Bekele má historický double. Frydrych skončil desátý

Red Spo, ČTK
23. 8. 2009 18:42
Bekele triumfoval ve finiši
Kenenisa Bekele (vlevo)a jeho krajan Ali Abdosh slaví po doběhu pětikilometrové trati na MS v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - Etiopan Kenenisa Bekele vyhrál na mistrovství světa v Berlíně i běh na 5000 metrů. Světový rekordman už dříve ovládl závod na dvojnásobné vzdálenosti a jako první vytrvalec v historii získal "double" na těchto tratích.

Ve finiši dnes porazil o 24 setin sekundy Američana Bernarda Lagata.

Před rokem Bekele triumfoval na obou tratích i na olympiádě v Pekingu. Na MS teď přidal ke čtyřem titulům šampiona z desítky i svůj premiérový na poloviční trati.

Musel ale tvrdě bojovat, než ve strhujícím závěru odrazil Lagatův útok. Keňský rodák v dresu USA na počátku cílové rovinky šel před Bekeleho a zdálo se, že obhájí titul, ale sedmadvacetiletý Etiopan se ještě jednou vzchopil.

Také třetí v cíli James Kwalia C'Kurui z Kataru neztratil na vítěze ani celou sekundu.

Až od zeleného stolu vzešly výsledky finále ženské patnáctistovky. První v cíli, Španělka Natalia Rodríguezová byla totiž dodatečně diskvalifikována za nevybíravý kontakt s Gelete Burkaovou, která skončila na dráze a její medailové naděje vyhasly.

Ze zlata se tak dodatečně mohla radovat největší favoritka Maryam Džamálová z Bahrajnu, která proběhla cílem jen o jedinou setinu před britskou mílařkou Lisou Dobriskeyovou.

Frydrych skončil desátý

Český oštěpař Petr Frydrych obsadil na mistrovství světa v Berlíně desátou pozici. Jednadvacetiletý talentovaný svěřenec světového rekordmana Jana Železného dnes hodil nejdál ve třetím pokusu a výkonem 79,29 metru mu 57 centimetrů chybělo k tomu, aby postoupil do osmičlenného užšího finále.

Mistrem světa se stal olympijský vítěz Andreas Thorkildsen, který celé startovní pole zaskočil v druhé sérii hodem na 89,59 metru a získal svůj první titul. Další medaile si nečekaně rozdělili Kubánec Guillermo Martínez (86,41) a Japonec Jukifumi Murakami (82,87).

Nedařilo se obhájci Terovi Pitkämäkimu, který skončil i kvůli zraněnému kotníku pátý, ani Vadimu Vasilevskisovi z Lotyšska, nejlepšímu oštěpaři sezony a jasnému vítězi kvalifikace. Ten skončil čtvrtý. "S ním hod Andrease (Thorkildsena) pořádně zamával, rozhodilo ho to," všiml si Frydrych.

V letošním roce si český vicemistr Evropy do třiadvaceti let z Kaunasu vytvořil osobní rekord 81,37, který by mu v pohodě na postup mezi osmičku nejlepších stačil. "Nebylo to k osmičce daleko, to mě mrzí, ale s desátým místem musím být spokojený. Před sezonou bych neřekl, že to takhle dopadne," prohlásil Frydrych.

S Železným letos zapracovali hlavně na technice, s níž se ale v dnešním finále potýkal. Začali více využívat Frydrychovu výšku a dlouhé páky rukou. "Takže když to budeme zdokonalovat, metry porostou," věřil. "Když se technika podaří, letí to za osmdesát metrů. Dneska se mi nedařilo a stejně to letělo na 79," podotkl, že byl dobře připraven.

Američané ovládli štafety

Atleti Spojených států amerických vyhráli v nejlepších letošních světových výkonech tři závěrečné disciplíny 12. mistrovství světa v Berlíně. Podle očekávání obhájily titul obě štafety na 4x100 metrů a roli favoritky potvrdila i dálkařka Brittney Reeseová.

V ženském čtvrtkařském týmu získaly druhé zlaté medaile Allyson Felixová, šampionka z dvoustovky, a finišmanka Sanya Richardsová, jež v Berlíně vyhrála už individuální běh na 400 metrů.

Spolu s nimi se o čas 3:17,83 a vítězství před Jamajkou a Ruskem zasloužily Debbie Dunnová a Lashinda Demusová.

Muži vyhráli za 2:57,86 před britskými a australskými běžci. Pro druhé zlato si doběhli vítěz hladké čtvrtky LaShawn Merritt a šampion na překážkářské trati Kerron Clement. Sekundovali jim Angelo Taylor a Jeremy Wariner.

Brzy třiadvacetiletá Reeseová ve třetí sérii dolétla deset centimetrů za sedmimetrovou hranici a odsunula na druhé místo o deset let starší obhájkyni titulu Taťjanu Lebeděvovou (697). Ruska po šestém místě v trojskoku získala medaili alespoň v dálce. Ve svém prvním velkém finále v životě vybojovala bronz Karin Meyová Melisová z Turecka (680).