20. 12. 2007 23:02
Kodaň do jarních bojů Poháru UEFA nepostoupí
Wiltord (vlevo) z Rennes bojuje o míč s Calem z Dinama Záhřeb
Wiltord (vlevo) z Rennes bojuje o míč s Calem z Dinama Záhřeb | Foto: Reuters

Praha - Po čtvrtečních zápasech Poháru UEFA jsou již známy všechny týmy, které se kvalifikovaly do jarních bojů. Postoupit se podařilo Norimberku, jemuž pomáhal Galásek i Blažek, naopak zaváhala Sionkova Kodaň.

Hamburk měl už postup zajištěn, ve skupině D bojoval s Basilejí o postup z prvního místa. Oba celky ještě nepoznaly hořkost porážky, což se nezměnilo ani po jejich vzájemném souboji.

Překvapivě to byl švýcarský tým, jenž se dostal do vedení po hodině hry. I když hrál po vyloučení Zanniho čtyřicet minut jen o deseti, podařilo se mu překonat obranu německého týmu.

Nakonec však Hamburk zaslouženě vyrovnal a z remízy 1:1 se radoval i David Jarolím, jenž odehrál celý zápas na postup levého ofenzivního záložníka. Aktuálně třetí tým Bundesligy s 10 body vyhrál skupinu a zařadil se po bok už postupujícím Bayernu Mnichov a Bayeru Leverkusen.

Norimberk zachraňoval Blažek

Norimberk chtěl německý úspěch dokonat. K jistotě postupu do jarní části potřeboval zvítězit na půdě řecké Larissy, které již o nic nešlo. Dosud totiž nezískala ani bod.

Jenže bavorský tým překvapivě inkasoval už v 11. minutě. Jaromír Blažek byl překonán poté, co defenziva hostů neuvěřitelným způsobem zaváhala. Reinhardt tečoval nešikovně míč ke Kožlejovi, jenž se zblízka tváří v tvář českému brankáři nemýlil.

Slovenského veterána si mohou pamětníci znát i z československé ligy. Na začátku 90. let působil mimo jiné ve Spartě a na Žižkově. Přes německou a kyperskou ligu se dostal až do Řecka.

Nakonec se však Norimberku podařilo otočit skóre. Po několika promarněných šancí vyrobili domácí podobnou hrubku jako hosté v úvodu. Zapomněli na Saenka, který střelou z pěti metrů vyrovnal. Poté ještě skórovali Mintál a Charisteas, jenže kouč Meyer mohl po zápase děkovat jinému hráči - Blažek vychytal dvě jasné gólové šance domácích.

Norimberk zvítězil 3:1 a ve skupině A obsadil druhé místo. Jedná se pro něj o největší klubový úspěch v Evropě za posledních čtyřicet let. Na třetí pozici se v téže skupině udržel Petrohrad, jenž musel doufat v zaváhání Alkmaaru. Nizozemský tým opravdu neuspěl, doma prohrál se suverénním Evertonem 2:3.

Sionkova Kodaň si ze Skotska odváží debakl

Kodaň ztratila postup do jarní části Poháru UEFA v Aberdeenu. Skotský tým musel zvítězit, což se mu také povedlo. O osudu utkání rozhodl druhý poločas, v němž domácí nastříleli čtyři branky.

Za poražené odehrál celý zápas Libor Sionko, ale ani jeho přítomnost Dánům nepomohla. Aberdeen se posunul ve skupině B na třetí pozici. Skupinu vyhrálo Atlético Madrid, které vítězný gól vstřelilo Panathinaikosu až v šesté minutě nastavení.

Pokud by fotbalisté Fiorentiny s Mladou Boleslaví prohráli, stejně by postupovali. Španělský Villareal totiž vyhrál i na půdě řeckého AEK Atény, a zajistil si tak první místo ve skupině C.