Vettel vyhrál premiérovou Grand Prix formule 1 v Indii

30. 10. 2011 12:55
Hamilton měl další kolizi s Massou

Dillí - Už jistý mistr světa Němec Sebastian Vettel vyhrál premiérový závod formule 1 v Indii. Pro jedenácté vítězství v sezoně si dnes pilot stáje Red Bull dojel po suverénním výkonu před Britem Jensonem Buttonem z McLarenu a Španělem Fernandem Alonsem z Ferrari.

Stejné je i pořadí v šampionátu. Button si dva závody před koncem seriálu upevnil druhé místo, na němž má k dobru 13 bodů před Alonsem, a přiblížil si titul vicemistra světa.

Vettelovi vyšel víkend na novém okruhu, kde se jezdci potýkali především s prašnou tratí, dokonale. V sobotu získal letos potřinácté pole position a znovu se přiblížil rekordu Nigela Mansella z roku 1992, kdy britský závodník ovládl v jedné sezoně čtrnáct kvalifikací.

Vettel vyhrál kvalifikaci a ohrožuje rekord Mansella
Premiéru Velké ceny Indie zdržel zatoulaný pes

Čtyřiadvacetiletý Němec také stále může vyrovnat sedm let starou rekordní bilanci legendárního krajana Michaela Schumachera v počtu vyhraných závodů v jednom ročníku, pokud ovládne i zbylé Grand Prix v Abú Zabí a Sao Paulu.

Vettel šel po startu z první pozice ihned do čela a neohroženě mířil za prvenstvím v sedmnáctém závodu sezony. Svůj triumf ozdobil i nejrychlejším kolem závodu, druhého Buttona porazil o více než osm sekund.

Méně úspěšný byl jeho týmový kolega Australan Mark Webber, který po startu neudržel druhou příčku v souboji s Buttonem. Nakonec dojel čtvrtý se ztrátou 25 sekund na vítěze a vzdálilo se mu konečné druhé místo v šampionátu. Na Buttona má odstup 19 bodů.

Ve 24. kole se odehrála další z řady letošních kolizí mezi Britem Lewisem Hamiltonem a Brazilcem Felipem Massou. Mistr světa z roku 2008 se snažil se svým mclarenem dostat před pilota Ferrari v levotočivé zatáčce a souboj skončil střetem, po kterém byl Massa potrestán za zavinění karambolu průjezdem boxy.

Nevydařené vystoupení završil Brazilec zničením zavěšení předního kola, když stejně jako v kvalifikaci najel na obrubník a odstoupil. Hamilton skončil sedmý.

Velká cena Indie, 17. závod MS vozů formule 1:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:30:35,002 (prům. rychlost 204,157 km/h), 2. Button (Brit./McLaren) -8,433, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -24,301, 4. Webber (Austr./Red Bull) -25,529, 5. Schumacher -1:05,421, 6. Rosberg (oba Něm./Mercedes) -1:06,857, 7. Hamilton (Brit./McLaren) -1:24,183, 8. Alguersuari (Šp./Toro Rosso), 9. Sutil (Něm./Force India), 10. Pérez (Mex./Sauber) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. Vettel 374 b., 2. Button 240, 3. Alonso 227, 4. Webber 221, 5. Hamilton 202, 6. Massa (Braz./Ferrari) 98, 7. Rosberg 75, 8. Schumacher 70, 9. Petrov (Rus./Renault) 36, 10. Heidfeld (Něm./Renault) 34.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull-Renault 595, 2. McLaren-Mercedes 442, 3. Ferrari 325, 4. Mercedes 145, 5. Renault 72, 6. Force India 51, 7. Sauber 41, 8. Toro Rosso 41, 9. Williams 5.