Lotyši se zachránili, Ukrajina je blízko

ČTK, SportPlus
6. 5. 2007 12:55
Moskva - Hokejisté Lotyšska porazili na MS v Rusku ve skupině o udržení Rakousko a zachránili se v elitní skupině, Ukrajina je po vítězství nad Norskem záchraně blízko.
Hokejisté Lotyšska Aleksandrs Niživijs (vlevo) a Leonids Tambijevs slaví gól do rakouské branky v zápase o udržení v elitní skupině MS. | Foto: Reuters

Se ziskem šesti bodů již nemohou sestoupit, a to bez ohledu na výsledky zbývajících utkání.

Lotyšům pomohla hned jejich první přesilovka, když na trestnou lavici putoval Schuller. Z té ho již za necelou minutu poslal zpět Daugavinš.

• Češi nesmí prohrát, jinak rozhodne Bělorusko - čtěte ZDE

V polovině utkání přidal uklidňující druhou branku Niživijs, avšak Rakušané nechtěli dát svou kůži lacino a v nástupu do třetí třetiny snížil Stewart. Odpověď favorita však přišla již za 78 vteřin, pak se ve 48. minutě trefil v přesilovce Vasiljevs a bylo rozhodnuto.

Výsledek - skupina o udržení:
Lotyšsko - Rakousko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 7. Daugavinš (Cipulis, Galvinš), 29. Niživijs (Tambijevs, Sprukts), 44. Vasiljevs (Daugavinš, Cipulis), 48. Lavinš (Darzinš), 50. Tambijevs (Jerofejevs, Sprukts) - 43. Stewart (Raimund Divis). Rozhodčí: Schutz (Něm.) - Mášik (SR), Zatta (It.). Vyloučení: 12:9. Využití: 3:0. Diváci: 6150.
Lotyšsko: Masalskis - Saviels, Galvinš, Sorokins, Lavinš, Tribuncovs, Pujacs, Jerofejevs - Cipulis, Vasiljevs, Daugavinš - Redlihš, Berzinš, Darzinš - Niživijs, Sprukts, Tambijevs - Macijevskis, Širokovs, Pantěljejevs - Semjonovs. Trenér: Olegs Znaroks.
Rakousko: Brückler - Rebek, R. Lukas, Unterluggauer, A. Lakos, Stewart, P. Lakos, Mattie, Pfeffer - Setzinger, P. Lukas, Welser - Trattnig, Koch, Kalt - Schuller, Raimund Divis, Baumgartner - Peintner, Pewal, P. Harand. Trenér: Jim Boni.

Ukrajina - Norsko 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Hokejisté Ukrajiny porazili v boji o udržení na světovém šampionátu Norsko těsně 3:2 a před závěrečným pondělním kolem mají po již zachráněném Lotyšsku nejlepší pozici ze zbývající trojice týmů.

Norští hokejisté se radují z gólu do sítě ukrajinského gólmana Vadima Seliverstova. | Foto: Reuters

Bez šance však není ani průběžně poslední Rakousko, které vyzve právě Ukrajince. Norové budou hrát s Lotyši.

Duel Ukrajinců s Nory rozhodovaly přesilovky, v nichž padlo všech pět branek. Od 15. minuty, kdy otevřel skóre Cyrul, Seveřané již pouze dotahovali. Na třetí ukrajinský zásah ze 49. minuty však nedokázali odpovědět ani v krátké hře bez brankáře.

Branky a nahrávky: 15. Cyrul (Isajenko, Ljutkevič), 33. Blagoj (Klimentěv, Navarenko), 49. Navarenko (Salnikov, Ljutkevič) - 29. P. Thoresen (Ask, Mats Trygg), 39. Mats Trygg (Ask, Lund). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Gorděnko (Rus.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 11:10, navíc Klimentěv (Ukrajina) do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 1700.
Ukrajina: Seliverstov - Zavalňuk, Guňko, Ljutkevič, Isajenko, Klimentěv, Blagoj, Srjubko, Timčenko - Matvijčuk, Bobrovnikov, Bobkin - Salnikov, Cyrul, Pobědonoscev - Navarenko, Hniděnko, Oleckij - Matěruchin, Charčenko, Semenčenko. Trenér: Alexandr Seukand.
Norsko: Grotnes - T. Jakobsen, Livf, Holos, Mats Trygg, Lund, Ryman, Orbaek - K. Spets, Ask, P. Thoresen - Marius Trygg, M. Hansen, J. Andersen - Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Nygard, Forsberg, Nervik - S. Thoresen. Trenér: Roy Johansen.