31. 8. 2010 22:10
Španělé přitom vedli už o 18 bodů
Obhájcům titulu citelně chybí hvězdný pivot Pau Gasol
Obhájcům titulu citelně chybí hvězdný pivot Pau Gasol | Foto: Reuters

Praha - Basketbalisté Litvy dokončili na mistrovství světa v Turecku senzační obrat, když vyhráli nad obhájci titulu ze Španělska 76:73.

Litva přitom v zápase skupiny D prohrávala už o 18 bodů a před čtvrtou čtvrtinou ještě o jedenáct. Závěrečnou část však vyhráli 23:9 a připsali si třetí výhru z třetího duelu na turnaji.

Naopak Španělé si připsali po porážce s Francií až druhou prohru a o postup do osmifinále ještě budou muset tvrdě bojovat.

Stoprocentní zůstává i Francie, která po další dramatické bitvě v závěru zdolala Kanadu a zvítězila 68:63. Kanaďané, kteří už v neděli potrápili Litvu, vyhrávali ve čtvrté čtvrtině až o šest bodů, přesto se nakonec radovali zkušenější Francouzi.

Střelecky se nejvíce na výhře podílel Nicolas Batum, který zaznamenal 24 bodů.

Bez porážky jsou také domácí basketbalisté, kteří v ostře sledovaném souboji skupiny C porazili finalisty posledního šampionátu z Řecka 76:65.

Stejně jako Řekové mají bilanci dvou výher a jedné porážky Rusové, kteří se trápili v utkání s outsiderem z Pobřeží Slonoviny. Afričané stáhli v posledních dvou minutách jedenáctibodovou šňůrou ztrátu na minimum, Rusové si však výhru pohlídali.

Mistrovství světa v basketbale mužů:

Skupina C (Ankara):

Rusko - Pobřeží slonoviny 72:66 (34:30), Portoriko - Čína 84:76 (44:37), Řecko - Turecko 65:76 (39:41).

Skupina D (Izmir):

Nový Zéland - Libanon 108:76 (51:32), Francie - Kanada 68:63 (28:28), Španělsko - Litva 73:76 (43:35).

1. Francie 3 3 0 226:188 6
2. Litva 3 3 0 238:220 6
3. Španělsko 3 1 2 240:232 4
4. N. Zéland 3 1 2 271:269 4
5. Libanon 3 1 2 216:265 4
6. Kanada 3 0 3 202:219 3