soupeřkami bojovat o pozici. Za celý první poločas jsme měli pouze tři fauly. Pokud bychom bojovali, tak musíme mít faulů více," zlobil se Bobrovský.

Třetí nejlepší střelkyně Brna Romana Hejdová rovněž viděla příčinu debaklu v nevydařeném vstupu do zápasu.

"Věděly jsme, že Rivas hraje rychlý útočný basketbal. Jenže jsme nebyly schopny se dostat do obrany. Soupeřky nás opět přeskákaly pod košem. Ve druhém poločase se už naše hra zlepšila. Udržely jsme rozdíl třiceti bodů," konstatovala Hejdová.

"Ale takhle nemůžeme zápasy nikdy vyhrát, když se rozhodne hned v první čtvrtině. Potom se už náskok těžko stahuje," dodala.

Evropský pohár ULEB - skupina I:

Nejvíce bodů: Valters a Kavaliauskas po 19, Millage 15 - Benda 24, Wilson 23, Pumprla 10. Rozhodčí: Herceg (Chorv.), Geller (Belg.), Čebyšev (Ukr.). Fauly: 24:20. Trestné hody: 23/18 - 18/11. Trojky: 9:6.

1. ČEZ Nymburk 1 1 0 91:81 2
2. Valencie 1 1 0 69:63 2
3. Gravelines 1 0 1 63:69 1
4. VEF Riga 1 0 1 81:91 1

Evropská liga - skupina C:

Frisco Brno - Rivas Madrid 52:81 (9:25, 22:52, 35:62)

Nejvíce bodů: Pecková 14, Thomasová 10, Hejdová 8 - Carsonová 25, Krivačevičová 12, Aguilarová 11. Rozhodčí: Mrdak (Srb.), Demetriu (Kypr), Santos (Portug.). Trestné hody: 12/8 - 4/3. Fauly: 7:12. Trojky: 4:2. Diváci: 600.

Spartak MO - Košice 68:65, Montpellier - Gospič 89:81 po prodl.

1. Spartak MO 12 9 3 921:825 21
2. Wisla Krakov 11 9 2 753:681 20
3. Rivas Madrid 12 7 5 888:815 19
4. Košice 12 7 5 845:778 19
5. Montpellier 12 6 6 896:846 18
6. Gospič 12 4 8 873:955 16
7. Taranto 11 4 7 750:780 15