NHL: Hemský, Plekanec a Eliáš přispěli gólem k výhrám

30. 10. 2010 9:00
Hemský 1+1,Eliáš a Plekanec 1+0,Hamrlík a Rozsíval 0+1
Patrik Eliáš si připsal vítězný gól New Jersey
Patrik Eliáš si připsal vítězný gól New Jersey | Foto: Reuters

New York - Patrik Eliáš dovedl hokejisty New Jersey k výhře na ledě Anaheimu 2:1. Eliáš vstřelil vítězný gól, když v 42. minutě ranou bez přípravy zlomil nerozhodný stav 1:1 a připsal si druhou trefu v sezoně.

Mezi střelce se v pátečních zápasech NHL zapsali také Tomáš Plekanec z Montrealu a Aleš Hemský z Edmontonu.

Eliášovi do palebné pozice přihrál útočník Alexander Vasjunov, jehož kouč zařadil do útoku s Eliášem a Iljou Kovalčukem poprvé v sezoně. Mladý ruský útočník si díky asistenci připsal premiérový bod v NHL.

"Cítil jsem se, jako bych hrál NHL už dva roky, ne dva zápasy. Samozřejmě, že jsem byl trochu nervózní, ale s dvěma tak skvělými hráči jsem to měl na ledě celkem jednoduché," prohlásil Vasjunov.

Florida znovu prohrála. Vokouna překonal i Michálek

Devils, kteří mají za sebou druhý nejhorší start do nového ročníku v historii klubu, ukončili sérii tří porážek a zaznamenali teprve druhé vítězství v základní hrací době. Díky němu se odpoutali z posledního místa pořadí celé NHL, když o bod přeskočili Floridu.

Spokojený mohl být konečně i brankář Martin Brodeur, jenž zapomněl na pětibrankový příděl ve středečním zápase proti San Jose. S Anaheimem pustil jen jednu z 28 střel.

"Byli jsme v těžké situaci, už jsme konečně potřebovali vyhrát. Teď z nás ta deka snad spadne a všechno bude jednodušší," doufá Brodeur.

Oilers vyhráli po šesti prohrách

Po šesti prohrách v řadě vybojovali vítězství také hokejisté Edmontonu, kteří rozstříleli obhájce Stanleyova poháru z Chicaga na jejich ledě 7:4. K nečekanému triumfu Oilers, kteří jinak prohráli na střely 22:41, přispěl gólem a asistencí Hemský.

Rozhodujícím pro vývoj zápasu byl závěr první třetiny, kdy Oilers v rozmezí 69 sekund vstřelili tři góly a získali vedení 4:1.

Aleš Hemský
Aleš Hemský | Foto: Reuters

Poprvé v sezoně tak donutili v průběhu zápasu střídat brankáře Martyho Turka, jehož od druhé třetiny nahradil Corey Crawford. Jenže na zvrat už bylo pozdě.

"Chicago nás možná podcenilo a my hráli, jak nejlépe umíme. Na začátku jsme naplno využili všechny šance, vyrovnaný výkon podaly všechny čtyři formace," pochvaloval si trenér Tom Renney.

"Je to ohromně cenné vítězství. Teď už víme, že naše mladé mužstvo může hrát rovnocennou partii i s nejlepšími týmy v lize," prohlásil jeden z nováčků v sestavě Oilers Magnus Pääjärvi.

Blackhawks se sice po brankové smršti v závěru první třetiny probudili, jenže, když se přiblížili na rozdíl dvou branek, vzápětí inkasovali další tvrdý zásah.

"Je to frustrující. Bojovali jsme naplno, jenže pokaždé, když jsme měli tlak, dostali jsme gól z rychlého protiútoku. To nás položilo," připustil obránce Duncan Keith.

Montreal vyhrál podruhé v řadě nad Islanders

Pozici nejlepšího týmu NHL potvrdil Montreal, který podruhé za sebou porazil New York Islanders, tentokrát 3:1.

Skóre utkání otevřel už ve 3. minutě v přesilové hře Plekanec, jenž zaznamenal svou pátou trefu v sezoně. Asistenci si u ní připsal obránce Roman Hamrlík.

Tomáš Plekanec
Tomáš Plekanec | Foto: Reuters

Islanders v druhé třetině převzali iniciativu a přestříleli soupeře 13:4, podařilo se jim však pouze vyrovnat. V poslední dvacetiminutovce naopak rozhodli o výhře Canadiens dvěma góly Benoit Pouliot a Travis Moen.

Domácí musela mrzet především promarněná přesilovka pět na tři v polovině zápasu, trvající minutu a 43 sekund. Ostrované v ní jen jednou vystřelili na branku!

"To byl podle všeho jeden z klíčových okamžiků zápasu," konstatoval brankář Canadiens Alex Auld.

"Skóre bylo těsné a oni mohli získat kontrolu nad utkáním. Jenže my jsme jim toho moc nedovolili, kluci to skvěle ubránili," pochválil spoluhráče Auld, jenž si při prvním startu v sezoně připsal 30 zákroků a byl vyhlášen hvězdou utkání.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Montreal 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 37. Martin - 3. Plekanec (Hamrlík), 48. Pouliot, 59. Moen. Střely na branku: 31:26. Diváci: 11.922.

NY Rangers - Carolina 3:4 (0:1, 3:2, 0:1)
Branky: 25. Callahan (Rozsíval), 33. M. Staal, 36. Dubinsky - 21. a 34. Skinner, 16. T. Ruutu, 57. Cole. Střely na branku: 43:38. Diváci: 17.819.

Anaheim - New Jersey 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 29. Blake - 31. Langenbrunner, 42. Eliáš. Střely na branku: 28:27. Diváci: 14.724.

Atlanta - Buffalo 4:3 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 30. Antropov, 34. Burmistrov, 41. Bergfors, 65. Byfuglien - 5. Connolly, 14. Leopold, 60. Roy. Střely na branku: 22:28. Diváci: 10.172.

Chicago - Edmonton 4:7 (2:4, 1:2, 1:1)
Branky: 10. Toews, 20. Kane, 31. Dowell, 55. Sharp - 19. a 59. Gagner (na druhou Hemský), 2. Hall, 17. Hemský, 18. Eberle, 23. Cogliano, 38. Jones. Střely na branku: 41:22. Diváci: 21.061.

Pittsburgh - Philadelphia 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Branky: 9. Letang, 60. Kennedy - 26. a 51. Giroux, 34. Carcillo. Střely na branku: 28:24. Diváci: 18.275.