Abraham a Pešek kvalifikaci nezvládli. Spadnul i Rossi

Red Spo, ČTK
14. 8. 2010 17:55
Kval. na VC Česka: Pešek 25.místo, Abraham 40.místo

Brno - Španěl Dani Pedrosa na hondě ovládl kvalifikaci královské kategorie MotoGP na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně.

Druhé místo obsadil Američan Ben Spies, lídr šampionátu Jorge Lorenzo ze Španělska byl třetí, italský fenomén Valentino Rossi pátý.

"Je skvělé, že jsem se po dlouhé době dostal na pole position. Naposledy se mi to povedlo v červnu v Itálii. Celý tým odvedl dobrou práci a věřím, že budeme v neděli schopni bojovat o vítězství nebo umístění na stupních vítězů," uvedl Pedrosa, který vyhrál kvalifikaci potřetí v této sezoně a pošestnácté v kariéře.

Abraham skončil v tréninku na VC Česka druhý, Pešek 30.
V Brně je skvělý okruh, ví Rossi. Chce znovu bavit lidi

Na mírně překvapivém složení první řady i skutečnosti, že Rossi bude stát na startovním roštu Masarykova okruhu až ve druhé trojici, se podepsala i série pádů v závěru. Na trati nedobrovolně skončili oba tovární jezdci Yamahy Lorenzo a Rossi, přičemž zejména devítinásobný šampion Rossi byl viditelně naštvaný.

Velká cena již skončila pro Španěla Álvara Bautistu, který si v dopoledním tréninku poranil záda a v nedělním závodě bude chybět.

Pešek i Abraham kvalifikaci pokazili

Kvalifikace na Velkou cenu České republiky v kategorii Moto2 se nevydařila českým motocyklovým jezdcům Lukáši Peškovi ani Karlu Abrahamovi.

Pešek byl v sobotu na brněnském Masarykově okruhu pětadvacátý, Abraham dokonce čtyřiatřicátý. Před pravidelného účastníka šampionátu se dostal i na divokou kartu startující Patrik Vostárek, jenž byl sedmadvacátý.

Lukáš Pešek na trati v Le Mans.
Lukáš Pešek na trati v Le Mans. | Foto: MLJ Racing

Vyhrál Šoja Tomizawa z Japonska, lídr průběžného pořadí MS Španěl Toni Elías byl třetí.

Abrahama, který v pátečním tréninku zazářil druhým časem, připravily o lepší výsledek hned dva pády. Po kolizi na začátku kvalifikace stihli mechanici připravit jeho motocykl k návratu na trať, brněnský pilot ale krátce poté upadl podruhé a boj s časem pro něj předčasně skončil.

Nedařilo se ani Peškovi, který byl přitom ještě v ranním tréninku devátý a zajel lepší čas než Abraham. Odpoledne ale ostatní jezdci dokázali zrychlit, zatímco pražský závodník za svým nejrychlejším tréninkovým časem zaostal o téměř osm desetin vteřiny.

Jediným spokojeným Čechem v kategorii Moto2 tak byl Vostárek, jenž dokázal porazit řadu pravidelných účastníků seriálu.

Kvalifikace na Velkou cenu České republiky, desátý závod MS silničních motocyklů v Brně:

Do 125 ccm: 1. Smith (Brit./Aprilia) 2:07,146, 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,484, 3. P. Espargaró (Šp./Derbi) -0,927, 4. Márquez (Šp./Derbi) -1,040, 5. Cortese (Něm./Derbi) -1,193, 6. Vázquez (Šp./Derbi) -1,528, ...14. Kornfeil (ČR/Aprilia) -3,167, 30. Chmelík -10,592 - nekvalifikoval se, 31. Toušková (oba ČR/Honda) -11,016 - nekvalifikovala se.

Moto2: 1. Tomizawa (Jap./Suter) 2:03,452, 2. Iannone (It./Speed Up) -0,232, 3. Elías (Šp./Moriwaki) -0,289, 4. Rolfo (It./Suter) -0,342, 5. Takahaši (Jap./Tech 3) -0,693, 6. Ägerter (Švýc./Suter) -0,799, ...25. Pešek (ČR/Moriwaki) -2,034, 27. Vostárek (ČR/Suter) -2,106, 34. Abraham (ČR/FTR) -2,425.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 1:56,508, 2. Spies (USA/Yamaha) -0,338, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,357, 4. Stoner (Austr./Ducati) -0,360, 5. Rossi (It./Yamaha) -0,551, 6. Dovizioso (It./Honda) -0,609.