2. 5. 2011 23:00
Skupina C: USA - Norsko 4:2, Švédsko - Rakousko 3:0
Američan Palmieri překonává norského brankáře Haugena.
Američan Palmieri překonává norského brankáře Haugena. | Foto: Reuters

Košice - Hokejisté Norska měli po historickém triumfu nad Švédy na světovém šampionátu na Slovensku nadosah další senzaci. V utkání skupiny C v Košicích vedli nad USA po dvou třetinách 2:0, ve třetí části hry však svůj náskok promarnili.

Američané ve třetí třetině předvedli dokonalý obrat a čtyřmi góly zvrátili výsledek na svou stranu. Hrdinou zápasu byl útočník Palmieri, který dal dva góly včetně rozhodujícího.

Americký tým se tak po druhém vítězství může radovat z postupu do osmifinálové části turnaje.

MS: Norové po 61 letech porazili Švédsko

Norové šokovali svého soupeře už v první třetině. V 9. minutě protlačil puk za záda amerického brankáře Montoyi Ken Andre Olimb. Podruhé Seveřané udeřili hned o minutu později ve vlastním oslabení.

Americkým obráncům ujel Bastiansem a svůj únik zakončil pěknou střelou do horního rohu.

Od druhé třetiny začal favorit stupňovat svůj tlak, brankář Haugen ale chytal naprosto bezchybně. Až do 42. minuty, kdy ho překonal Palmieri. O tři minuty později vyrovnal Skille a v 54. minutě dokonal famózní obrat svou druhou brankou Palmieri.

Vítězství Američanů minutu a půl před koncem zpečetil Smith.

První vítězství v turnaji slaví Švédové, kteří ve večerním utkání košické skupiny C s přehledem porazili Rakousko 3:0. Poprvé se sice prosadil až ve 20. minutě Persson, Švédové ale dokázali skórovat jednou v každé třetině.

Ve druhé části se znovu prosadil Persson a ve třetí třetině Pääjärvi-Svensson.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina C (Košice):

USA - Norsko 4:2 (0:2, 0:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 42. Palmieri (Kreider, Shannon), 45. Skille (Stapleton, McDonagh), 54. Palmieri (Shannon, Shattenkirk), 59. Smith (Stepan, Johnson) - 9. K. A. Olimb (Holtet), 10. Bastiansen. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rönn - Terho (oba Fin.), Novák (SR). Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4149.

USA: Montoya - Johnson, Fayne, Stuart, Fowler, McDonagh, Shattenkirk, Komisarek, Wilson - Stepan, Smith, Wheeler - Skille, Gaustad, Porter - Kreider, Palmieri, Shannon - Brown, Y. Stastny, Stapleton. Trenér: Scott Gordon.

Norsko: Haugen - Bonsaksen, Tollefsen, Holos, E. Koivu - Skröder, Röymark, Fredriksen - Spets, Bastiansen, M. Olimb - Hansen, Holtet, K. A. Olimb - Lorentzen, K. Forsberg, Laumann Ylven - Ask. Trenér: Roy Johansen.

Švédsko - Rakousko 3:0
(1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 20. Persson (Eriksson, Nilsson), 26. Persson (Petrasek, Nilsson), 43. Pääjärvi-Svensson (Petrasek). Rozhodčí: Partanen (Fin.), Šindler (ČR) - Hribar (Slovin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 3704.

Švédsko: Fasth - Gunnarsson, Petrasek, Ekman-Larsson, Kronwall, Grossman, Erixon, Fernholm - Thörnberg, Berglund, Pääjärvi-Svensson - Eriksson, Persson, Nilsson - Tedenby, Silfverberg, Backlund - Sjörgen, Ericsson, Wallin - Kruger. Trenér: Pär Marts.

Rakousko: Weinhandl - Werenka, Trattnig, Unterluggauer, Schumnig, P. Lakos, R. Lukas, Reichel, Altmann - Latusa, Koch, Welser - T. Raffl, Kaspitz, M. Raffl - Rotter, P. Lukas, Setzinger - Harand, Hundertpfund. Trenér: Bill Gilligan.