28. 12. 2008 16:56
Newcastle - Liverpool 1:5
Fotbalisté Liverpoolu se mohou radovat
Fotbalisté Liverpoolu se mohou radovat | Foto: Reuters

Newcastle - Liverpool ukončí rok 2008 jako lídr Premier League. Rozhodla o tom jeho nedělní výhra na hřišti Newcastlu. Jeho náskok na čele se navýšil, Chelsea totiž znovu ztratila - v derby s Fulhamem jen remizovala 2:2.

Liverpool dal vůbec nejvíc gólů za celý podzim, svého soupeře rozstřílel 5:1.

Základ drtivému vítězství položil po půlhodině hry Steven Gerrard, jenž ve vápně zužitkoval centr Yossiho Benayouna. Krátce nato zvýšil na dvoubrankový rozdíl obránce Sami Hyypia, tentokráte byl kapitán hostů v roli nahrávajícího.

Newcastle sice před odchodem do kabin snížil na 1:2 zásluhou Davida Edgara, jenže na začátku druhé půle opět inkasoval.

Jistotu vrátil Liverpoolu Ryan Babel, poté se ještě podruhé prosadil Gerrard a na 5:1 uzavřel z penalty Xabi Alonso. Tým Rafaela Beniteze tak vede tabulku už o tři body.

Lampardův obrat na výhru nestačil

Může za to i Chelsea, jež se představila na trávníku Fulhamu a do londýnského derby nevstoupila vůbec dobře. Stadion Craven Cottage se rozjásal už po devíti minutách, když po přímém kopu Daviese překonal Petra Čecha zblízka Clinton Dempsey.

Svěřenci Luize Felipeho Scolariho dokázali otočit skóre. Díky Franku Lampardovi, který na začátku druhého poločasu vyrovnal a v 71. minutě se ze standardní situace trefil podruhé.

Jenže na tříbodový zisk to nestačilo - Dempsey v 89. minutě vyrovnal na konečných 2:2.

Hrdinou West Bromwiche se znovu stal Roman Bednář, který se prosadil v duelu proti Tottenhamu. Po týdnu, znovu na domácím stadionu, dostal fanoušky i spoluhráče do extáze, když v 83. minutě hlavičkou překonal brankáře Gomese.

"Kohouti" hráli více než poločas v oslabení, jejich snaha o ubránění remízy nevyšla.

V nastaveném čase navíc stvrdil výhru Albionu střídající Craig Beattie. WBA vyhrálo 2:0, z posledního místa tabulky se ale odlepilo jen na několik minut. Blackburn totiž večer remizoval s Manchesterem City 2:2 a díky lepšímu skóre je devatenáctý.

Arsenal se proti Portsmouthu zachránil až v samém závěru, "Kanonýry" spasil deset minut před koncem bývalý kapitán Gallas.

Manchester United se v pondělí představí proti Middlesbrough a 30. prosince uzavře dvacáté kolo utkání Hullu s Aston Villou.