Nymburk podruhé vyhrál v Eurocupu, porazil Jeruzalém

30. 11. 2010 20:08
Nymburští zvítězili 73:67
Basketbalisté Nymburka děkují fanouškům, vpravo Radoslav Rančík.
Basketbalisté Nymburka děkují fanouškům, vpravo Radoslav Rančík. | Foto: Aktuálně.cz

Pardubice - Basketbalisté Nymburka získali cenné vítězství v Evropském poháru ULEB nad Hapoelem Jeruzalém v poměru 73:67. Ve druhé neprestižnější klubové soutěži navázali na minulou výhru v Rize a po polovině základní skupiny mají bilanci dvou výher a jedné prohry se Sevillou. Odvetnou část načnou Středočeši příští úterý na palubovce dnešního soupeře v Jeruzalémě.

Skalp Hapoelu, který před týdnem nečekaně uspěl v Seville, je pro sedminásobné české šampiony důležitým počinem v cestě za postupem ze skupiny, který si zajistí dva nejlepší celky. Kdyby dnes Nymburk v Pardubicích prohrál stejně jako v úvodním klání se Sevillou, jeho šance by notně poklesly. Z výhry v prestižním utkání proti svým krajanům se naopak radují izralský kouč v nymburských službách Ronen Ginzburg a rozehrávač Afik Nissim.

Nymburk se v prvním poločase s Hapoelem střídal ve vedení, k výhře rázně vykročil na konci třetí čtvrtiny, která byla jasně nejlepším úsekem českého týmu. Domácí nepoložilo, ani když chvíli po poločase prohrávali o osm bodů. Pak se nadechli k velké stíhací jízdě, jíž soupeře ochromili. Na třináctibodovou šňůru Nymburka hosté na přelomu třetí a čtvrté desetiminutovky nenašli odpověď.

K velkému střeleckému výkonu se vzepjal hlavně nymburský kanonýr Simmons, který měl v souboji s klubem, kde ještě loni hrál, o motivaci postaráno. V prvním poločase se sice trápil, ale třináct bodů ve třetí desetiminutovce bylo pro Nymburk velkou vzpruhou.

K Simmonsovi se v ofenzivě přidal i další střelec Nissim, Sokolovský a pod košem i Štimac. Ten dnes zastoupil pivota Chána, který nenavázal na předchozí skvělé výkony a po rychle nasbíraných faulech bez jediného bodu skoro celý zápas proseděl na lavičce.

Jeruzalém přes čtyři minuty na konci třetí a startu čtvrté čtvrtiny nedal koš, domácí pět minut před koncem vedli už 67:56. Přesto bojovní hosté ještě Nymburk v koncovce dokázali potrápit, přiblížili se až na dohled čtyř bodů, ale v závěru domácí nápor soupeře odvrátili. Definitivně je 35 sekund před klaksonem uklidnil koš kapitána Sokolovského, který týmu vrátil šestibodový náskok.

Utkání 3. kola skupiny G Evropského poháru ULEB basketbalistů:

ČEZ Nymburk - Hapoel Jeruzalém 73:67 (12:11, 31:34, 55:53)

Nejvíce bodů: Simmons 18, Sokolovský a Nissim 13, Štimac 12 - Rich 22, Solomon 11, Clancy 10. Rozhodčí: Conde (Šp.), Čebyšev (Ukr.), Zurapovič (Bosna). Fauly: 23:18. TH: 12/7 - 17/11. Trojky: 6:6. Diváci: 2842.

Cajasol Sevilla - VEF Riga 95:83 (54:37) - za domácí Satoranský 8 bodů, 2 doskoky a 3 asistence.

1. Cajasol Sevilla 3 2 1 260:236 5
2. Hapoel Jeruzalém 3 2 1 234:223 5
3. ČEZ Nymburk 3 2 1 235:235 5
4. VEF Riga 3 0 3 236:271 3