Nashville řádí. Erat byl hvězdou páté výhry za sebou

20. 12. 2009 7:30
Neuvirth vychytal letos první výhru v NHL
Martin Erat
Martin Erat | Foto: Sport, Reuters

Calgary - Pátou výhru v řadě vybojovali v sobotním utkání NHL hokejisté Nashvillu, kteří zvítězili 5:3 na ledě Calgary.

Hlavní zásluhu na tom měl český útočník Martin Erat, jenž vstřelil gól, na další dva přihrál a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Erat nejprve svým dvanáctým gólem v sezoně otevřel v 5. minutě skóre utkání, následně přihrál Davidu Legwandovi na druhý gól a asistenci si připsal i u poslední trefy do prázdné branky při power-play Flames.

"Cítili jsme, že bychom mohli získat minimálně jeden bod, možná oba, jenže nemáme žádný," posteskla si domácí hvězda Iginla, jemuž k lepší náladě nepomohl ani fakt, že po osmi zápasech ukončil své střelecké trápení.

"V druhé třetině nás soupeř dostal pod tlak a zaslouženě otočil skóre. Důležitý byl pak gól Goce na 3:3, ten nás dostal zpátky do hry. Od té doby jsme myslím byli lepší," komentoval zápas kouč Nashvillu Barry Trotz. Jeho tým od porážky 0:5 s Calgary 30. listopadu vyhrál sedm z deseti zápasů.

Columbus se dál trápí

Gól a dvě asistence si připsal v sobotu také Milan Hejduk, jenž pomohl Coloradu k výhře 5:2 nad Columbusem. Colorado se tak oklepalo z porážky 1:6 s Washingtonem, naopak Blue Jackets prohráli pošesté v řadě a počtrnácté z posledních šestnácti duelů.

Avalanche vykročili za vítězstvím rázně hned v první třetině a už po osmi minutách vedli 4:0. Hosté však dvěma góly v druhé třetině dokázali utkání zdramatizovat a domácím vrátil klid až Hejdukův gól v 57. minutě.

"Vypadalo to, že je jasně přejedeme a že to bude jednoduchý zápas. Ale oni se dostali zpět do hry a nakonec to byla těžká bitva," prohlásil Hejduk, jenž předchozí dva zápasy vynechal pro potíže s kolenem.

První výhru v sezoně vychytal brankář Michal Neuvirth z Washingtonu, který zvítězil 4:2 v Edmontonu. Neuvirth si při letošním třetím startu připsal 26 úspěšných zákroků, vítězný gól na 3:2 vstřelil v 54. minutě český útočník Tomáš Fleischmann.

Capitals se povedl velký obrat, který režíroval Alexandr Ovečkin, autor dvou branek a jedné nahrávky.

Domácí Oilers vedli po dvou třetinách 2:0, hosté však čtyřmi góly v třetí třetině zápas otočili. Ovečkin měl na svědomí góly na 1:2 a na 2:2, v 57. minutě pak přihrál na čtvrtý gól.

"O přestávce po druhé třetině jsem ho popíchl, aby začal konečně hrát," řekl trenér Bruce Boudreau. "A tohle je důvod, proč je nejlepším hráčem planety. Místo toho, aby začal přemýšlet nad tím, co si to na něj trenér dovoluje, vezme to jako výzvu a řekne si: Já ti teda ukážu - a dovede nás třemi body k vítězství," dodal spokojený kouč Capitals.

Ovečkin však po zápase optimismem nehýřil. "I když jsem dal dva góly, nejsem se svým výkonem spokojený," prohlásil ruský kanonýr. "Chtěl bych, abych já i celá naše řada hráli ještě lépe," dodal.

Brodeur byl střídán po třetině

Málo vídaný kousek se povedl hokejistům Atlanty. V duelu s New Jersey donutili trenéra Devils, aby už po první třetině vystřídal brankáře Martina Brodeura, který inkasoval tři góly z šesti střel.

Přesto nakonec Thrashers, za které odchytal celý zápas Ondřej Pavelec, prohráli 4:5.

Zatímco Pavelec v první třetině dominoval a zlikvidoval 23 z 24 střel, Brodeur na druhé straně tápal. Domácí i díky gólu Pavla Kubiny vedli po dvaceti minutách 3:1 a zdálo se, že směřují za vítězstvím. Jenže pak se v brance Devils objevil náhradník Yann Danis a hosté během druhé třetiny třemi góly skóre otočili.

"Chtěl jsem něco změnit," vysvětloval trenér Jacques Lemaire brzkou rošádu mezi tyčemi. "Když jsem viděl, jak hrajeme, přišlo mi ideální nasadit Danise a nechat Martyho, aby si odpočinul před dalším zápasem," uvedl Lemaire.

Brodeur, který se o den dříve stal rekordmanem v počtu odchytaných zápasů, bral střídání s nadhledem. "Po první třetině jsme potřebovali kopnout do zadku. Něco se muselo udělat a trenér se rozhodl správně," řekl Brodeur.

Ironií osudu tak fanoušci v NHL v sobotu oslavovali jiného brankáře Brodeura.

Mike Brodeur, šestadvacetiletý jmenovec Martina, prožil v brance Ottawy debut v NHL a díky 22 zákrokům vychytal vítězství nad Minnesotou 4:1. Čisté konto mu zkazil až v 45. minutě za stavu 4:0 český útočník Martin Havlát.

"Samozřejmě jsem o nule začínal přemýšlet. Ale to bych chtěl asi moc. Už jen to vítězství je jako splněný sen," zářil Brodeur. "Každý brankář si přeje, aby v prvním zápase NHL podal co nejlepší výkon a oslavil vítězství," radoval se Brodeur, který dosud chytal jen v AHL a ECHL.

Premiérové čisté konto v NHL vychytal jiný nováček - švédský brankář Jonas Gustavsson, jenž zlikvidoval všech 25 střel Bostonu a dovedl Toronto k výhře 2:0. Gustavsson tak oslavil návrat do branky poté, co předchozí více než dva týdny nechytal kvůli menšímu chirurgickému zákroku.

Skóre utkání otevřel v 23. minutě český obránce Tomáše Kaberle, druhou branku vstřelil v polovině třetí třetiny Jason Blake.

Dvě asistence si v sobotu připsal útočník Tomáš Plekanec, jehož Montreal porazil New York Islanders 3:0. Plekanec přihrál na dva góly obránci Andreji Markovovi, který nastoupil poprvé od úvodního zápasu sezony 1. října, kdy si poranil nohu. Slovenský brankář Jaroslav Halák potřeboval k čistému kontu 40 zákroků.

Philadelphia - NY Rangers 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
9. Pronger - 6. Drury, 25. Anisimov. Střely na branku: 37:24. Diváci: 19.637.

Dallas - Detroit 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)
22. a 42. Skrastinš, 33. a 37. Neal - 18. Holmström, 36. Dacjuk, 40. Bertuzzi. Střely na branku: 21:33. Diváci: 18.532.

Anaheim - Phoenix 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
14. Brown, 33. Chipchura, 38. Getzlaf, 60. Ryan - 33. Doan, 44. Aucoin (Vrbata). Střely na branku: 33:41. Diváci: 15.107.

Buffalo - Pittsburgh 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
16. Pominville - 20. Kunitz, rozhodující nájezd Letang. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18.690.

Calgary - Nashville 3:5 (1:2, 2:1, 0:2)
24. a 31. Iginla, 14. Phaneuf - 5. Erat, 13. Legwand (Erat), 38. Goc, 45. Franson, 60. Scatchard (Erat). Střely na branku: 32:20. Diváci: 19.289.

Edmonton - Washington 2:4 (0:0, 2:0, 0:4)
22. Horcoff, 37. Cogliano - 41. a 47. Ovečkin, 54. Fleischmann, 57. Backström. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 28 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Střely na branku: 28:42. Diváci: 16.839.

NY Islanders - Montreal 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
8. a 34. Markov (na obě Plekanec), 55. Metropolit. Střely na branku: 40:28. Diváci: 7842.

Ottawa - Minnesota 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
19. Volčenkov, 21. M. Michálek, 38. J. Ruutu, 43. Karlsson - 45. Havlát. Střely na branku: 24:23. Diváci: 16.259.

Toronto - Boston 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
23. T. Kaberle, 50. Blake. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19.101.

Atlanta - New Jersey 4:5 (3:1, 0:3, 1:1)
8. Hainsey (Kubina), 15. Antropov, 18. Kubina, 57. Vjačeslav Kozlov - 27. a 52. McAmmond (na druhou Eliáš), 13. R. Niedermayer, 23. Rolston, 31. Pelley. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 42 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 88,1 procenta. Střely na branku: 26:42. Diváci: 14.616.

Colorado - Columbus 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)
4. a 5. Wolski (na druhou Hejduk), 1. Stewart, 9. Liles (Hejduk), 57. Hejduk - 24. Umberger (Voráček), 34. Chimera. Střely na branku: 31:30. Diváci: 11.782.

Carolina - Florida 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
13. Dwyer, 15. Cullen, 29. Samsonov - 43. Matthias, 53. Weiss (Frolík). Střely na branku: 24:30. Diváci: 12.758.