Čeští hokejisté po 14 letech vyhráli Euro Hockey Tour

29. 4. 2012 20:30
Česko - Rusko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Čeští hokejisté dokázali otočit zápas během jediné minuty. Na první gól Jakuba Petružálka nahrával Lukáš Kašpar. | Foto: Reuters

Brno - Čeští hokejisté zvítězili v letošním ročníku Euro Hockey Tour, když v závěrečném zápase v rámci českých Kajotbet Hockey Games porazili 2:1 Rusko.

Češi se radují z vítězství v celém seriálu teprve podruhé ze šestnácti ročníků EHT, poprvé triumfovali v sezoně 1997/98. Od sezony 2000/01 přitom dosud nebyli lepší než třetí.

V generálce před mistrovstvím světa ve Finsku a Švédsku, které Češi odstartují v pátek zápasem s Dánskem, sice Češi prohrávali po gólu Nikolaje Kotova z 24. minuty, ještě do konce druhé třetiny však Češi skóre otočili zásluhou Jakuba Petružálka a Petra Nedvěda, kteří se trefili v rozmezí jediné minuty.

Zápas jsme sledovali v online reporáži

Češi turnaj v Brně nevyhrají, Finové porazili Švédy
Češi prohráli s Finskem, šance na prvenství však žije
Ruská smršť ve druhé třetině rozhodla
Hadamczik vyřadil čtyři hráče. APöpperle nechal místo Mrázkovi

Češi tak skončili v Kajotbet Hockey Games druzí, když na suverénní Finy, s nimiž prohráli v sobotu 2:3 v prodloužení, ztratili jediný bod.

Ihned po zápase s Ruskem ohlásil trenér národního týmu Alois Hadamczik definitivní nominaci na blížící se mistrovství světa. Do Finska a Švédska veze šestadvacet hráčů, nicméně z tohoto počtu dva obránce a tři útočníky doplní na oficiální seznam až dle potřeby (a vývoje druhého kola play off NHL).

Z národního týmu tak vypadl jen útočník Caroliny Hurricanes Jiří Tlustý, který nebyl zcela zdravotně fit. Jako třetí brankář pojede na šampionát mladík Petr Mrázek, jehož Ottawa vypadla v OHL z play off. Místo v brankářské trojici mu uvolnil Sparťan Tomáš Pöpperle.

Branky a nahrávky: 38. Petružálek (Novotný, Kašpar), 39. P. Nedvěd (Plekanec) - 24. Kotov (Zaripov). Rozhodčí: Laaksonen, Leppäalho (oba Fin.) - Gebauer, Lederer (oba Česko). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Česko: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Kutlák, Krajíček, Kindl, Němec - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Tlustý - Vincour, Koukal, Průcha - Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, Kornějev, Nikitin, Rjasenskij, Jemelin, Kalinin, Medveděv, Denisov - Žerděv, Těreščenko, Kuljomin - Tarasenko, Svitov, Širokov - Kuzněcov, Burmistrov, Burdasov - Kotov, Šipačov, Zaripov. Trenér: Zinetulja Biljaletdinov.