14. 9. 2011 22:27
Španělsko - Slovinsko 86:64, Makedonie - Litva 67:65
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Basketbalisté Makedonie v souboji o postup mezi nejlepší čtyři týmy mistrovství Evropy šokovali Litevce, které porazili o dva body 67:65.

Domácí tým a jeden z favoritů turnaje tak senzačně končí už ve čtvrtfinále.

Odpoledne si účast v semifinále zajistili také Španělé. Obhájce titulu si poradil se Slovinskem výsledkem 86:64.

Gasolové dovedli španělské basketbalisty do čtvrtfinále

Makedonii za vítězstvím táhl původem americký rozehrávač McCalebb, autor 23 bodů. Další pozoruhodný výkon předvedl Stojanovski, který všech pět svých střel za tři body proměnil.

Litevci sice měli před vyprodanou arénou po většinu zápasu mírně navrch, ovšem totálně selhali ve střelbě zpoza perimetru. Rozhodující koš dal úspěšným tříbodovým pokusem Ilijevski, když jedenáct sekund před koncem otočil na 66:65.

To Španělé proti Slovincům překvapení nedovolili. Rozjížděli se sice pomaleji, ovšem počáteční ztrátu ještě do konce první půle smazali a střeleckým koncertem ve třetí čtvrtině (36:14) utkání zcela ovládli. Také u Španělů si nejlépe vedla rozehrávačská jednička Navarro, který nastřílel 26 bodů. Hvězdný Pau Gasol se blýskl 19 body a 16 doskoky, čímž si připsal ceněný double double.