Nor Jacobsen vyhrál a vede celé Turné

SportPlus, ČTK
4. 1. 2007 15:33
Innsbruck - Vítězem třetího dílu Turné čtyř můstků se v rakouském Innsbrucku stal Anders Jacobsen z Norska, který je i v čele seriálu. Český skokan na lyžích Jakub Janda obsadil 19. místo.
Nor Anders Jacobsen si v Inssbrucku doletěl pro vítězství a vede i průběžné pořadí Turné čtyř můstků. | Foto: Reuters

Janda po skocích dlouhých 119,5 a 113,5 metru klesl v celkovém pořadí Turné o jedno místo na osmnáctou příčku. Vyrovnané Turné vyvrcholí v neděli v Bischofshofenu.

Norský závodník Jacobsen udržel vedení po prvním kole, z něhož se mezi elitní pětatřicítku z českých zástupců probojoval jen Janda. Jan Matura po skoku dlouhém 105,5 metru prohrál duel s Rakušanem Manuelem Fettnerem a nepostoupil. Celkově obsadil 46. pozici.

Druhý byl se ztrátou 1,1 bodu Rakušan Thomas Morgenstern a třetí Švýcar Simon Ammann. Dosavadní lídr Turné čtyř můstků Rakušan Gregor Schlierenzauer skončil až dvanáctý a klesl v průběžném pořadí na sedmé místo.

Schlierenzauer neměl být podle svých slov proč zklamaný, věděl, že přírodě neporučí. "Nepřál mi vítr a dneska nedal žádnou šanci zaútočit. Jinak jsem měl skoky dobré, s výkonem jsem spokojený," řekl šestnáctiletý Rakušan.

Jacobsen už v prvním kole předvedl 129 metrů a jeho druhý skok byl jen o půl metru kratší. Jednadvacetiletý objev sezony, který si ještě do loňského května přivydělával jako klempíř, si tak připsal druhé vítězství v závodu SP v kariéře. Poprvé triumfoval v Engelbergu a má na dosah senzační úspěch.

Janda si novinářům postěžoval na podmínky, i když organizátoři v druhém kole zvýšili nájezd. "Byl tam zadní vítr a tady je to znát ze všech můstků nejvíc," uvedl vítěz Světového poháru.

Při prvním skoku si přitom myslel, že by mohl letět. "A nic. Tady se to lehce otočí a z výšky to skopne dolů. Ale neskáče mi to daleko, prostě to nejde," připustil český skokan.

Skoky se prý pořád snaží pouze bavit. "Když to půjde, tak to půjde. Momentálně se pořád hledám. I když si myslím, že je to dobré, tak to neletí," prohlásil.

"Uvažujeme, že po posledním závodu odjedeme nějak trénovat a vynecháme další Světový pohár v letech," jmenoval pokračování SP ve Vikersundu příští víkend.

Před závěrečným závodem Turné je situace nejvyrovnanější za poslední roky. Za Jacobsenem, který má celkem 672,8 bodu, je druhý se ztrátou 10,7 bodu Fin Arttu Lappi, ve čtvrtek čtvrtý.

Následují společně Švýcaři Andreas Küttel a Ammann, kteří jsou o dalších 5,7 bodu zpět. Jen nepatrnou ztrátu mají Polák Adam Malysz, Morgenstern a Schlierenzauer a bez šance není ani celkově osmý Fin Janne Ahonen, který loni vyhrál spolu s Jandou.

Roman Koudelka je v celkovém hodnocení Turné třicátý, Antonín Hájek figuruje na 46. pozici a Matura je jednašedesátý.

1. Jacobsen (Nor.) 265,0 bodu (129+128,5 m) 2. Morgenstern (Rak.) 263,9 (128,5+129,5), 3. Ammann (Švýc.) 261,5 (125,5+132), 4. Lappi 257,7 (125,5+128,5), 5. Ahonen (oba Fin.) 251,2 (125,5+126), 6. Malysz (Pol.) 249,9 (124+126,5), 7. Küttel (Švýc.) 234,0 (122+120,5), 8. Höllwarth 231,2 (123+118,5), 9. Fettner (oba Rak.) 230,7 (123,5+118), 10. Uhrmann (Něm.) 229,7 (115,5+126), ...19. Janda 212,9 (119,5+113,5), 46. Matura (oba ČR) 87,0 (107,5) - nepostoupil do druhého kola.