25. 7. 2009 21:59
Baník Ostrava - Příbram 2:1, Slovácko - Plzeň 2:3
Fanoušci Baníku měli důvod k úsměvu
Fanoušci Baníku měli důvod k úsměvu | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Fotbalisté Baníku Ostrava vstoupili do nové sezony vítězně, když porazili v sobotním utkání prvního kola Gambrinus ligy Příbram 2:1.

O vítěznou branku svého týmu se postaral dalekonosnou ranou v nastaveném čase druhé půle Martin Lukeš.

Baník byl pod vedením nového kouče Miroslava Koubka aktivnějším týmem, ovšem v koncovce mu zpočátku sházela přesnost nebo větší chladnokrevnost.

Příbram tak poprvé zahrozila ve dvacáté minutě, ovšem hlavička Štochla mířila jen těsně mimo.

Domácí hráči byli nejblíže úvodní brance v závěru první půle, kdy si na rohový kop naskočil René Bolf, jeho hlavičku ale zastavil na brankové čáře jeden z bránících obránců.

Zaplněné ochozy se sice v tu chvíli dožadovaly penalty za údajnou ruku, píšťalka sudího Kociána však zůstala němá.

Baník se proto dočkal až po přestávce. Po rychlém protiútoku Martina Lukeše se v šestapadesáté minutě zmocnil míče Robert Zeher a pohotovým lobem rozjásal domácí fanoušky.

Zvýšit náskok mohl o chvíli později i Kraut, ale gólman Krbeček udržel skvělým zákrokem hosty stále ve hře.

Těm se v závěru naskytla možnost početní výhody, kdy byl vyloučen po druhé žluté kartě právě Kraut a Příbram tuto možnost v nervózním závěru nakonec zužitkovala.

Minutu před koncem řádné hrací doby našel Klesa v nadějné pozici Dos Santose, a ten vyrovnal na 1:1. Zdálo se, že je o výsledku rozhodnuto.

Fotbalisté Baníku se však dokázali obdivuhodně zvednout a v nastaveném čase ještě vybojovali přímý kop. K němu se postavil Martin Lukeš a přesnou dalekonosnou ranou strhl konečné vítězství na stranu domácích.

Švancara dal dva góly. Kladno zaskočilo Liberec

Nečekanou ztrátu zaznamenal hned v úvodu sezony severočeský Liberec, jenž překvapivě doma remizoval s Kladnem.

Navíc to byli právě hosté, kteří se po bezbrankové první půli dostali do vedení. V třiapadesáté minutě se skvěle zahraným přímým kopem blýskl Ondřej Szabo.

Více také: Mistr na úvod ztratil. Boleslav si veze z Edenu bod

Alespoň bod pak svěřencům Ladislava Škorpila zachránil Marcel Gecov. Ten si po hodině hry naběhl na dlouhý pas Bořka Dočkala a ranou z voleje překonal brankáře Pavlíka.

Návrat do nejvyšší soutěže se pak nezdařil Slovácku. Moravský klub, který odkoupil práva na účast v Gambrinus lize od Čáslavi, prohrál na svém hřišti s Plzní 2:3.

Ke kýženému bodovému zisku mu nepomohly ani dvě trefy útočníka Petra Švancary.

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 2:1 (0:0)
56. Zeher, 90. Lukeš - 89. Dos Santos
Baník: Buček - Tomašák, Neves, Bolf, Zawada - Lukeš, Marek, Lička - Varadi, Zeher (92. Metelka), Mičola (46Kraut).
Příbram: Krbeček - Štochl, Tarczal (64. Dos Santos), Pleško, Šmejkal, Rodrigues, (46. Dort) Fantiš (74. Pilík), Huňa, Müller, Borek, Klesa