Hašek: Chovancova demise? I já cítím vinu za vypadnutí

26. 8. 2011 7:00
S Jozefem úzce spolupracujeme, nesu zodpovědnost
Martin Hašek.
Martin Hašek. | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Jen málokdo si před dvojzápasem play-off Evropské ligy proti rumunské Vasluji myslel, že fotbalisté Sparty přes svého soupeře nepostoupí do základní části, z níž se loni dostali až do osmifinále.

Po prohře 0:2 v Rumunsku však Sparta ve čtvrteční odvetě na Letné vyhrála jen 1:0 a na "povinný" postup nedosáhla.

Po zápase proto spustili nespokojení fanoušci Sparty hromový pokřik Chovanec, demisi!, čímž nabádali generálního sportovního manažera Jozefa Chovance, aby kvůli vyřazení složil svou funkci.

Toho se však na pozápasové tiskové konferenci zastal první trenér Sparty Martin Hašek, který přijal část zodpovědnosti za vyřazení na sebe.

Sparta ostudně vypadla. Fandové žádají Chovancovu hlavu
Sparťan Vacek míří do Itálie. Koupí jej Chievo Verona

"Nevím, kolik fanoušků to na Jozefa skandovalo, to nedokážu posoudit. Ale vztahuju si to i na sebe, protože s Chovancem úzce spolupracujeme," řekl Hašek, který však před sezonou přiznal, že hlavní slovo při tvorbě sestavy má právě Chovanec.

Pane trenére, kde hledáte příčinu hodně překvapivého vyřazení?
Je to škoda. V nové sezoně jsme odehráli osm ostrých zápasů a sedm z nich vyhráli. Prožíváme i herně dobré období, ale bohužel, ta jediná prohra na půdě Vasluje tento obraz kazí.

Přitom úvod dnešního zápasu se vašemu týmu vydařil...
Bylo nám už před zápasem jasné, že budeme hlavně dobývat šestnáctku soupeře a navíc zachytávat jeho brejky. Jenže v úvodu jsme několik šancí jsme neproměnili a po pauze už jsme byli pod tlakem vstřelit dva góly. První sice přišel, ale ve zbývající části nám chybělo trochu více kvality a možná i štěstí. Vadilo mi, že jsme si nedokázali v závěru akce více připravit a spoléhali se pouze na nakopávané míče.

Co jste řekl hráčům o přestávce? Nepřemýšlel jste o změnách v sestavě?
Sice jsme nedali rychlý gól, jak jsme si přáli, ale v poločase to pořád ještě bylo hratelné. Tedy jít do prodloužení než k přímému postupu po devadesáti minutách. Změny v sestavě během druhé půle jsme měli plánované, předpokládali jsme, že hru příchodem nových hráčů oživíme, což se také stalo.

Jenže druhý gól nepřišel, z brejků měl naopak šance soupeř...
Byly tam situace, kdy už jsem zvedal ruce nad hlavu. Bohužel, v některých momentech nám chybělo i štěstí. Se závěrem se do naší hry vkrádala netrpělivost a hráči nedrželi své pozice. Hra pak už byla rozháraná a vznikaly situace, které běžně nevznikají. Přišla ale ještě nebezpečná střela (Jakuba) Mareše, kterou gólman vyrazil.

V poslední desetiminutovce vám navíc zkomplikoval situaci vyloučením Jakub Podaný...
To už jen vyplynulo z toho našeho chaotického závěru. Projevil snahu přerušit rychlý protiútok, přitom fauloval zbytečně, protože protihráč si to dával od nohy a míč bychom získali. Znamenalo to oslabení, věřím, že v kompletním složení bychom si ještě jednu šanci vytvořili.

Co jste říkal na neustálé polehávání soupeře na trávníku po hlasitých výkřicích?
Připadalo mi to nedůstojné Evropské ligy, ale s tím jsme dopředu počítali.

Jaký byl důvod vašeho tahu, kdy jste dali přednost na pravé straně obrany Ondřeji Kušnírovi před Vlastimilem Vidličkou?
Chtěli jsme totiž rychlejší typ obránce pro průniky po křídle, k tomu je Kušnír vhodnějším typem.

Proč jste se rozhodli dát příležitost Václavu Kadlecovi na hrotu vedle Kweukeho, když dosud jste hráli jen na jednoho útočníka?
S Jozefem jsme se na sestavě i na systému hry 4-4-1-1 absolutně shodli.

Nebojíte se, že po odchodu Kamila Vacka do Chieva budou následovat další odchody hráčů?
Věci, které budou z dnešního výsledku vyplývat, se budou řešit až v dalších dnech.

A nebojíte se, že by vypadnutí mohlo ohrozit vaši pozici?
Nikdo mi neřekl, že se něco bude dít, pokud nepostoupíme. O žádné takové podmínce nevím, ale to není otázka pro mě.