Neumannová doběhla v Tour de Ski pátá

SportPlus
7. 1. 2007 15:52
Val di Fiemme - Kateřina Neumannová skončila v premiérovém ročníku Tour de Ski běžkyň na lyžích na pátém místě.
Běžkyně na lyžích šplhají do kopce při finálovém závodě Tour de Ski ve Val di Fiemme. | Foto: Reuters

Vyhrála Virpi Kuitunenová z Finska před  Norkou Marit Björgenovou a Valentinou Ševčenkovou z Ukrajiny.

Rozhodl o tom závěrečný stíhací závod na 10 km ve Val di Fiemme, který se běžel do kopce. V cíli Neumannovou dělilo od vítězky 1:24,3 minuty. V závěrečném finiši si držela páté místo, přičemž na druhou příčku zratila jen sedm vteřin.

Kamila Rajdlová obsadila v konečném hodnocení Tour 20. místo, Helena Erbenová skončila šestatřicátá

Kuitunenová si za vítězství v Tour de Ski připsala 400 bodů do Světového poháru a upevnila si vedení v celkovém pořadí seriálu.

Prvních patnáct lyžařek v průběžném pořadí Tour vyráželo na start Gundersenovou metodou s odstupy, které se vytvořily po předchozích pěti závodech.

Vedoucí Kuitunenová měla náskok 1:39,5 minuty před krajankou Aino Kaisou Saarinenovou a bezpečný odstup od svých pronásledovatelek si udržela až do konce. Nezničilo ji ani vražedné závěrečné stoupání dlouhé 3,5 kilometru po sjezdovce, které mělo místy až třicetiprocentní sklon.

"Bylo to obrovsky těžké, nic takového jsme nikdy nejely," komentovala trať Neumannová.

Velký boj se rozpoutal o druhé místo a zapojila se do něj i Neumannová, která vyrážela na trať jako osmá v pořadí. Krátce po startu vytvořila silný tandem se Ševčenkovou a společně se posunovaly startovním polem kupředu.

V náročném stoupání měla nakonec více sil ukrajinská lyžařka, která se krátce před cílem pohybovala dokonce na druhé pozici, ale heroickým finišem se před ni dostala Björgenová. Česká olympijská vítězka z Turína se rovněž v závěru snažila vystupňovat tempo, ale zůstala pátá.

"Byla jsem na tom dobře a strašně lituji té půlminuty, kterou jsem hodně špatným výkonem ztratila v Oberstdorfu, ta mi tam dneska chyběla," vrátila se ke středeční nevydařené klasické desítce, v níž skončila až sedmnáctá.

Stíhací jízda ji připravila o hodně energie, která právě v závěru chyběla. "Stálo mě hodně sil se k závodnicím přede mnou dostat a v závěru už jsem neměla sílu na finiš, to už jsem jenom dojížděla. Nejhůř mi bylo, když jsem v posledních sto metrech viděla soupeřky před sebou, ale věděla jsem, že už s tím nic neudělám," popsala pocity při finiši.

Fanouškům se ale podle ní musel závod líbit. "Vzpomněla jsem si na to, že tady týden závodíme ze všech sil a pak je nás pět v deseti vteřinách. Nakonec se to kromě Virpi strašně srovnalo a bylo to svým způsobem strašně divácky zajímavé," dodala.

Výsledky - 10 km volně a zároveň konečné pořadí Tour de Ski:
1. Kuitunenová (Fin.) 36:36,7, 2. Björgenová (Nor.) -1:17,7, 3. Ševčenková (Ukr.) -1:20,5, 4. Saarinenová (Fin.) -1:22,3, 5. Neumannová (ČR) -1:24,3, 6. Majdičová (Slovin.) -1:51,7, 7. Steiraová (Nor.) -1:53,6, 8. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -1:58,7, 9. Skofterudová (Nor.) -2:24,0, 10. Bauerová (Něm.) -2:42,1, ...20. Rajdlová -5:29,7, 36. Erbenová (obě ČR) -9:14,0.
Pořadí SP (po 7 z 20 závodů):
1. Kuitunenová 822 bodů, 2. Björgenová 634, 3. Majdičová 466, 4. Neumannová 432, 5. Ševčenková 399, 6. Saarinenová 388, ...34. Rajdlová 51, 59. Janečková (ČR), 60. Erbenová po 9.

Magál obsadil třinácté místo

Jiří Magál si udržel i po závěrečném stíhacím závodě na 11 km do kopce ve Val di Fiemme konečné třinácté místo. Vyhrál německý běžec na lyžích Tobias Angerer. Magál na něj ztratil 2:37,5 minuty.

Angerer dorazil s náskokem 46,3 sekundy před druhým Alexandrem Legkovem z Ruska, třetí příčku v konečném účtování obsadil Nor Simen Östensen.

Angerer jako lídr šestidílného seriálu vyrazil na trať s patnáctivteřinovým náskokem před Östensenem. Ten ho záhy dojel a několik kilometrů jeli společně, ale v náročném stoupání po sjezdovce německý lyžař norského soupeře utrhl a v sólovém úniku si dojel pro vítězství.

Získal tak 400 bodů do celkového hodnocení Světového poháru a prémii 112 500 švýcarských franků (bezmála dva miliony korun).

Až na druhou příčku se nečekaně prosadil Legkov, který vyjížděl jako desátý o dvě minuty a třináct sekund později než Angerer. V samém závěru vystupňoval tempo a nakonec s výjimkou německého lyžaře porazil všechny soupeře.

Při absenci rekonvalescenta Lukáše Bauera a nemocného Martina Koukala se žádný další Čech do bodované třicítky nedostal. Milan Šperl skončil jednačtyřicátý a Dušan Kožíšek o sedm příček za ním.

Výsledky - 11 km volně a zároveň konečné pořadí Tour de Ski:
1. Angerer (Něm.) 33:39,5, 2. Legkov (Rus.) -46,3, 3. Östensen -50,0, 4. Northug -1:06,6, 5. Hetland (všichni Nor.) -1:09,6, 6. Göring (Něm.) -1:18,9, 7. Jauhojärvi (Fin.) -1:24,4, 8. Dementěv (Rus.) -1:32,1, 9. Filbrich (Něm.) -1:34,1, 10. Pankratov (Rus.) -1:46,0, 11. Estil (Nor.) -1:56,3, 12. Širjajev (Rus.) -2:17,9, 13. Magál -2:37,5, ...41. Šperl -9:43,2, 48. Kožíšek (všichni ČR) -11:33,6.