Hokej ŽIVĚ: Česko vs Finsko. Odveta za Vancouver

Ivo Pospíšil
20. 5. 2010 7:47
Sledujte on-line přenos Aktuálně.cz ze čtvrtfinálového zápasu mistrovství světa v hokeji mezi Českou republikou a Finskem. Hraje se v Kolíně nad Rýnem a jde o postup mezi nejlepší čtyřku. Česko má Finsku co oplácet za letošní olympiádu ve Vancouveru, kde Češi podlehli "Suomi" 0:2 a mezi nejlepší se neprobojovali.

Minuta po minutě

- On-line reportáž končí. S příjemným konstatováním, že Češi ovládli díky úspěšně zvládnutým samostatným nájezdům čtrvrtfinále proti Finům, se s Vámi loučíme, děkujeme za pozornost a těšíme brzy (u semifinále) nashledanou.

- V semifinále si pak Češi zahrají se Švédy. Ti porazili Dánsko nakonec 4:2.

- Kolínským stadionem se nese česká národní hymna. Fanoušci v hledišti zpívají a Vladimír Růžička se usmívá. Češi oplatili Finům porážku z olympijských her a zahrají si na mistrovství světa v Německu o medaile.

- Nejlepším hráčem českého týmu je Michal Rozsíval.

- Finským hráčem utkání se stává Pekka Rinne.

- Čeští hráči se hrnou za hrdinou Vokounem a slaví. Česko prolomilo čtvrtfinálové prokletí a díky úspěšně zvládnutým samostatným nájezdům postupuje do semifinále.

SN A chytá!!!!! Tomáš Vokoun likviduje nájezd Petriho Kontioly a Češi vítězí 2:1 na nájezdy.

SN Jakub Klepiš nedává. Postup teď může chytit Vokoun.

SN Jussi Jokinen nedává. Vokoun se blýskl a pokud Češi dají, je rozhodnuto.

SN A Češi znovu vedou. Jan Marek dostal se štěstím puk za Rinneho. 2:1

SN Finové vyrovnávají. Těžkou chvíli unesl Jarkko Immonen - 1:1.

SN Výborně. Kašpar našel prostor mezi Rinneho betony a Češi vedou 1:0.

SN První zahajují Češi, konkrétně na úvod jede Lukáš Kašpar.

- Češi přežili v prodloužení dvouminutové oslabení po vyloučení Voráčka. Díky vynikajícím výkonům brankářů na obou stranách se proto o semifinalistovi rozhodne v loterii samostatných nájezdů.

- Konec prodloužení. O postupujícím rozhodnou samostatné nájezdy.

69 Jágrovi není souzeno. I tentokrát využil své síly, obtočil se kolem bránícího beka, ale minul.

69 Závěr prodloužení se nese ve znamení posledních a o to nervóznějších útoků z obou stran.

68 V permanenci se drží i Rinne. Finský gólman tentokrát vykopl ránu Blaťáka.

66 Češi přežili oslabení, ale krátce po Voráčkově návratu mohli inkasovat. Korpikoskiho únik mohl zakončit Miettinen, naštěstí na jeho přihrávku nedosáhl.

66 Skvěle brání i Rolínek a Finy brzdí v jejích útoku odpískaný ofsajd.

66 Češi se osvobozují. Výborná práce Kašpara

65 Finové za mohutného pískotu vjeli do útočného pásma a rozebírají si české obránce přesnou kombinací

65 Vladimír Růžička si bere oddechový čas.

65 To nevypadá dobře. Jakub Voráček si počínal za hranicí pravidel a Finové mají k dispozici přesilovou hru

- Švédsko - Dánsko 4:2

64 Až teď Juhanenův tým uzamkl Čechy v jejich pásmu. Vokoun ovšem jejich tlak pozorným zákrokem přerušil.

63 Finové jsou na úvod prodloužení pasivnější.

Aktuální fotografie ze zápasu Česko - Finsko: podívejte se ZDE

61 Teď mohl Jágr rozhodnout. Nejprve tečoval Rozsívalovu střelu a o chvíli později se dokonce ocitl sám před Rinnem. Finský brankář mu ale vítěznou radost nedovolil.

61 Prodloužení začalo.

- O postupujícím se rozhodne až v prodloužení nebo v nájezdech. Češi dokázali smazat jednobrankové manko na začátku třetí části, když vyrovnal v přesilové hře nekompromisní ranou Jakub Klepiš. Desetiminutové prodloužení začne za okamžik.

- Konec třetí třetiny.

60 Nepříliš pohodlná situace pro kardiaky. Dvacet vteřin před koncem se Finové řítili do úniku 2 na 1. Vokoun ale výborně zasáhl.

60 Minutu před koncem se Češi usílili v pásmu Finska

58 Oba týmy se už zatáhly do svého pásma, nikdo nechce v závěru udělat chybu.

58 Do konce normální hrací doby zbývají tři minuty.

57 Jágr dělá Finům problémy. Teď se obtočil kolem bránícího hráče a prověřil Rinneho.

56 FInské postavení mimo hru. Trenér Růžička uděluje taktické pokyny, zatímco diváci poskakují v rytmu "Kdo neskáče není Čech".

55 Nepříjemné dusno před Vokounem. Po střele Niskaly vznikl před českým gólmanem chumel hráčů. Odražený kotouč však Češi odpálili do bezpečí.

54 Nadějná akce hostů. Rychlý přechod do útoku mohl zakončit Pihlström. Výborně k němu ale přistoupil Mojžíš a střelu zablokoval.

53 Znovu souboj Červenka - Rinne. A opět z něj vyšel vítězně finský strážce klece.

52 Nepříjemnou ránu Immonena vyrazil Vokoun. Do konce normální hrací doby zbývá posledních osm minut.

51 Klepiš teď vystrašil (nejen) Vokouna nepříliš jistou rozehrávkou. Finové ovšem toto zaváhání nevyužili.

50 Další moment Romana Červenky. Ex-slavistický kanonýr se dostal až před brankáře Finů, Rinne však jeho střelu pohotově lapil.

50 Červenka se nakonec dostal až do pásma a hledal Novotného. Ten přeci jen jeho přihrávku tečoval, puk však letěl těsně vedle Rinneho levé tyče.

49 Na tváře českých fanoušků v Kolíně nad Rýnem se vrátil s vyrovnávacím gólem i úsměv.

48 Seveřané si teď mohou po smršti trochu oddechnout. Následuje zakázané uvolnění Čechů.

47 Opět v hlavní roli Rinne. A znovu si na něm vylámal zuby Jágr. Finský brankář drží (i se štestím) v těchto minutách naděje svého týmu nad vodou.

45. Za mohutného skandování českých fanoušků se finské obraně vyhnul Červenka. Jeho bekhend mířící mezi Rinneho nohy ale do sítě neprošel.

44 Češi se tlačí za vedoucí brankou. Teď pro změnu uzamkli otřesené Finy v jejich obranném pásmu. Rinne však rány Rolinka a Marka zneškodnil, a drží tak nerozhodný stav.

44 Nadějný brejk 3 na 2. Po souhře Klepiš - Vampola se kotouč dostal až k Jágrovi. Jeho střela švihem vyrazil Rinne ramenem nad.

42 Ožilo i publikum v kolínské aréně a ochozy zní pokřik: "Češi, Češi".

42 Česko dalo gól.
Nejprve se v dobré pozici objevil Jágr. Neuspěl, a tak se puk dostal k Blaťákovi, který na modré čáře našel Jakuba Klepiše a jeho dělovka se zastavila až v síti. Finsko - Česko 1:1.

41 Stoprocentní šance Čechů hned na úvod. Sotva se vyloučený Mojžíš vrátil na led, prošel Jágr do útočného pásma a našel perfektní přihrávkou Klepiše. Toho Finové zastavili jen za cenu nedovoleného zákroku. Češi budou mít početní výhodu

- Porady obou týmů skončily, hráči jsou zpět na ledě a schyluje se k zahájení třetí části. Doufejme, že nebude pro český celek na turnaji poslední.

- Finové stále drží hubené, avšak nesmírně cenné vedení. Severský celek se ve druhé části blýskl několika brejky, zatímco Růžičkův výběr hledal recept na koncentrovanou obranu. Nejblíže nezbytnému vyrovnání byl v polovině hry kapitán Rolinek, ovšem ani nadvakrát Rinneho nepřekonal. Českému výběru tak zbývá ke vstřelení gólu posledních dvacet minut.

- Konec druhé třetiny.

40 Finové jsou ovšem během této početní výhodu bezzubí.

39 Další odvážný výlet Korpikoskiho. Ten byl zřejmě navnaděn svým pokusem z oslabení a takřka jako přes kopírák se hrnul na Vokouna. Ten ho sice zastavil, jenž finského útočníka fauloval při jeho akci Tomáš Mojžíš. Finové budou hrát další přesilovku.

37 Ani teď se čeští fanoušci v hledišti nedočkali. Za Blaťákovou ranou se tlačil Marek, obránci ho ale dokázali v souladu s pravidly zastavit.

36 Finové přidali na aktivitě a Češi si vytvářejí méně střeleckých příležitostí než v první třetině.

35 Rinneho pozornost teď krátce po sobě prověřil Rachůnek s Kašparem. Skandinávský soupeř ale stále drží na nulu.

Švédsko - Dánsko 3:1. Nejprve Švédové ve vlastním oslabení dali na 3:0, pak ale Dánsko snížilo na rozdíl dvou branek. Střelci: Wallin a Damgaard.

33 Zmatky v české obraně pokračují. Vokoun nejprve zneškodnil střelu Aaltonena a po nedorozumění obránců se ocitl v šanci Hahl. Finský hráč však byl nejspíše také překvapen a nakonec českou branku neohrozil.

32 Jágr našel mezi kruhy Klepiše. Střela se mu však svezla po hokejce a míří neškodně do rohu.

32 Znovu v hlavní roli Vokoun. Tentokrát zneškodnil jedovatý bekhendový pokus Jokinena.

31 Finové jsou v plném počtu

Aktuální fotografie ze zápasu Česko - Finsko a Švédsko - Dánsko - podívejte se ZDE

30 A další rodící se brejk zachránil skvělým zákrokem Blaťák

30 Početní výhoda se ale zatím vůbec nedaří. Hbití Finové podnikli rychlý protiútok do otevřené obrany. Odvážné sólo Korpikoskiho ovšem uťal Vokoun.

29 Obrovský tlak před Rinneho brankou. Ve dvou gólových příležitostech se krátce za sebou objevil Rolinek. Ani jednou však puk do sítě nedostal. Finové si ale počínali nedovoleně, respektive další dvě minuty dostává Jussi Jokinen. Růžičkův tým se chystá na přesilovku.

Švédsko vede už 2:0. Druhý gól Dánsku dal Jonas Anderson v 28. minutě.

28 Finové nevyužili ani druhou početní výhodu. Naopak hned jak se Mojžíš vrátil na led, dostal se do úniku Hubáček. Tvrdou ránu českého forvarda nicméně Rinne vykopl

27 Minuta finské přesilovky je pryč.

26 Výborný Vokoun. Chybu Tomáše Mojžíše vystihl Pihlström a řítil se sám na českou bránu. Gólman Floridy však jeho střelu perfektně vyrazil. Sevěřané však budou hrát po faulu Mojžíše přesilovku.

26 Až teď se otevřel prostor pro Klepiše. Jeho pokus Rinne vyrazil.

25 Češi se snaží najít skulinu v obraně soupeře. Finové jim však nedávají prostor.

24 Finové zhustili střední pásmo a hatí české náznaky šancí hned od počátku

22 Hra o jednoho hráče méně svědčí více Čechům. Nepříjemnou střelou se prezentoval Rolinek, Rinne však stále drží čisté konto.

21 A hned dojde k vyloučení. Dvě minuty dostává Jussi Jokinen s Jaromírem Jágrem. Oba se vzájemně osekávali. Bude se pokračovat ve čtyřech.

- Češi nastupují pomalu na led. Zahájení druhé třetiny je otázka sekund.

Fotografie ze zápasu Česko - Finsko - podívejte se ZDE

- Stejný stav zatím platí i v Mannheimu, kde vedou v severském derby vedou Švédové nad Dánskem po první třetině 1:0.

- Všechny předzápasové plány výběru Vladimíra Růžičky byly rozprášeny už po pětapadesáti vteřinách hry, kdy si Petri Kontiola najel na přihrávku Niskaly a nekompromisním blafákem nedal Vokounovi šanci. Český tým měl sice v dalších minutách také své šance, průvan ve finské obraně dělá zejména první řáda kolem Jaromíra Jágra, první třetina však vyzněla kvůli horšímu začátku v jeho neprospěch.

- Konec první třetiny.

19 Závěr přesilovky už byl z české strany povedenější. Lukáši Kašparovi však po střele Němce chyběly k dorážce dva kroky.

18 Češi si po minutě početní výhody nic nepřipravili

17 Češi si zahrají první přesilovku v utkání. Kukkonenova střela se svezla mimo hřiště a Finové dostávají trest za zdržování.

- Informace z dalšího čtvrtfinále: Švédsko vede 1:0 nad Dánskem v 15. minutě první třetiny. Branku vstřelil Nilson.

16 Rolinek byl blízko vyrovnání. Kapitán národního výběru nejprve tečoval nahozený kotouč a pak se i tygřím skokem vrhal za dorážkou. Finové však stihli puk odklidit.

13 Češi se ubránili, Marek je zpět na ledě.

12 Češi se dobře brání, také díky Koukalovi, který se obětavě položil do střely a teď ošetřuje na lavičce nastřelené místo.

11 První vyloučení v utkání. Hlavní arbitr vylučuje Jana Marka za nedovolené bránění. Finové budou hrát přesilovku.

10 Obrovská šance Petra Vampoly. Opět u toho byla první útočná formace. Ex-plzeňský útočník dostal přihrávku Jágrovu zpoza branky, ale tísněn nezakončil přesně.

10 Také Finové se teď na chvíli usídlili v českém pásmu. Vokoun však zasahovat nemusel.

8 Další závar před finskou brankou. Tentokrát byl v hlavní roli Roman Červenka, ale gólman Rinne nakonec za pomoci svých obránců ukryl puk v bezpečí.

7 Češi teď uzamkli Seveřany v jejich pásmu. Souhra Jágra s Klepišem však výraznou šanci nepřinesla.

7 Po šesti odehraných minutách vedou Finové na střely 3:2. Bohužel hned ta první skončila v síti brankáře Vokouna.

4 Zápas má zatím strhující tempo. Do další šance se dral i Klepiš. Ani on ale Rinneho nepropálil.

3 Ve stejné minutě se nebezpečnou ranou prezentoval Jágr. Branku Rinneho však minul.

3 A další šance Finů. Na časomíře svítí stav 2:14, když se prodral k zakončení Osala. Vokoun ale jeho šanci zneškodnil.

2 Za vyrovnáním zavelel hned z protiútoku Kašpar. Jeho přihrávka však před bránou nikoho nenašla.

1 Finové dávají gól.
Horší začátek si Češi nemohli přát, hned po úvodních pětapadesáti vteřinách hry ujel českým zadákům Petri Kontiola a po povedeném blafáku překonal Vokouna. Finsko - Česko 1:0.

- Úvodní buly vhozeno, utkání je zahájeno. První vhazování čtvrtfinále vyhrál Petr Vampola.

- Utkání povede kanadsko-švédská čveřice rozhodčích Savage, Sjöberg - Bechard, Sabelström.

- Čeští hokejisté vstupují za poměrně hlasitých ovací na led.

- V Lanxess aréna nechybí ani velké množství českých fanoušků.

- Finové nastupují v této sestavě:
Rinne (Vehanen) - Nummelin (A), Jaakola, Niskala, Vatanen, Kukkonen (A), Hietanen, Mäenpää - Miettinen, Immonen, Jokinen - Kontiola, Korpikoski, Aaltonen - Hytönen, Kapanen (C), Pihlström - Hahl, Osala, Lehterä - Komarov. Tým povede trenér Jukka Jalonen.

- A už jsou známy sestavy. Češi nastoupí do klíčového duelu MS v tomto složení:
Vokoun (Pavelec) - Rozsíval, Mojžíš, Čáslava (A), Němec, Rachůnek, Blaťák, Gřegořek - Vampola, Klepiš, Jágr (A) - Marek, Rolinek (C), Voráček - Červenka, Novotný, Kašpar - Hubáček, Růžička, Koukal - Kvapil.

- Do úvodního buly už zbývá jen půlhodina.

Předpověď: Česko - Finsko 55:50, ale titul získají Rusové - podívejte se ZDE

- Podle respektovaného českého experta a bývalého kouče národní reprezentace Luďka Bukače má však český celek velkou naději na postup

Pátý pokus přejít propast. Zvládneme to, věří Bukač

- Česká republika se naposledy dokázala dostat přes čtvrtfinále v roce 2006, kdy na MS v Lotyšsku porazila Rusko 4:3 po prodloužení. Následně pak došla až do finále, kde nestačila na Švédy. O rok později však již "Sbornou" neporazila, následovala dvě neúspěšná čtvrtfinále na MS 2008 a 2009 se Švédy, a naposledy skončila cesta českých reprezentantů v této fázi na OH ve Vancouveru, kde je zastavili právě Finové.

- Právě z tohoto derby severských států totiž vzejde semifinálový soupeř pro vítěze duelu Česko - Finsko.

- Souběžně s ostře sledovaným utkáním českých reprezentantů se hraje ve druhém dějišti (Mannheimu) i další čtvrtfinálový duel mezi Švédskem a Dánskem. O jeho stavu Vás budeme také průběžně informovat.

Oběma týmům jde v tomto utkání o všechno; čtvrtfinále je jako každý rok ostrou čepelí, která oddělí úspěšné od neúspěšných. Češi mají za posledních deset let na MS s Finy vyrovnanou bilanci (3-3), avšak poslední významný zápas mezi oběma soupeř, který proběhl na olympiádě ve Vancouveru, vyhráli Seveřané, kteří si nakonec došli pro bronzové medaile.

Revanš za olympiádu? Máme Finům co vracet, míní Růžička

Hezké odpoledne, vítáme Vás u on-line přenosu čtvrtfinálového utkání mistrovství světa v ledním hokeji mezi Finskem a Českou republikou. Úvodní buly se v Kolíně nad Rýnem vhazuje v 16:15 SELČ.

Přehledně: Tudy vede cesta za titulem hokejových mistrů světa