14. 4. 2011 7:34
Washington - Rangers 2:1 v pr., Detroit - Phoenix 4:2
Michal Neuvirth.
Michal Neuvirth. | Foto: Reuters

Washington - Úspěšnou premiéru v play off zámořské NHL prožil český hokejový brankář Washingtonu Michal Neuvirth. Gólman jistým výkonem pomohl svému týmu k vítězství nad New Yorkem Rangers 2:1 v prodloužení.

Favorit Východní konference se ale na výhru hodně natrápil. V prvních dvou třetinách nedokázal houževnatého soupeře pokořit a ve 42. minutě se hostující Rangers dokonce dostali do vedení, když Neuvirtha překonal Gilroy.

Capitals ale spasil Alexander Ovečkin. Ruský bohatýr šest minut před koncem vyrovnal a vynutil si prodloužení.

Dominátor přišel o rekord v NHL. Překonal jej Thomas
Základní část NHL končí. Play off si zahraje i Chicago

Také v něm dlouho vládli brankáři, v 19. minutě však rozhodl o první výhře Capitals jiný Rus Alexander Sjomin.

Roli favorita zvládl i Detroit, který zdolal Phoenix 4:2. Na obou stranách se střelecky prosadili čeští útočníci, kteří uzavřeli skóre zápasu. Nejprve Jiří Hudler zvyšoval ve 44. minutě na 4:1 pro Red Wings, druhý gól Kojotů pak vsítil Radim Vrbata.

Nejlepší tým základní části soutěže, Vancouver Canucks, udolal na domácím ledě Chicago 2:0. O svém vítězství rozhodl už v první třetině.

Bezchybný výkon podala opora Canucks Roberto Luongo. Brankář chytil všech 32 střel hostů a mohl se radovat z druhého shutoutu v play off kariéry.

Stejný kousek se povedl také strážci branky Pittsburghu, Marc-Andre Fleurymu. Toho nedokázali ani jednou překonat hokejisté Tampy Bay a Pittsburgh tak v pohodě dokráčel k vítězství 3:0.

Rozhodnutí přišlo ale až ve třetí třetině. Klíčová byla 47. minuta, kdy se v rozmezí pouhých 18 vteřin trefili Kovaljov a Asham. Výsledek pak pečetil střelou do prázdné branky Kunitz.

Východní konference - 1. zápasy:

Washington - NY Rangers 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 54. Ovečkin, 79. Sjomin - 42. Gilroy. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 25 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96 procent. Střely na branku: 33:25. Diváci: 18.398. Stav série: 1:0.

Pittsburgh - Tampa Bay 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky: 47. Kovaljov, 47. Asham, 60. Kunitz. Střely na branku: 40:32. Diváci: 18.390. Stav série: 1:0.

Západní konference - 1. zápasy:

Vancouver - Chicago 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 8. Higgins, 11. Hansen. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18.860. Stav série: 1:0.

Detroit - Phoenix 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
Branky: 28. Dacjuk, 33. Franzén, 39. Rafalski, 44. Hudler - 3. Turris, 48. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 36:28. Diváci: 20.066. Stav série: 1:0.

Anaheim - Nashville 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 52. Selänne - 39. a 41. Fisher, 5. Weber, 36. Sullivan. Střely na branku: 28:30. Diváci: 17.174. Stav série: 0:1.