15. 8. 2010 15:00
Karel Abraham nenastoupil kvůli otřesu mozku
Jakub Kornfeil slaví na Masarykově okruhu s českou vlajkou
Jakub Kornfeil slaví na Masarykově okruhu s českou vlajkou | Foto: Reuters

Brno - Český motocyklista Jakub Kornfeil na Aprilii dosáhl na Velké ceně České republiky životního úspěchu. Sedmnáctiletý závodník vybojoval v kubatuře do 125 ccm skvělé páté místo a připsal si 11 bodů do celkové klasifikace.

Nejrychlejší na brněnském okruhu byl Španěl Nicolás Terol, na stupních vítězů jej doplnili krajané Pol Espargaró a Esteve Rabat.

Kornfeil po životním závodě: Brno teď začnu mít rád
Otřes mozku Abrahamovi nedovolí jet VC Česka
Abraham a Pešek kvalifikaci nezvládli. Spadnul i Rossi
Abraham skončil v tréninku na VC Česka druhý, Pešek 30.
V Brně je skvělý okruh, ví Rossi. Chce znovu bavit lidi

Ve třídě Moto2 vyhrál vedoucí muž průběžného bodování Španěl Toni Elías. Ani jeden z českých jezdců nedojel.

Karla Abrahama nepustil na start otřes mozku, Patrik Vostárek havaroval už ve 3. kole a v průběhu závodu doplatil na poruchu předního kola i Lukáš Pešek.

Pešek: Asi se nic nezmění, budu se trápit do konce

Lukáš Pešek před Velkou cenou Španělska v Jerezu.
Lukáš Pešek před Velkou cenou Španělska v Jerezu. | Foto: MLJ Racing

"Start se mi povedl, myslím, na výbornou. Snažil jsem se rvát dopředu, ale odskakovalo mi přední kolo. Neviděl jsem v tom větší závadu, protože už se mi to stávalo, ale kolo od kola se to stupňovalo, až mi přišla motorka neřiditelná," vysvětlil Pešek důvody svého odstoupení.

Co se přesně stalo, mechanici zjistit nedokázali. Nejpravděpodobnější příčinou problémů byla ale špatná pneumatika. "To se občas může stát. Některé gumy nejsou dobré," řekl jezdcův osobní trenér Miloš Čihák.

Pešek chtěl v Brně zlomit dobrým výsledkem nevydařenou sezonu, což se mu ale nepodařilo. "Asi se nic nezmění, budu se trápit do konce," řekl zničený pražský jezdec.

Kornfeil: Za páté místo můžu být šťastný

Jakub Kornfeil si na kvalitní umístění zadělal už čtrnáctým nejlepším časem v kvalifikaci. V nedělním závodě na vlhké trati pak domácí naděje svou pozici od počátku vylepšovala.

Hned v prvním kole se Kornfeil vyšvihnul na devátou příčku a postupně se probojoval až na pátou.

"Byl to zajímavý a těžký závod. Když jsem jezdil na šestém místě, tak jsem si říkal, že se nebudu nikam tlačit, radši dojedu a získám spoustu bodů," řekl Kornfeil po závodě.

V závěrečném okruhu dokonce předjel čtvrtého Folgera, avšak ten se po pár sekundách znovu vrátil zpět.

"Jen v posledním kole jsem to na Folgera dvakrát zkusil, jednou se to povedlo, ale bohužel jsem byl pak dlouhý na brzdy. Za páté místo ale můžu být šťastný," dodal.

Hodně smůlovatý byl závod pro Vazqueze, který jel na třetím místě, ale v předposledním kole upadl.

MotoGP ovládl suverén Lorenzo

Španěl Jorge Lorenzo na yamaze vyhrál závod královské motocyklové třídy MotoGP a vybojoval sedmé vítězství v sezoně a upevnil si vedení v mistrovství světa.

Na druhém místě dnes skončil jeho krajan a hlavní pronásledovatel v průběžném pořadí Dani Pedrosa na hondě před Australanem Caseym Stonerem na ducati.

Obhájce titulu i brněnského prvenství Ital Valentino Rossi s yamahou byl pátý, závod dokončilo pouze třináct jezdců.

"Jsem hodně zklamaný, protože jsem věřil, že to bude dobrý závod. Zdálo se, že vše je v pořádku, ale nebyl jsem dostatečně rychlý a nestačil nejlepším," řekl Rossi, který ještě večer podepsal smlouvu s italskou stájí Ducati.

Výsledky Velké ceny ČR v Brně:

Do 125 ccm (19 kol): 1. Terol (Šp., Aprilia) 43:49,303 min, 2. Espargaro (Šp., Derbi) +20,351 s, 3. Rabat (Šp.) +20,555, 4. Folger (Něm.) +29,529, 5. Kornfeil +29,914, 6. Smith (Brit., všichni Aprilia) 29,986, 7. Marquez (Šp., Derbi) +31,405 8. Iwema (Niz., oba Aprilia) +32,973...Chmelík (Honda FGR) nedokončil.
Stav MS: 1. Marquez 166, 2. Espargaro 151, 3. Terol 143, 4. Smith 115, 5. Kojama (Jap., Aprilia) 84, 6. Rabat 79, 7. Cortese (Něm.) 76, 8. Vazquez (Šp., oba Derbi) 68,...17. Kornfeil 14.

Moto2 (20 kol, 108,06 km): 1. Elías (Šp./Moriwaki) 41:51,715, 2. Takahaši (Jap./Tech3) -2,312, 3. Iannone (It./Speed Up) -2,959, 4. Cluzel (Fr./Suter) -6,905, 5. Simón (Šp./Suter) -6,974, 6. Talmácsi (Maď./Speed Up) -7,024, 7. Debón (Šp./FTR) -7,808, 8. Corsi (It./Motobi) -1,691, 9. Bradl (Něm./Suter) -15,958, 10. Tomizawa (Jap./Suter) -15,974, ...Vostárek (Suter) a L. Pešek (Moriwaki) nedokončili.
Průběžné pořadí MS: 1. Elías 161, 2. Iannone 106, 3. Lüthi (Švýc./Moriwaki) 99, 4. Simón 88, 5. Tomizawa 82, 6. Cluzel 74, ...14. Abraham (FTR) 33, 29. L. Pešek 4.

MotoGP (22 kol, 118,866 km): 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:22,038, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -5,494, 3. Stoner (Austr./Ducati) -11,420, 4. Spies (USA/Yamaha) -13,723, 5. Rossi (It./Yamaha) -17,930, 6. Hayden (USA/Ducati) -20,815, 7. Edwards (USA/Yamaha) -33,390, 8. Melandri (Ut./Honda) -39,406, 9. Barberá (Šp./Ducati) -39,639, 10. De Puniet (Fr./Honda) -40,893.
Průběžné pořadí MS (po 10 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 235, 2. Pedrosa 158, 3. Stoner 119, 4. Dovizioso (It./Honda) 115, 5. Rossi 101, 6. Hayden 99.