Evropskou ligu vyhrálo Porto. Derby rozhodl Falcao

18. 5. 2011 22:40
FC Porto - Sporting Braga 1:0
Portský Falcao rozhodl finále Evropské ligy
Portský Falcao rozhodl finále Evropské ligy | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté FC Porta získali letošní titul Evropské ligy, když ve finále porazili v portugalském derby Bragu 1:0.

Navázali tak na osm let starý triumf z dob, kdy se soutěž ještě jmenovala Pohár UEFA.

V hodně takticky svázaném finále v Dublinu rozhodl jediný gól, který vstřelil v závěru první půle kanonýr Falcao.

Evropská liga uvidí portugalské finále Bragy s Portem

Ofenzivně laděné jihoevropské celky slibovaly fanouškům výbornou podívanou a šance z úvodu toho byly důkazem. Ve 4. minutě střílel těsně vedle Custódio a na druhé kontroval zručnou individuální akcí Hulk.

Jenže poté se začala fotbalová radost vytrácet. Nakonec se ale diváci v první půli gólu dočkali. Ve 44. minutě otevřel hlavou skóre Falcao.

Kouč Bragy Domingos Paciencia reagoval na nepříznivý stav dvojím střídáním a hned po změně stran šel sám na gólmana Porta sám Mossoró, ovšem Heltona nepřekonal. I nadále se však hrála taktická partie, kdy se oba celky dopouštěli velkého množství nepřeností.

Braga se už k větší šanci neprokousala, a tak Porto vítězství v poklidu udrželo.

Finále fotbalové Evropské ligy v Dublinu:

FC Porto - Sporting Braga 1:0 (0:0)
Branka:
44. Falcao. Rozhodčí: Velasco Carballo - Fernández, Guadamuro (všichni Šp.). ŽK: Sapunaru, Helton, Rolando - Hugo Viana, Sílvio, Garcia, Mossoró, Kaká. Diváci: 47.000.

Porto: Helton - Sapunaru, Rolando, Otamendi, A. Pereira - Guarín (73. Belluschi), Fernando, Moutinho - Hulk, Falcao, Varela (79. J. Rodríguez). Trenér: Villas-Boas.
Braga: Artur - Garcia, Paulao, A. Rodríguez (46. Kaká), Sílvio - Custódio, Hugo Viana (46. Mossoró), Vandinho - Alan, Lima (66. Meyong), César. Trenér: Domingos Paciencia.