Florida velebí Čechy. Vokoun s nulou,Olesz dal dva góly

10. 1. 2010 10:33
Ottawa - Florida 0:3
Tomáš Vokoun
Tomáš Vokoun | Foto: Reuters

New York - Český brankář Tomáš Vokoun vychytal v sobotním utkání NHL nulu na ledě Ottawy a přispěl k vítězství hokejistů Floridy 3:0. V zápase zlikvidoval všech 24 střel a v této sezoně zaznamenal již čtvrté čisté konto. Největší hvězdou utkání byl ale vyhlášen jeho krajan Rostislav Olesz, jenž zápas rozhodl dvěma góly v druhé třetině.

Senators se v zápase museli obejít bez tří zraněných opor Daniela Alfredssona (rameno), Jasona Spezzy (koleno) a Milana Michálka (zranění v horní části těla). V průběhu zápasu navíc odstoupili ze hry Jesse Winchester a Filip Kuba. A na výkonu domácích to bylo znát.

"Věděli jsme, že jim chybějí klíčoví hráči a že toho musíme využít. Myslím, že se nám to podařilo," prohlásil po utkání Vokoun.

Floridě pomohly i chyby brankáře Briana Elliotta, který poprvé inkasoval v 12. minutě z dorážky Nathana Hortona. Červenat se musel ale především v druhé části hry při Oleszových gólech. Nejprve českému útočníkovi "namazal" špatnou rozehrávkou zpoza branky, podruhé si srazil do sítě jeho lehkou střelu zápěstím.

Vedle Vokouna se dařilo i dalšímu českému gólmanovi Michalu Neuvirthovi. Ten v brance Washingtonu kapituloval z 39 střel na ledě Atlanty jen jednou a jeho tým vyhrál vysoko 8:1. Polovinu z gólové nadílky inkasoval Ondřej Pavelec, jenž po 24 minutách vystřídal Johana Hedberga.

Capitals tak znovu potvrdili své dominantní postavení v tabulce Jihovýchodní divize, kde mají v čele náskok 16 bodů právě před Thrashers. "Máme velký problém se střílením gólů. Naše opory už by se měly konečně probudit," postěžoval si trenér Atlanty John Anderson. Na mysli měl především Ilju Kovalčuka, který vyslal na Neuvirtha sedm střel, ale úspěšná nebyla ani jedna.

Capitals vykročili za vítězstvím třemi góly už v první třetině, ale debakl dokonali až v posledním dějství, které vyhráli 4:0. "Místo toho, abychom ještě zabojovali, tak jsme to v třetí třetině vzdali. To přece nejde!" zlobil se Anderson.

K výhře pomohl i Židlický

Obránce Marek Židlický přispěl jedním gólem k vítězství Minnesoty nad Chicagem 6:5 po samostatných nájezdech. Wild, v jejichž dresu si připsal dvě asistence Martin Havlát, předvedli v zápase parádní obrat, když ještě na začátku 47. minuty prohrávali 1:5.

Pak však třemi góly během dvou minut snížili na rozdíl jediné branky a minutu a půl před koncem třetí třetiny vyrovnali. Penaltový rozstřel se protáhl až do osmé série, v níž rozhodl o výhře Minnesoty Owen Nolan.

"Prvních čtyřicet minut jsme jen přihlíželi hře soupeře. Třetí třetina byla ale fantastická," konstatoval trenér Minnesoty Todd Richards. Zatímco po druhé třetině vyprovázel jeho hráče do kabiny pískot více než 19 tisíc fanoušků, po zápase byli domácí hokejisté odměněni bouřlivým potleskem. "Diváci vytvořili neuvěřitelnou atmosféru," dodal Richards.

Blackhawks přitom až do soboty byli týmem s nejnižším počtem inkasovaných gólů v třetí třetině. "Už když jsme v třetí části poprvé inkasovali, věděli jsme, že je nějak musíme zastavit. Ale nepodařilo se nám to. Tohle by se nám nemělo stávat," podotkl kapitán Chicaga Jonathan Toews.

Podobný obrat se málem povedl také hokejistům Phoenixu, kteří i díky asistencím Roberta Langa, Petra Průchy a Radima Vrbaty dokázali v třetí třetině zápasu s New Yorkem Islanders vyrovnat z 1:4 na 4:4. V samostatných nájezdech však byli úspěšnější Ostrované, kteří tak nakonec zvítězili 5:4.

Penalty si užili také fanoušci v Buffalu, kde zvítězilo Colorado 4:3 a přerušilo tak šestizápasovou vítěznou sérii Sabres. O triumfu Avalanche, kteří v průběhu zápasu dvakrát vedli o dva góly, rozhodl až v jedenácté sérii nájezdů Matt Hendricks.

Colorado tak odvrátilo třetí porážku v řadě a stále platí, že v této sezoně ztratilo maximálně dva zápasy za sebou. "To mnohé vypovídá o charakteru našeho mužstva," uvedl Matt Duchene, který vstřelil dva góly. "Nikdy se nevzdáváme!"

Po sedmi prohrách v řadě se konečně dočkali vítězství hokejisté St. Louis, kteří vyhráli 4:3 v Los Angeles. Blues vedli v utkání už 4:1, domácím se v třetí třetině podařilo dvěma góly zápas zdramatizovat, soupeř ale nakonec těsný náskok udržel.

Gólem oslavil svůj návrat do sestavy Nashvillu český útočník Martin Erat, jenž chyběl od 29. prosince kvůli zranění kolena. Svou patnáctou brankou v sezoně však pouze zmírnil porážku Predators s Anaheimem 2:3. Jeden gól vítězů vstřelil Teemu Selänne, který vynechal předchozích 17 zápasů po zlomenině ruky.