Ivo Pospíšil, ip
2. 8. 2009 18:54
1.FC Brno - Slavia Praha 2:0, M.Boleslav - Liberec 4:1
Slavia čeká na své první letošní ligové vítězství
Slavia čeká na své první letošní ligové vítězství | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Fotbalisté pražské Slavie stále čekají na první výhru v letošním ročníku Gambrinus ligy, když v nedělním utkání druhého kola prohráli na hřišti Brna 0:2.

O zápase bylo prakticky rozhodnuto už po dvanácti minutách hry, kdy už byla defenziva Pražanů pokořena zásahy Rabušice a Doška.

V dalším šlágru se pak dařilo i Mladé Boleslavi, která vyprovodila v domácím prostředí Liberec 4:1

Trenér Karel Jarolím dal proti Brnu od úvodních minut opět šanci mladému brankáři Janu Hanušovi, jenž udržel čisté konto i ve středečním zápase třetího předkola Ligy mistrů proti Šeriffu Tiraspol.

Pražané sice začali aktivněji než v Moldávii, ovšem už v sedmé minutě srazil jejich snahy domácí Michael Rabušic. Ten dorazil do sítě předchozí povedenou ránu Marečka, která se předtím odrazila od tyče.

Úřadující mistr zvýšil obrátky, ovšem o chvíli později inkasoval za radosti domácích ochozů podruhé. Tentokrát utekl do otevřené obrany po levé straně Lira, našel povedenou přihrávkou nabíhajícího Tomáše Doška, a ten zblízka nedal Hanušovi šanci - 2:0.

Strhující tempo zápasu pokračovalo. Snížit mohl vzápětí Riste Naumov, který šel sám na brněnského brankáře Bureše, zastavil ho ovšem odpískaný ofsajd.

Moravané se dále soustředili na bránění a rychlé protiútoky, zatímco Slavia pokračovala v obléhání jejich pokutového území. Žádnou vyloženou šanci si však nedokázala připravit.

Podobný obraz hry mohli fanoušci vidět i po přestávce. Snaha Pražanů o kontaktní gól neutuchala, ve velkém vápně ale i nadále vládli domácí beci.

Kýžené snížení mohlo přijít po hodině hry. Střelu Jaroslava Černého vyrazil Bureš jen před Stanislava Vlčka, ale ten v nadějné střelecké pozici zasahujícího brankáře nepřekonal.

A když neuspěl ani dalekonosnou ranou ani střídající Tijani Belaid, mohli Brňané slavit po závěrečném hvizdu první vítězství v letošním ročníku. Naopak mistrovská Slavia má na svém kontě po dvou zápasech jen jeden bod.

Pecka zlomil Liberec. V Kladně se málem nedohrálo

Cennou výhru nad Libercem může slavit Mladá Boleslav. Ta se s třetím celkém loňského ročníku příliš netrápila a zvítězila jednoznačně 4:1. Všech pět branek přitom mohli diváci vidět v první půli.

Marius Maldarasanu z Rapidu Bukurešť (vlevo) se snaží zastavit boleslavského Luboše Pecku | Foto: Reuters

Odpor Severočechů zlomil dvěma slepenými góly z dvacáté a jedenadvacáté minuty Luboš Pecka. Na jeho dvě úvodní trefy pak ještě navázal navrátilec Marek Kulič a obránce Václav Procházka. Za hosty pak už jen snížil přesně hlavičkující Jan Nezmar.

Na svůj první bod zatím čekají fotbalisté Bohemians Praha. Ti po úvodní prohře s Olomoucí nestačili doma ani na České Budějovice a prohráli 0:2. Účet utkání otevřel po půl hodině hry pohotovou střelou Lubomír Meszároš.

Svěrenci Roberta Žáka měli ve druhé půli několik šancí na vyrovnání, ale poté, co neuspěl ani Marek Kincl se střídajícím Wakuim, pečetil v závěru konečný stav Ondrášek.

Uspěla i Příbram, která zvítězila na hřišti Kladna 2:0. První branku si připsal ve čtyřiačtyřicáté minutě hostující útočník Daniel Huňa.

Kvalitu hry pak ovlivnil i silný déšť, kvůli němuž se muselo nejprve odkládat zahájení druhé půle, a po následném zahájení se oba týmy musely vyrovnat s velice náročným terénem. Zatímco však snaha domácích o vyrovnání vyšla naprázdno, Přibram v závěru pojistila svou výhru zásluhou dos Santose.

Dělbou bodů skončil na závěr duel mezi Olomoucí a Baníkem Ostrava, v němž diváci na Andrově stadionu gól neviděli.