Havlát ukončil střelecké trápení, Kaberle zase bodoval

11. 11. 2009 8:11
Kaberleho dvě asistence Torontu nepomohly
Tomáš Kaberle je dál nejlepším obráncem
Tomáš Kaberle je dál nejlepším obráncem | Foto: Reuters

Toronto - Hokejisté Minnesoty zvítězili v úterním utkání NHL v Torontu 5:2 a připsali si čtvrtou výhru z posledních pěti zápasů. Gólem k triumfu Wild přispěli i čeští hokejisté Martin Havlát a Marek Židlický, jenž si navíc připsal jednu asistenci.

U obou gólů Maple Leafs asistoval obránce Tomáš Kaberle, nejproduktivnější zadák NHL.

Havlát otevřel v 18. minutě skóre utkání trefou v přesilové hře a po jedenácti zápasech, v nichž neskóroval, ukončil své střelecké trápení. Byl to jeho teprve druhý gól v sezoně. Toronto už za 26 sekund vyrovnalo, když se prosadil Alexej Ponikarovskij.

Čtěte dále: Sýkora má otřes mozku, v NHL ho čeká další pauza

Hosté pak rozhodli o svém vítězství třemi góly v druhé třetině a připsali si první výhru na ledě Toronta od roku 2000, kdy vstoupili do NHL.

V 26. minutě nejprve vrátil Divočákům vedení Židlický gólem v dvojnásobné přesilové hře, v 38. minutě získali hosté rozhodující náskok díky dalším dvěma gólům v rozmezí pouhých 26 sekund.

"Dnes rozhodly přesilové hry. Chcete-li vyhrát, musíte je proměňovat, zvlášť ty pět na tři. A nám se to dneska dařilo," radoval se trenér Minnesoty Todd Richards.

Toronto prohrálo po dvou výhrách za sebou a nedokázalo navázat na sobotní vítězství 5:1 nad Detroitem.

"Nehráli jsme naplno celých šedesát minut a místy jsme vypadali odevzdaně. Takhle doma nemůžeme hrát," konstatoval útočník Maple Leafs Matt Stajan. "Už jsme se začínali pomalu vyhrabávat ze dna, ale tahle ztráta dvou bodů je pro nás bolestivá."

Pittsburgh i Boston se trápí

Do krize zabředli hokejisté Pittsburghu. V Bostonu podlehli 0:3 a připsali si třetí porážku po sobě.

Navíc už ve druhém zápase za sebou nedali gól a dohromady jejich střelecká impotence trvá již 149 minut a 9 sekund. Naposledy se Tučňáci radovali z gólu minulý týden ve čtvrtek v druhé třetině zápasu s Los Angeles, který prohráli 2:5.

"Je vidět, že jsou pod tlakem. Víme, jaké to je," řekl obránce Bruins Zdeno Chára, jehož tým začátkem listopadu rovněž prohrál dva zápasy po sobě, aniž by skóroval.

"Stalo se nám to samé, ale dokázali jsme se s tím poprat. To je taky to jediné, co můžete dělat. Důležité je držet hlavu vzhůru a dál se snažit o vlastní hru, nic nevymýšlet a hrát jednoduše," radil Chára.

Stejně jako Boston se přitom Pittsburgh potýká s absencí několika opor. V úterý se Penguins museli obejít bez Jevgenije Malkina a Sergeje Gončara, v první třetině se jim navíc zranil obránce Brooks Orpik.

"Samozřejmě není příjemné prohrát tři zápasy v řadě a přijít o dalšího hráče. Ale musíme se vzchopit, vrátit se domů a zase najít cestu k vítězství," prohlásil kapitán Pittsburghu Sidney Crosby.

Dramatickou přestřelku viděli diváci v Ottawě, která v kanadském derby udolala Edmonton 4:3 po samostatných nájezdech.

Rozhodující penaltu proměnil Jason Spezza. Dalším hrdinou večera se stal brankář Pascal Leclaire, který v třetí třetině vychytal několik šancí Oilers a v závěrečném rozstřelu zneškodnil dva ze tří nájezdů.

Čtvrtou výhru za sebou vybojovali hokejisté Calgary, kteří zvítězili nejtěsnějším rozdílem 1:0 v Montrealu. Jediný gól zápasu vstřelil už v první třetině Jarome Iginla, který tak skóroval ve všech čtyřech duelech úspěšné série. Brankář Miikka Kiprusoff potřeboval k čistému kontu 25 zákroků.

Hlavní postavou úterních zápasů se stal útočník St. Louis David Perron, který hattrickem zařídil triumf Blues 6:1 proti Vancouveru.

Boston - Pittsburgh 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 22. Hunwick, 44. Paille, 60. Bergeron. Střely na branku: 29:27. Diváci: 17.565.

Toronto - Minnesota 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)
Branky: 19. Ponikarovskij (T. Kaberle), 59. Kessel (T. Kaberle) - 18. Havlát, 26. Židlický, 38. M. Koivu, 38. Zanon (Židlický), 60. Nolan. Střely na branku: 39:31. Diváci: 19.063.

Ottawa - Edmonton 4:3 po sam. n. (1:2, 1:0, 1:1)
Branky: 14. Cheechoo, 24. Foligno, 54. Neil, rozh. nájezd Spezza - 8. Penner, 17. Moreau, 56. Brule. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.977.

St. Louis - Vancouver 6:1 (4:0, 1:0, 1:1)
Branky: 6., 8. a 56. Perron, 1. McDonald, 7. Johnson, 39. Boyes - 42. H. Sedin. Střely na branku: 30:23. Diváci: 17.175.

Montreal - Calgary 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 15. Iginla. Střely na branku: 25:31. Diváci: 21.273.

San Jose - Nashville 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Branky: 11. Pavelski, 23. McGinn, 54. Setoguchi, 59. Boyle - 19. Santorelli (Erat), 35. Goc, 50. Hornqvist. Střely na branku: 29:26. Diváci: 17.562.