5. 5. 2012 20:35
USA - Kanada 5:4 po prodloužení
MS v hokeji 2012: USA - Kanada (Atkinson, Ward, Abdelkader)
MS v hokeji 2012: USA - Kanada (Atkinson, Ward, Abdelkader) | Foto: Reuters

Helsinky - Světový šampionát v hokeji má za sebou jeden z vrcholů základních skupin. Dramatické zámořské derby ovládli hokejisté USA, kteří přehráli Kanadu 5:4 po prodloužení.

Parádní přestřelku rozhodl ve druhé minutě nastaveného času svým druhým gólem v utkání obránce Columbusu Jack Jonhson. Američané si připsali dva body a upevnili si vedení ve skupině A.

Svižný hokej začal zostra. Kanaďané, jmenovitě Skinner, svou první šanci nevyužili, aby na začátku druhé minuty poslal do vedení Spojené státy Jim Slater. Útočník Winnipegu zápěstím prostřelil brankáře Cama Warda.

Faktor č. 11. Malkin nastartoval ruskou mašinu
Švýcaři na úvod MS přejeli Kazachstán
Hansen dostal za zranění Kutláka trest na jeden zápas

Kolébka hokeje nečekala na vyrovnání dlouho. V sedmé minutě prokázal svou genialitu hvězdný John Tavares. Přihrávku Keitha skvěle zpracoval a bekhendovou kličkou vykoupal Howarda.

Krasobruslař Skinner se konečně trefil

Další branku viděli diváci v Helsinkách až ve 28. minutě. Poprvé, a taky naposledy, šla do vedení reprezentace javorového listu. A byla to parádní akce. Tavares v tandemu přenechal Jeffu Skinnerovi a bývalý krasobruslař krásnou ranou vymetl pavučinky.

Američané vyrovnali o šest minut později v přesilovce. V pozici klečícího střelce se prosadil Jack Johnson - 2:2.

Ve třetí třetině začali hokejisté Spojených států soupeře přehrávat a udeřili naprosto nečekaně ve vlastním oslabení. Dwyer získal puk za brankou a zasunul ho do branky.

Rozhodlo Tavaresovo zbytečné vyloučení

Kanada se nevzdala a Evander Kane excelentní ranou pod horní tyčku znovu srovnal. A favorizovaní Kanaďané odpověděli i na další americký gól, který dal v 57. minutě Thompson. Minutu a půl před koncem základní hrací doby totiž srovnal na 4:4 tvrdou bombou Keith.

Jako klíčové se ukázalo vyloučení Johna Tavarese  za vyhození puku do hlediště v čase 59:59. Přesilovku čtyř proti třem totiž v prodloužení využil Johnson, když zamířil přesně mezi Wardovy betony.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina A (Helsinky):

Kanada - USA 4:5 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Tavares (Keith), 28. Skinner (Tavares, Bouwmeester), 50. E. Kane, 59. Keith - 2. Slater (Lasch), 34. J. Johnson (Pacioretty, Ryan), 47. Dwyer, 57. Thompson (Crabb, Dwyer), 62. J. Johnson. Rozhodčí: Bulanov, Olenin - Šeljanin (všichni Rus.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6842.

Kanada: Ward - Phaneuf, Methot, Bouwmeester, Vlasic, Keith, L. Schenn, Murray - Perry, Getzlaf, Benn - Skinner, Tavares, Sharp - Eberle, Nugent-Hopkins, E. Kane - Ladd, O'Reilly, Purcell. Trenér: Brent Sutter.

USA: Howard - J. Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun - Ryan, P. Stastny, Pacioretty - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Crabb, Thompson, Dwyer - J.T. Brown. Trenér: Scott Gordon.